Träningsdagbok 2019

Tränings- och tävlingsdagbok för Hans Sundgren, 62 år.






2019: 28 orientering, 25 radio-orientering, 20 skogslöpning, 2 löptävlingar, 6 stavgång, 5 skidåkning, 6 yoga och 38 simning.

November 2019
0 träningar och 3 tävlingar
tidag

Nattorientering Björnön

Hans byter om vid skrivbordet på jobbet och åker ut till norra Björnön för den andra Nattugglan. Han och Rolf springer korta banan medan Leif och Peter kör mellanbanan.

Det regnar lite smått men är torrt i skogen så det gör inget.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Gör en 3-minutersbom på 9:an.
  • Date
    2019-11-12
  • Location
    Björnön, norra
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    49:51
  • Distance
    3.1 km
  • Speed
    16:13 min/km
  • Pulse, average/max
    121/138 b/min
  • Efficiency
    1952 hb/km
  • Cadence, average/max
    98/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.2 cm
  • Ground contact time
    578 ms
  • Stride length
    63 cm
  • Training effect
    3.8
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-11-12: VSOK:s Nattugglan 2 | Björnön, norra | Västerås SOK
Bana Kort | 2,5 km | Cirka ss startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
Inga publicerade resultat
20 Hans Sundgren     50

lördag

Ingen träning men promenad

Hans ska ta det lugnt ytterligare 2 veckor, så han åker till Orientalen och går den korta turen ensam. Idag har bubblan i vänsterögat försvunnit.

Leif och Jan springer sina vanliga turer på Rocklunda.

  • Bättre tempo för varje gång efter ögonoperationen, idag 14:49 min/km.
  • Det går trögt i de små uppförsbackarna.
  • Date
    2019-11-09
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    28:17
  • Distance
    1,9 km
  • Speed
    14:49 min/km
  • Pulse, average/max
    98/106
  • Efficiency
    1444 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/148 spm
  • Vertical oscillation
    3.7 cm
  • Ground contact time
    575 ms
  • Stride length
    67cm
  • Training effect
    2.0
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Orientering Rönnby

Hans byter om i bilen, vid OK-macken Gryta, på väg till Orientalen för veteranorientering. Eftersom han inte ska anstränga sig efter operationen tar han kortaste banan och går lugnt.

För att göra det lite svårare "springer" han utan kompass.

Blodtryck 140/90 en timme efter promenad.

  • Träffar både Leif och Göran som springer B-banan, vid 5:e kontrollen.
  • Ramlar 2 gånger.
  • Date
    2019-11-07
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    48:53
  • Distance
    2.5 km
  • Speed
    19:32 min/km
  • Pulse, average/max
    98/116 b/min
  • Efficiency
    1921 hb/km
  • Cadence, average/max
    92/246 spm
  • Vertical oscillation
    3.4 cm
  • Ground contact time
    583 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-11-07: Veteranorientering | Rönnby | Västerås SOK
Bana E | 1,8 km | 15 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
1 Lars Söderlund              Hallstahammars OK        30:20
2 Liz Porteous                Västerås SOK             33:57
3 Henry Karlsson              Ärla IF                  34:20
4 Nina Sahlin                 Klubblös                 36:42
5 Martin Bergstrand           Vandrarringen            36:48  
6 Dagny Andersson             OK Tjärnen               38:04
7 Göta Kåberg                 Köping-Kolsva OK         42:26
8 Per-Olof Einarsson          Fagersta OK              44:04
9 Bengt Johansson             Västerås SOK             45:25
10 Hans Sundgren              Västerås RK              48:57
11 Benkt Larsson              Himmeta IF               56:11
12 Signar Palm                Hallstahammars OK      1:12:08
13 Bengt-Olof Blidström       OK Tor                 1:26:49
   Lena Wahss                 Avesta OK           ej godkänd
   Ingrid Lundin              Eskilstuna OL       ej godkänd

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Hans    Segraren
 S-1    5:36    4:02
 1-2    4:42    3:15
 2-3    3:22    2:08
 3-4    5:36    3:53
 4-5    7:54    3:52
 5-6    7:48    4:34
 6-7    8:02    4:43
 7-8    2:40    2:04
 8-9    2:15    1:20
 9-M    1:02    0:29
tidag

Nattorientering Rocklunda

Första Nattugglan för säsongen. Hans ska ännu inte anstränga sig för mycket men att gå promenad går bra. Därför tar han korta banan som går till största delen på stigar.

Göran gör sällskap med Hans mellan några kontroller.

  • Skönt att vara tillbaka i skogen efter ögon-problemet.
  • Gör 2 större missar trots att skogen är välkänd.
  • Date
    2019-11-05
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:09:10
  • Distance
    4.0 km
  • Speed
    17:28 min/km
  • Pulse, average/max
    120/136 b/min
  • Efficiency
    2070 hb/km
  • Cadence, average/max
    96/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.8 cm
  • Ground contact time
    566 ms
  • Stride length
    60 cm
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Track files
2019-11-05: VSOK:s Nattugglan 1 | Rocklunda | Västerås SOK
Bana 2,8 gul | 2,8 km | Cirka 20 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
Inga publicerade resultat
20 Hans Sundgren     1:09:10

Oktober 2019
0 träningar och 1 tävlingar
onsdag

Ingen träning men promenad

Hans går elljusspåret. Han går samma sträcka som i torsdags när han gick på 61 minuter. I början går det bra men på slutet är han trött och inser att han kommer att få en mycket sämre tid än i torsdags, vilket är deprimerande.

När Hans nästa dag plockar fram spåret från GPS-klockan ser han dock att han glömde gena vid skidbron. Istället gick han hela 5-km-spåret och istället för 3,9 km blev det 5,7 km.

  • Skönt att gå en sista vända denna sista sjukskrivningsdag.
  • Blir trött på slutet.
  • Date
    2019-10-30
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    1:29:41
  • Distance
    5,7 km
  • Speed
    15:48 min/km
  • Pulse, average/max
    101/110
  • Efficiency
    1595 hb/km
  • Training effect
    3.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Ingen träning men promenad

Hans går samma sträcka som förra lördagen med utgångspunkt från Orientalen.

