Linköping söndag.
Hej Hans!
Tack för brevet som vi fick. Roligt att Ni mår bra. Vi har det bara bra.
Idag åkte Elly och Knut från Stockholm hem. Dom kom till oss i fredags och har varit hos oss över helgen. Vi har haft det skönt och ätit god mat och sedan åkte vi till Bjärka Säby i lördags. Det var husmodersförbundet som hade någon slags julkommers där. Men det var så lång kö med folk och kön gick så sakta så vi stod där ungefär en halv timme sen åkte vi därifrån och gick och titta på Sturefors slott i stället.
Det har varit gråkallt hela helgen och nu skulle det visst bli väderombyte vad jag kunder se på TV.
Jag går fortfarande sjukskriven, det är ju skönt att gå hemma också tycker jag. Jag gick nog in för mycket för mitt arbete.
Knut han har köpt Stures gamla båtmotor så nu blev han av med den.
Knut o Elly har halvpension nu så dom arbetar 2 veckor och sedan är dom lediga 2 veckor, så dom är ute och åker och far nu. Dom har lägenhet i Hässelby Strand och sedan har dom en sommarstuga som dom åker ut till inte långt ifrån där dom bor.
Vi har tänkt åka till Stockholm någon lördag nu i december och titta på stan och gå dit man bodde och se om dom gamla som man då kände finns kvar.
Johan och en kompis åkte med pappas bil i lördags till Gamleby. Johan skulle med någon del i motorcykeln som skulle förkromas till en verkstad där.
Annars är det inte så mycket att skriva om. Jag har funderat eventuellt att åka opp till mormor i jul men det är inget bestämt ännu.
Slutar med detta och många hälsningar till Er alla.
Agda.

Hans' kommentar 2025-04-18
Brevet poststämplat 1979-11-26, en måndag, och daterat söndag av Agda så det är antagligen skrivet 1979-11-25.
"Elly är "Elly Eurenius", född Sundgren, Stures syssling som han haft kontakt med sedan han var barn. "Knut" är hennes man som hon gifte sig med 1945.