Torsdagen den 12 juni 1986 åker Hans Sundgren 29 år, från Västerås till Gålö, söder om Stockholm, för en 3-dagars mobiliseringsövning på torpedbåten T121 Spica.
I april får Hans order om "Militärtjänstgöring jämlikt värnpliktslagen". Det är en kort mönstringsövning under 3 dagar; torsdag, fredag, lördag.
I informationsbrevet står det bland annat:
Mönstringsövning (MÖ) är en kort form av KFÖ. Under ett par dygn skall de övade tillresa, utrustas, öva, avrustas och återvända till bostaden. Målsättningen för MÖ är att med förband med korta mobiliseringstider öva mob och huvuduppgift i strid.
Den nu aktuella övningen genomförs med två torpedbåtsbesättningar samt en del av stab och lag 12-14 juni 1986.
Besättningarna kommer efter inställelse att utrustas ombord och därefter gå till sjöss. Övningarna kommer att genomföras som provturer/materielkontroller till sjöss med bl a artilleri- och torpedskjutningar.
Hans får permisson från jobbet på Aeroconsulter i Västerås och tar tåg, pendeltåg och buss till Muskö.
Hans får praktisera optisk signalering ytterligare en gång.
Spica blir senare ett museifartyg med egen förening.
Spicas kanon övningsskjuter på flygplan under formering till kolonn med systerfartyg.
Kanonen är en allmålspjäs Bofors 57 mm 7101. Den kan alltså skjuta både på fartyg och flygplan.
Radio-antennerna syns extra tydligt. De vertikla spröten är kortvågsantenner och "raketerna" är UKV-antenner.
För torsdag och fredag får Hans betalt från försäkringskassan i form av dagpenning som är samma belopp som sjukpenning.
För lördagen får han betalt via Örlogsbas Ost: 304 kronor samt 54 kronor i sjötillägg.
Fotograf
Hans Sundgren, om inte annat anges.
Film
Kodakchrome 110 positive slide 13x17 mm.
Digitalisering
Hans Sundgren