Blodtryck 140/90 en halvtimme efter promenad.

  • Två minuter bättre tid och lägre puls än förra lördagen.
  • Träffar ingen kamrat men ser Leifs bil på parkeringen efter färdig promenad.
  • Date
    2019-10-26
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    31:15
  • Distance
    2,0 km
  • Speed
    15:21 min/km
  • Pulse, average/max
    88/95
  • Efficiency
    1364 hb/km
  • Training effect
    1.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Ingen träning men promenad

Hans går elljusspåret samma sträcka som i tisdags.

Blodtryck 140/85 en halvtimme efter promenad.

  • Går snabbare än i tisdags.
  • Tröttnar på slutet.
  • Date
    2019-10-24
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    1:01:16
  • Distance
    3,9 km
  • Speed
    15:38 min/km
  • Pulse, average/max
    96/108
  • Efficiency
    1502 hb/km
  • Training effect
    1.8
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Ingen träning men promenad

Hans går långsamt halva Rönnbyspåret hemifrån som en del i återhämtningen efter ögonoperationen.

Blodtryck 130/80 en halvtimme efter promenad.

  • Fina höstfärger och mycket löv på stigarna.
  • Måste gå långsamt enligt läkaren.
  • Date
    2019-10-22
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    1:07:35
  • Distance
    3,8 km
  • Speed
    17:39 min/km
  • Pulse, average/max
    86/95
  • Efficiency
    1539 hb/km
  • Training effect
    1.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Ingen träning men promenad

Hans har legat på rygg i 2 veckor på ögonläkares inrådan. Idag får han vara uppe och firar det med att åka till Orientalen 08:30 som vanligt. Han går en kort promenad på Rönnbyspåret medan Leif och Jan springer på Rocklunda som vanligt.

  • Skönt att röra sig igen.
  • Går långsamt då synen är försämrad och musklerna ovana.
  • Date
    2019-10-19
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    33:20
  • Distance
    2,0 km
  • Speed
    16:58 min/km
  • Pulse, average/max
    94/100
  • Efficiency
    1551 hb/km
  • Training effect
    1.2
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
söndag

Radio-orientering Lovön

Hans deltar inte då han är sjukskriven efter ögonoperation.

  • Date
    2019-10-13
  • Location
    Stockholm, Lovön
  • Type
    ARDF
  • Track film
2019-10-13: ARDF VRK P18, KM-dagetapp | 3,5 MHz | Lovön | PA Nordwaeger 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
-----------------------------------------------------------------------
 1 Magnus Öberg             1:15:11  7    4,1     6,3     5 3 6 1 4 7 2
 2 Gunnar Svensson          1:16:03  7    4,3     6,1     5 3 2 7 4 1 6
 3 Ingvar Ehrsson           1:19:45  7    4,7     7,3     3 2 7 4 5 1 6
 4 Jan Palmquist            1:22:33  7    4,5     6,6     6 1 4 7 2 3 5
 5 Peter Ljungström         1:23:32  7    4,9     ---     1 6 3 2 7 5 4
 6 Peder Haugaard-Pedersen  1:32:07  7    5,1     7,7     3 7 2 4 5 6 1 
 7 Henrik Lindell           1:33:24  7    4,5     9,1     6 1 4 5 7 2 3
 8 Erik Tullus              1:35:20  7    4,5     ---     6 1 4 5 7 2 3
 9 Olle Nilsson             1:51:47  7    4,7     ---     5 4 7 2 3 1 6
10 Andras Paál              2:16:26  7    4,3     6,8     1 6 3 5 4 7 2
11 Clas Thorén              2:03:25  6    4,0     ---     1 6 3 2 7 4
12 Rolf Svensson            2:13:15  6    4,0     6,4     3 6 1 4 5 7
13 Bo Lindell               1:56:33  5    3,0     ---     5 3 2 7 4
VRK klubbmästerskap 2019
------------------------
Plac totalt                    Natt-etapp         Dag-etapp          Totalt
                               Räv  Tid   Plac    Räv  Tid   Plac    Räv  Tid
---------------------------------------------------------------------------------
 1  Magnus Öberg        SA5MOG   5  1:20:07  1      7  1:15:11  1     12  2:35:18
 2  Gunnar Svensson     SM06689  5  1:30:29  5      7  1:16:03  2     12  2:46:32
 3  Peter Ljungström    SM5KMU   5  1:26:26  2      7  1:20:07  4     12  2:46:33
 4  Jan Palmquist       SM5FUG   5  1:29:17  4      7  1:22:33  3     12  2:51:50
 5  Rolf Svensson       SM5DIY   -        -  -      6  2:13:15  5      6  2:13:15
 6  Bo Lenander         SM5CJW   5  1:28:10  3      -        -  -      5  1:28:10
 7  Göran Pettersson    SM5FNB   5  1:41:00  6      -        -  -      5  1:41:00
 8  Leif Zettervall     SM5EZM   5  1:43:50  7      -        -  -      5  1:43:50
 9  Christer Eriksson   -        3  1:17:04  8      -        -  -      3  1:17:04
10  Hans Sundgren       SM5SVM   2  1:29:50  9      -        -  -      2  1:29:50
lördag

Radio-orientering Tillberga

Hans deltar inte då han är på Universitetssjukhuset Örebro efter nattens ögonoperation.

  • Date
    2019-10-05
  • Location
    Tillberga
  • Type
    ARDF
  • Track film
2019-10-05: ARDF VRK P17, KM | 144 MHz | Tillberga | Bernt Åström 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Magnus Öberg              56:14  5    4,0     5,4     1 3 5 4 2 M
 2 Peter Ljungström        1:19:45  5    4,1     7,2     1 5 4 3 2 M
 3 Leif Zettervall         1:24:50  5    4,2     6,2     4 5 1 3 2 M
 4 Göran Pettersson        1:35:30  5    4,0     5,8     2 1 3 5 4 M
 5 Gunnar Svensson         1:40:30  5    4,1     6,5     2 1 5 3 4 M
 6 Rolf Svensson           1:56:08  5    4,6     6,0     1 2 3 5 4 M
torsdag

Orientering Hallstahammar

Hans byter om på parkeringen vid jobbet och åker till ishallen i Hallstahammar. Han är relativt tidigt ute men det är 1 km till starten så när kommer dit är det bara 7 före i kön till D-banan.

Efter utstämpling åker han direkt tillbaka till arbetsplatsen och duschar på C-våningen.

  • Gör inga större misstag.
  • Det är kyligt och även med vantar blir fingrarna stela.
  • Date
    2019-10-03
  • Location
    Hallstahammar
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:10:25
  • Distance
    3.9 km
  • Speed
    18:03 min/km
  • Pulse, average/max
    121/135 b/min
  • Efficiency
    2172 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.6 cm
  • Ground contact time
    532 ms
  • Stride length
    55 cm
  • Training effect
    3.0
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-10-03: Veteranorientering | Hallstahammar | Hallstahammars OK
Bana D | 2,7 km | 50 startande
-- RESULTATLISTA -------------------------------------------------
 1 Siv Frodin                  Köping-Kolsva OK         34:22
 2 Åke Liljebrand              SK Trim/Virsbo           35:38
 3 Dolwai Hellberg             Surahammars SOK          36:14
 4 Karl-Robert Moqvist         OK Tor                   37:39
 5 Bengt Dagermark             Ärla IF                  37:52
 6 Anders Ryman                Strängnäs-Malmby OL      37:56
 7 Nils Johansson              OK Tjärnen               38:12
 8 Jarl Erik Palm              Kjula IF                 38:17
 9 Jörgen Bergström            Ärla IF                  38:27
10 Alf Lundkvist               OK Tor                   38:50
11 Helga Larsson               OK Hedströmmen           39:10
12 Margareta Jönsson           Åkers IF                 39:31
13 Inge Gustafsson             Strängnäs-Malmby OL      39:48
14 Per Jacobsson               Arboga OK                40:13
15 Anders Johansson            Kjula IF                 40:33
16 Göran Hellgren              Köping-Kolsva OK         40:44
17 Marianne Arnholm            Eskilstuna OL            41:51
18 Johnny Erixon               Fellingsbro GOIF         42:00
19 Eva Hogréus                 OK Tor                   43:48
20 Göran Andersson             Västerås SOK             43:53
20 Erland Karlsson             OK Tjärnen               43:53
22 Ulf Bolinder                Västerås SOK             44:01
23 Rolf Jansson                IF Rune                  44:35
24 Olsson Olle                 Arboga OK                45:01
25 Stig Lundin                 Eskilstuna OL            45:13
26 Östen Andersson             Västerbergslagens OL     45:19
27 Christer Liwell             Ärla IF                  46:56
28 Ingrid Liljebrand           SK Trim/Virsbo           47:38
29 Jan Åhs                     Norbergs OK              47:43
30 Christina Danielsson-Gohde  Västerås SOK             49:31
31 Sune Ahlin                  Köping-Kolsva OK         51:36
32 Boy Nyman                   Vandrarringen            51:48
33 Johan Eriksson              Grangärde OK             51:58
34 Stig Westerberg             OK Tor                   52:27
35 Roland Rohde                Fellingsbro GOIF         52:34
36 Inger Lund                  Sala OK                  52:36
37 Sven-Erik Stenberg          Stjärnhovs OK 65         53:50
38 Östen Belin                 OK Tor                   55:11
39 Bo Löwegren                 Västerås SOK             55:47
40 Monica Andreasson           OK Tor                   55:54
41 Alf Kårefält                OK Tor                   56:28
42 Kjell Hanning               IK Standard              57:05
43 Lennart Robertsson          Klubblös               1:03:03
44 Margareta Johansson         OK Tor                 1:09:12
45 Hans Sundgren               Västerås RK            1:09:22
   Lars Andreasson             OK Tor              ej godkänd
   Lennart Lundh               Ärla IF             ej godkänd
   Ingrid Munktelius Öhlén     Surahammars SOK     ej godkänd
   Margareta Larsson           OK Tor                  utgått
   Ingalill Westberg           SK Trim/Virsbo          utgått

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Hans    Segraren
 S-1    5:24    3:02
 1-2    8:19    4:14
 2-3    4:18    1:42
 3-4    9:35    4:48
 4-5    4:17    1:56
 5-6   14:57    8:07
 6-7    9:44    5:03
 7-8    1:15    0:46
 8-9    2:43    1:39
 9-10   6:44    2:18
10-M    2:06    0:47
September 2019
5 träningar och 7 tävlingar
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1050 meter blandat bröstsim och ryggsim.

Efter ca 15 längder i motionsbanan 23,5 m blir Hans uppmanad att flytta till bana 1-4. Han får då simma över från bana 9 till bana 2 vilket är ca 15 meter.

  • Skönt att sträcka ut ryggen efter uppehållet förra söndagen.
  • Måste tillfälligt avbryta och byta bana.
  • Date
    2019-09-29
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    45:04
  • Distance
    1,050 km
  • Speed
    42:55 min/km
  • SWOLF
    70
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Radio-orientering Gäddeholm

Hans hämtar upp Leif på vägen till vändplatsen söder om det nya bostadsområdet i Gäddeholm. Det regnar lätt.

Tar 3:e kontrollen samtidigt som Magnus och Leif tar den som sin sista 7:e kontroll. Istället för att fortsätta i regnet avbryter Hans efter 3 kontroller och går mot samlingsplatsen tillsammans med Magnus

  • Regnet avtar under loppet.
  • Det går långsamt i skogen.
  • Date
    2019-09-28
  • Location
    Gäddeholm
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:07:16
  • Distance
    3,0 km
  • Speed
    22:18 min/km
  • Pulse, average/max
    116/139 b/min
  • Efficiency
    2591 hb/km
  • Cadence, average/max
    80/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.8 cm
  • Ground contact time
    542 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    3.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-28: ARDF VRK P14 | 3,5 MHz | Gäddeholm | Peter Ljungström 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Magnus Öberg            1:05:05  7    2,7     5,0     3 5 2 6 1 7 4
 2 Leif Zettervall         1:10:31  7    2,9     4,7     3 5 2 6 7 4 1
 3 Bo Lenander             1:16:10  7    2,7     5,0     3 5 2 6 1 7 4
 4 Christer Eriksson       1:27:00  7    2,9     ---     5 2 6 1 7 4 3
 5 Gunnar Svensson         1:43:00  7    3,6     6,2     3 1 6 7 4 2 5
 6 Rolf Svensson           2:00:00  7    2,9     5,1     6 2 5 3 4 7 1
 7 Hans Sundgren           1:05:16  3    1,4     2,6     5 3 4
torsdag

Mälarenergi Night Run

Hans hämtar nummerlappen 17:00 i Skultuna och åker sedan hem för att ladda upp.

Han tar första bussen från Skultuna 18:50 och får vänta en timme vid startplatsen i skogen. Han har dock telefon med sig och kan prata med både familj och vänner under tiden.

I år är det 10 löpare som vid passering av Hans frågar honom: "Går det bra", "Behöver du hjälp", "Har du ont".

  • En av årets höjdpunkter. Fyrverkeri vid starten i skogen. Samma tid som samma sträcka vid Blodomloppet.
  • Öppnar för hårt och måste vila några sekunder då och då på slutet.
Pulskurva Nummerlapp Medalj
  • Date
    2019-09-26
  • Location
    Skultuna
  • Activity
    Walk
  • Type
    Race
  • Time
    1:11:07 min
  • Distance
    5,2 km
  • Speed
    13:27 min/km
  • Pulse, average/max
    124/135
  • Efficiency
    1693 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/232 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    536 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Inbjudan
  • PM
  • Training effect
    3.1
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-26: Mälarenergi Night Run | Skultuna
Herrr 5 km | 80 startande
------------------------------------------------------------------------
 1 Marcus Wadsten       –                                             17:17
 2 Noa Sjöstrand        Västerås SOK                                  17:50
 3 Daniel Ek            –                                             18:00
 4 Lucas Ahlström       Västerås SOK                                  18:12
 5 Johan Ljungberg      –                                             19:47
 6 Sixten Slagbrand     Västerås SOK                                  20:01
 7 Arvid Jonforsen      –                                             20:06
 8 Elis Wiklund         Västerås SOK                                  20:25
 9 Albin Åkerström      –                                             20:28
10 Maximilian Olofsson  Västerås SOK                                  20:28
11 Andreas Wallstedt    Previa                                        20:34
12 Carl-Johan Dömstedt  –                                             20:41
13 Claes Danielsson     –                                             20:44
14 Tobias Dahlmark      Västerås SOK                                  21:02
15 Stefan Svartström    –                                             21:19
16 Christopher Forsberg –                                             21:43
17 Mattias Viertel      Västerås SOK                                  22:06
18 Richard Berg         –                                             22:10
19 Rasmus Viertel       Västerås SOK                                  22:15
20 Anton Södergren      –                                             22:25
21 Henrik Steen         –                                             22:41
22 Erik Stridell        –                                             23:49
23 Peter Cajander       –                                             24:11
24 Per Andersson        –                                             24:53
25 Andreas Södergren    –                                             25:00
26 Pontus Henriksson    #jaggördetförGULLAN                           25:08
27 Casper Nilsson       –                                             25:12
28 Micael Nyström       Britt Västerås                                25:23
29 Fredrik Lyckedal     –                                             25:26
30 Johan Löfgren        Britt Västerås                                25:30
31 Rune Jonsson         Västerås SOK                                  25:32
32 Tomas Nilsson        Mindmatch AB                                  25:37
33 Denny Höglund        –                                             25:40
34 Mattias Ahlin        Mikkeller Running Club                        25:45
35 Mattias Tidström     –                                             25:48
36 George Anobah        –                                             25:51
37 Emil Martinsson      Tunboskolan, Kolbäck, Hallstahammars kommun   25:53
38 Maximilian Eriksson  Tunboskolan, Kolbäck, Hallstahammars kommun   26:00
39 Carl Sandqvist       VSOK                                          26:01
40 Simon Södergren      –                                             26:02
41 Magnus Skilberg      Barkarö SK                                    26:14
42 Oscar Thornell       Surahammars SOK                               26:23
43 Melker Thornell      –                                             26:23
44 Oscar Noring         VSOK                                          27:15
45 Viggo Hermansson     Lag Bearnaise                                 28:00
46 Arvid Samuelsson     Lag Bearnaise                                 28:00
47 Arvid Gunérus        –                                             28:03
48 Jocke Averstedt      Achilles Group                                28:10
49 Erik Sjöberg         Consell                                       28:10
50 Mattias Sjunnesson   –                                             28:27
51 Torbrjön Frankén     Västerås Stad Skultuna kommundelsförvaltning  28:37
52 Jimmy Henriksson     –                                             28:45
53 Jacob Hedebark       –                                             29:01
54 Rickard Carlson      –                                             29:02
55 Bo Thyr              –                                             29:26
56 Anton Carlsén        Västerås Stad Skultuna kommundelsförvaltning  29:36
57 Anders Jansson       Mälarenergi Elnät                             29:45
58 Leif Pettersson      –                                             30:23
59 Juha Sinkkonen       –                                             30:29
60 Hector Gomollon Guallarte                                          30:56
61 Patrik Sanneklint    –                                             30:57
62 Alexander Thulin     Västerås SOK                                  31:27
63 Mats Thulin          Västerås SOK                                  31:28
64 Christer Lövstav     1965                                          32:07
65 Anders Vesterlund    –                                             32:19
66 Luis Gomollon        –                                             32:24
67 Donato Bruno         Tunboskolan, Kolbäck, Hallstahammars kommun   33:41
68 Elliott Sköld        –                                             34:29
69 Georg Henriksson     –                                             34:49
70 Kenny Kullinger      –                                             35:04
71 Arvid Johnsson       Lokomotiv Gäddeholm                           35:38
72 Henrik Svensson      Lokomotiv Gäddeholm                           35:38
73 Patrick Sjöö         –                                             35:50
74 Christer Westerlund  MSK Hammaren                                  38:14
75 Jimmy Åhl            Team Raring                                   38:37
76 Magnus Pettersson    –                                             39:04
77 Mattias Fredlund     –                                             51:40
78 Jonas Andersson      –                                             57:11
79 Jonas Kjerrman       Tunboskolan, Kolbäck, Hallstahammars kommun   57:52
80 Hans Sundgren        Västerås Radioklubb                         1:10:52
söndag

Ingen träning men svettig skogspromenad

Hans hämtar i 7 sändare i Järdammen, Sala.

Även biltransport mellan 4 utgångsplatser ingår i spåret.

  • Orkar hämta in alla 7 sändarna.
  • Får krypa uppför berget vid 5:an.
2019-09-22: ARDF SM-dag | Sala | 3,5 MHz, |
Hans Sundgren, Ragge Jagero, Göran Pettersson 
Klass: Alla                                     Tid   Räv
-----------------------------------------------------------
 1 Melin, Håkan              SRJ1   -         66:42   7
 2 Ehrsson, Ingvar           SRJ2   SA0AMM    80:45   7
 3 Ljungström, Peter         VRK1   SM5KMU    81:33   7
 4 Haugaard-Pedersen, Peder  SRJ1   SM0GNS    85:55   7
 5 Petersson, Robert         GRJ    SM6GHS    86:25   7
 6 Lindell, Henrik           SRJ1   -         87:39   7
 7 Magnusson, Per            LOK1   SA5BYZ    89:03   7
 8 Öberg, Magnus             VRK1   SA5MOG    92:32   7
 9 Enberg, Christian         LOK1   -         94:36   7
10 Rajesh Lakshmana, Tilak   GRJ    -         94:43   7
11 Kraft, Peter              VRK2   -         94:58   7
12 Svensson, Gunnar          SRJ2   SM06689   96:27   7
13 Lenander, Bo              VRK1   SM5CJW   100:38   7
14 Eriksson, Leif            BRJ    SM4HNG   101:50   7
15 Modig Tjärnström, Julia   LOK2   -        102:57   7
16 Modig Tjärnström, Hanna   LOK2   -        103:41   7
17 Eriksson, Christer        VRK2   -        109:51   7
18 Nilsson, Olle             SRJ3   SM0KON   121:26   7
19 Nordwaeger, PA            SRJ3   SM0BGU   131:03   7
20 Ehrsson, Jessica          SRJ2   -        133:23   7
21 Zettervall, Leif          VRK2   SM5EZM   110:04   6
22 Arwidsson, Ola            SRJ3   SM5YFI   129:51   6

Totalresultat dag- och nattetapp    
-----------------------------------------------------
Klass: Alla                                  Tid  Räv
-----------------------------------------------------
 1 Håkan Melin              H40  SRJ1   02:00:15  12
 2 Peter Ljungström         H60  VRK1   02:25:32  12
 3 Per Magnusson            H40  LOK1   02:27:52  12
 4 Peder Haugaard-Pedersen  H60  SRJ1   02:30:10  12
 5 Henrik Lindell           H50  SRJ1   02:30:55  12
 6 Bo Lenander              H70  VRK1   02:44:07  12
 7 Magnus Öberg             H40  VRK1   02:46:38  12
 8 Christian Enberg         H40  LOK1   02:48:44  12
 9 Tilak Rajesh Lakshmana   H21  GRJ    02:49:17  12
10 Ingvar Ehrsson           H50  SRJ2   02:49:52  12
11 Robert Petersson         H60  GRJ    02:55:02  12
12 Peter Kraft              H50  VRK2   03:06:15  12
13 Gunnar Svensson          H70  SRJ2   03:08:16  12
14 Julia Modig Tjärnström   D21  LOK2   03:14:03  12
15 Hanna Modig Tjärnström   D21  LOK2   03:14:45  12
16 Christer Eriksson        H60  VRK2   03:19:06  12
17 Olle Nilsson             H70  SRJ3   03:40:14  12
18 Jessica Ehrsson          D20  SRJ2   03:42:24  12
19 Leif Zettervall          H70  VRK2   03:28:38  11
20 Leif Eriksson            H60  BRJ    03:38:45  11
21 Ola Arwidsson            H50  SRJ3   03:48:29  11
22 PA Nordwaeger            H70  SRJ3   03:10:54  10

-----------------------------------------------------
Klass: Lag                             Tid  Räv
-----------------------------------------------------
 1 SRJ1	 Håkan Melin              04:29:26  24
         Peder Haugaard-Pedersen		
         Henrik Lindell

 2 VRK1	 Peter Ljungström         05:01:33  24
         Bo Lenander
         Magnus Öberg

 3 LOK1	 Per Magnusson            05:16:36  24
         Christian Enberg

 4 GRJ   Tilak Rajesh Lakshmana   05:44:19  24
         Robert Petersson

 5 SRJ2  Ingvar Ehrsson           05:55:20  24
         Gunnar Svensson
         Jessica Ehrsson

 6 VRK2  Peter Kraft              06:25:21  24
         Christer Eriksson
         Leif Zettervall

 7 LOK2  Julia Modig Tjärnström   06:28:48  24
         Hanna Modig Tjärnström

 8 SRJ3  Olle Nilsson             07:29:55  24
         Ola Arwidsson
         PA Nordwaeger
lördag

Ingen träning men svettig skogspromenad

Hans åker till Sala på eftermiddagen och sätter upp 7 sändare för SM vid Järndammen.

  • Hinner till Annedals Idrottsgård till 17:15 i alla fall.
  • Går lite fel på väg till 3:an längst norrut.
2019-09-21: ARDF SM-natt | Sala | 3,5 MHz, |
Göran Pettersson, Ragge Jagero, Hans Sundgren
Klass: Alla                                     Tid   Räv
-----------------------------------------------------------
 1 Melin, Håkan              SRJ1   -         53:33   5
 2 Magnusson, Per            LOK1   SA5BYZ    58:49   5
 3 Lindell, Henrik           SRJ1   -         63:16   5
 4 Lenander, Bo              VRK1   SM5CJW    63:29   5
 5 Ljungström, Peter         VRK1   SM5KMU    63:59   5
 6 Haugaard-Pedersen, Peder  SRJ1   SM0GNS    64:15   5
 7 Öberg, Magnus             VRK1   SA5MOG    74:06   5
 8 Enberg, Christian         LOK1   -         74:08   5
 9 Rajesh Lakshmana, Tilak   GRJ    -         74:34   5
10 Petersson, Robert         GRJ    SM6GHS    88:37   5
11 Ehrsson, Jessica          SRJ2   -         89:01   5
12 Ehrsson, Ingvar           SRJ2   SA0AMM    89:07   5
13 Eriksson, Christer        VRK2   -         89:15   5
14 Modig Tjärnström, Hanna   LOK2   -         91:04   5
15 Modig Tjärnström, Julia   LOK2   -         91:06   5
16 Kraft, Peter              VRK2   -         91:17   5
17 Svensson, Gunnar          SRJ2   SM06689   91:49   5
18 Zettervall, Leif          VRK2   SM5EZM    98:34   5
19 Arwidsson, Ola            SRJ3   SM5YFI    98:38   5
20 Nilsson, Olle             SRJ3   SM0KON    98:48   5
21 Eriksson, Leif            BRJ    SM4HNG   116:55   4
22 Nordwaeger, PA            SRJ3   SM0BGU    59:51   3
torsdag

Orientering Eskilstuna

Hans byter om vid bilen och åker från jobbet till östra Eskilstuna. Det är slut på kartor för D-banan så Hans får vänta 15 minuter.

Gör några misstag, bland annat vägen till 1:an där han inte hittar igenvuxen stig.

  • Spikar de flesta kontrollerna i alla fall.
  • Ramlar ett halvdussin gånger.
  • Date
    2019-09-19
  • Location
    Enköping
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:12:32
  • Distance
    3.5 km
  • Speed
    20:30 min/km
  • Pulse, average/max
    123/137 b/min
  • Efficiency
    2565 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.8 cm
  • Ground contact time
    548 ms
  • Stride length
    52 cm
  • Training effect
    3.0
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-19: Veteranorientering | Eskilstuna | Eskilstuna OL
Bana D | 2,2 km | 24 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Bengt Lindkvist            Åkers IF                  34:52
 2 Kjell Lindberg             Västerås SOK              39:31
 3 Jan Flodin                 OK Nalle                  40:38
 4 Marita Lindholm            Köping-Kolsva OK          41:40
 5 Marianne Arnholm           Eskilstuna OL             42:39
 6 Lennart Lundh              Ärla IF                   44:16
 7 Johnny Erixon              Fellingsbro GOIF          44:44
 8 Brittlis Wallgren          Sala OK                   45:37
 9 Göran Wiig                 Hallstahammars OK         46:10
10 Lars Andreasson            OK Tor                    46:36
11 Eva Hogréus                OK Tor                    46:40
12 Monica Andreasson          OK Tor                    47:09
13 Mauno Myllyvainio          IF Rune                   47:48
14 Rolf Jansson               IF Rune                   48:00
15 Christer Liwell            Ärla IF                   48:56
16 Birgit Lönn                Vandrarringen             50:30
17 Joachim Eriksson           Eskilstuna OL             54:40
18 Jan Burell                 OK Enen                   59:04
19 Göran Hellgren             Köping-Kolsva OK        1:02:06
20 Margareta Larsson          OK Tor                  1:02:39
21 Björn Belfrage             Köping-Kolsva OK        1:04:25
22 Margareta Johansson        OK Tor                  1:07:10
23 Hans Sundgren              Västerås RK             1:12:32
   Lennart Robersson          Klubblös             ej godkänd

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Hans    Segraren
 S-1   19:04    7:16
 1-2    8:13    4:25
 2-3   12:58    5:26
 3-4    9:14    4:58
 4-5    7:37    4:17
 5-6    8:12    4:29
 6-7    3:48    2:16
 7-M    3:26    1:45
onsdag

Radio-orientering Grimsta

Hans hämtar upp Göran för bilfärd till Kanans bangolf vid Grimsta, för en SRJ poängjakt 3,5 MHz med 5 kontroller.

Hans är trött efter 4 timmar i skogen på förmiddagen och tar sluttid efter 3 kontroller och 1 timme i skogen och promenerar sedan 1 km till samlingsplatsen.

  • Jättefin lättgången terräng.
  • Tar bara 3 kontroller.
  • Date
    2019-09-18
  • Location
    Stockholm, Grimsta
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:01:49
  • Distance
    2,6 km
  • Speed
    23:53 min/km
  • Pulse, average/max
    109/126 b/min
  • Efficiency
    2599 hb/km
  • Cadence, average/max
    74/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.5 cm
  • Ground contact time
    581 ms
  • Stride length
    57 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-18: SRJ poängjakt | 3,5 MHz | Grimsta | Peder Haugaard-Pedersen
Klass: ALLA                     Tid  Räv  Ordningsföljd
-------------------------------------------------------------
 1 Henrik Lindell             32:30  5    4 2 5 1 3
 2 Peter Ljungström           32:33  5    4 2 5 1 3
 3 Ingvar Ehrsson             33:09  5    4 2 5 1 3
 4 Jessica Ehrsson            33:28  5    4 2 5 1 3
 5 Olle Nilsson               48:53  5    3 1 5 2 4
 6 Gunnar Svensson            53:40  5    3 1 5 2 4
 7 Göran Pettersson           57:21  5    3 1 5 2 4
 8 PA Nordwaeger            1:03:10  5    4 2 5 1 3
 9 Bo Lindell               1:05:10  5    4 2 5 1 3
10 Hans Sundgren              59:41  3    3 1 5
onsdag

Ingen träning men jobbig skogspromenad

Hans åker till Sala och sätter upp antenner och jordplan för de återstående 5 kontrollerna inför SM på söndag.

  • Skön aktivitet att gräva ner ledning i skogsjord och mossa.
  • Upptäcker att metspö och antenna inte passar när den ska upp i trädet och får gå tillbaka till bilen för att hämta ny antenn.
  • Date
    2019-09-18
  • Location
    Sala
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    3:58:36
  • Distance
    9,5 km
  • Garmin data
  • Track files
måndag

Ingen träning men svettig skogspromenad

Hans åker till Sala och sätter upp antenner och jordplan för 2 av 7 kontroller inför SM på söndag.

  • Skönt att gräva i jorden för att få ned jordplanen.
  • Lite trixigt att få upp den andra antennen.
  • Date
    2019-09-16
  • Location
    Sala
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:26:47
  • Distance
    3.0 km
  • Garmin data
  • Track files
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter bröstsim eftersom det endast finns en enda 50-metersbana för alla motionssimmare. Det är ibland ett 10-tal simmare i banan men på slutet är det bara Hans och en till.

Hans har vattensäkra plåster på båda knäna efter att ha ramlat i Tortuna-spåret tidigare på eftermiddagen.

  • Skönt att hålla fast vid principen att simma varje söndag.
  • Trångt i banan vilket sinkar tiden.
  • Date
    2019-09-15
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    43:53
  • Distance
    1,000 km
  • Speed
    43:53 min/km
  • SWOLF
    Unreliable
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Radio-orientering Enköping

Hans åker ensam i bilen till motorbanan i Enköping.

Det är svårpejlat i skogen och Hans har problem på flera kontroller. Han tar sin 3:e kontroll efter en och en halv timme och beslutar sig för att gå till samlingsplatsen för att inte komma alltför sent. Maxtiden är annars 2:12:00 vid sista kontroll.

Hans låter GPS-klockan gå hela vägen tillbaka till samlingsplatsen.

  • Bitvis fin mossbelupen skog.
  • Ramlar ett halvdussing gånger och får lite ont när högerbenet viker sig åt fel håll.

fästing Hans plockar bort en fästing från baksidan av höger lår dagen efter.

  • Date
    2019-09-14
  • Location
    Enköping
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:59:27
  • Distance
    6,5 km
  • Speed
    18:32 min/km
  • Pulse, average/max
    124/139 b/min
  • Efficiency
    2289 hb/km
  • Cadence, average/max
    88/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    541 ms
  • Stride length
    61 cm
  • Training effect
    3.3
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-14: ARDF VRK P13 | 144 MHz | Enköping | Ragge Jagero 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström          57:49  5    2,9     5,4     5 2 4 1 3
 2 Magnus Öberg            1:00:24  5    2,8     5,1     3 1 4 2 5
 3 Leif Zettervall         1:00:25  5    2,8     4,5     3 1 4 2 5
 4 Gunnar Svensson         1:21:15  5    3,2     6,0     5 2 4 3 1
 5 Bo Lenander             1:24:00  5    3,5     5,4     5 2 3 1 4
 6 Göran Pettersson        2:11:10  5    3,3     6,5     3 1 2 5 4
 7 Olle Nilsson            1:30:00  3    2,3     ---     5 4 1
 8 Hans Sundgren           1:33:20  3    2,4     4,3     1 3 2
torsdag

Orientering Ramnäs

Hans åker något försenad från jobbet till Fiskkraken. Från Hans parkering är det en halv kilometer till tävlingscentrum. Sedan är det 1 km till start och 1 km till mål. Så det blir lång sträcka totalt.

Gör endast en större miss på 3:an med några minuter.

  • Fin höstdag och delvis lättframkomligt.
  • Långa sträckor att gå förutom banan.
  • Date
    2019-09-12
  • Location
    Ramnäs
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:06:52
  • Distance
    2.9 km
  • Speed
    22:51 min/km
  • Pulse, average/max
    131/144 b/min
  • Efficiency
    3027 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    541 ms
  • Stride length
    47 cm
  • Training effect
    3.6
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-12: Veteranorientering | Ramnäs | Vandrarringen
Bana D | 2,2 km | 42 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Inge Gustafsson            Strängnäs-Malmby OL       35:42
 2 Olle Olsson                Arboga OK                 36:06
 3 Karl-Gustav Klemets        Köping-Kolsva OK          37:25
 4 Ann-Sofi Sandvik           Avesta OK                 37:28
 5 Sune Ahlin                 Köping-Kolsva OK          40:04
 6 Johnny Erixon              Fellingsbro GOIF          45:21
 7 Berit Nylin                Västerås SOK              46:28
 8 Christina Gohde            Västerås SOK              46:47
 9 Lennart Lundh              Ärla IF                   46:59
10 Marianne Arnholm           Eskilstuna OL             47:00
11 Jan Flodin                 OK Nalle                  47:02
12 Ingrid Liljebrand          SK Trim/Virsbo            47:55
13 Eva Hogréus                OK Tor                    47:56
14 Jan Åhs                    Norbergs OK               48:24
15 Christer Liwell            Ärla IF                   48:31
16 Lennart Karlén             Västerås SOK              48:56
17 Monica Andreasson          OK Tor                    49:44
18 Alf Kårefält               OK Tor                    50:55
19 Inger Lethagen             Västerås SOK              51:43
20 Rolf Jansson               IF Rune                   52:30
21 Lars Andreasson            OK Tor                    53:08
22 Weine Johansson            Södertälje-Nykvarn OF     54:03
23 Erland Karlsson            OK Tjärnen                54:32
24 Stig Lundin                Eskilstuna OL             56:09
25 Lars-Olov Johansson        Sala OK                   56:12
26 Margareta Jönsson          Åkers IF                  58:53
27 Helga Larsson              OK Hedströmmen            59:01
28 Lennart Robertsson         Klubblös                  59:23
29 Stig Gustavsson            Södertälje IF           1:01:30
30 Bengt Dagermark            Ärla IF                 1:03:20
31 Kjell Lindberg             Västerås SOK            1:04:49
32 Hans Sundgren              Västerås RK             1:06:52
33 Göran Hellgren             Köping-Kolsva OK        1:15:13
34 Harriet Karlsson           OK Grip                 1:16:50
35 Barbro Melvinger           OK Enen                 1:43:56
   Göran Wiig                 Hallstahammars OK    ej godkänd
   Britt Larsson              Västerås SOK         ej godkänd
   Britt-Marie Eriksson       OK Grip              ej godkänd
   Berit Gustavsson           Södertälje IF        ej godkänd
   Vincent Liljekvist         IF Rune                  utgått
   Björn Carlsson             Strängnäs-Malmby OL      utgått
   Bengt Johansson            Västerås SOK             utgått

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Hans    Segraren
 S-1    6:05    3:06
 1-2   12:18    8:43
 2-3    7:59    3:08
 3-4    7:56    3:21
 4-5   12:47    6:44
 5-6    5:04    3:09
 6-7    5:44    3:04
 7-8    5:15    2:26
 8-M    3:44    2:01
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 44 längder på 23,5-metersbana. Han börjar på bana 1 men får sedan, på uppmaning från badvakt flytta till bana 5 och sedan bana 6. Total simlängd blir då 1050 meter istället för 1034 meter.

Hans stannar 2 gånger för att prata med badvakter vilket syns tydligt i simdiagrammet.

  • Kul att se hur 23,5-metersbana plötsligt blir 50 meter under pågående simning.
  • Blir störd 2 gånger av instruktioner från badvakter.
  • Date
    2019-09-08
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    43:21
  • Distance
    1,050 km
  • Speed
    41:17 min/km
  • SWOLF
    72
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif

Övriga träningskamrater är borta på EM i radio-orienterintg så det blir bara 2 löpare idag som möts på högsta punkten.

  • Bästa tiden sedan våren 2018.
  • Önskar man fick vara med på EM i Slovenien istället för Rocklunda-spring.
  • Date
    2019-09-07
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    46:29
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    12:42 min/km
  • Pulse, average/max
    120/133
  • Efficiency
    1492 hb/km
  • Cadence, average/max
    110/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.7 cm
  • Ground contact time
    514 ms
  • Stride length
    72 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Orientering Fellingsbro

Hans byter om vid parkeringen på jobbet och hämtar upp Leif och Göran på vägen.

Leif springer B-banan, Göran C-banan och Hans tar D-banan.

  • Gör inga bommar förutom liten omväg till några kontroller.
  • Ramlar bakåt några gånger men lyckas landa rätt.
  • Date
    2019-09-05
  • Location
    Fellingsbro
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    56:06
  • Distance
    2.9 km
  • Speed
    19:29 min/km
  • Pulse, average/max
    127/141 b/min
  • Efficiency
    2452 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    540 ms
  • Stride length
    51 cm
  • Training effect
    3.2
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-09-05: Veteranorientering | Fellingsbro | Fellingsbro GoIF
Bana D | 2,3 km | 64 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Inge Gustafsson            Strängnäs-Malmby OL       32:55
 2 Åke Hulefors               Strängnäs-Malmby OL       34:11
 3 Asta Sjöberg               Lindebygdens OK           34:36
 4 Kjell Lindberg             Västerås SOK              36:52
 5 Karl-Robert Moqvist        OK Tor                    37:23
 6 Jörgen Holmström           OK Milan                  39:43
 7 Jan-Ove Gabrielsson        Almby IK                  39:53
 8 Alf Lundkvist              OK Tor                    40:22
 9 Eva Hogréus                OK Tor                    41:08
10 Göran Wiig                 Hallstahammars OK         41:29
11 Alf Kårefält               OK Tor                    41:55
12 Sune Ahlin                 Köping-Kolsva OK          42:36
13 Göran Hellgren             Köping-Kolsva OK          42:44
14 Rune Sandberg              Hallstahammars OK         43:09
15 Bo Löwegren                Västerås SOK              43:17
16 Pirjo Wiig                 Hallstahammars OK         43:25
17 Marianne Arnholm           Eskilstuna OL             43:30
18 Lars Andreasson            OK Tor                    44:12
19 Bengt Dagermark            Ärla IF                   44:19
20 Lennart Lundh              Ärla IF                   44:27
21 Britt-Marie Eriksson       OK Grip                   44:43
22 Monica Andreasson          OK Tor                    45:50
23 Åke Schylander             Strängnäs-Malmby OL       46:05
24 Ulf Lindgren               Västerås SOK              46:12
25 Rolf Jansson               IF Rune                   46:31
26 Eleonor Grönvall           KFUM Örebro OK            47:01
27 Mauno Myllyvainio          IF Rune                   47:15
28 Christer Liwell            Ärla IF                   47:22
29 Ulla Jonhed                KFUM Örebro OK            47:39
30 Stig Lundin                Eskilstuna OL             47:45
31 Berit Nylin                Västerås SOK              47:48
32 Hans Jonhed                KFUM Örebro OK            47:57
33 Christina Gohde            Västerås SOK              48:36
34 Stig Westerberg            OK Tor                    48:46
35 Karl Ekström               OK Alferna                49:03
36 Bengt Kammerland           OK Milan                  50:57
37 Lars Ivan Carlsson         Lindebygdens OK           51:46
38 Ingrid Liljebrand          SK Trim/Virsbo            52:09
39 Jan Unosson                OK Milan                  52:19
40 Hans Petersson             Hallstahammars OK         53:09
41 Lena Lindgren              OK Järnbärarna            53:25
42 Sten Nordgren              Arboga OK                 53:28
43 Lars-Gösta Nilsson         Strängnäs-Malmby OL       53:49
44 Inga Holmström             OK Milan                  54:02
45 Bengt Holgersson           OK Tisaren                54:16
46 Thorolf Olsson             OK Tor                    54:24
47 Maud Mossberg              OK Järnbärarna            54:44
48 Inger Ljungström           OK Djerf                  55:32
49 Hans Sundgren              Västerås RK               56:06
50 Birgitta Björk             KFUM Örebro OK            57:28
51 Marianne Dahlberg          OK Alferna                58:24
52 Harriet Karlsson           OK Grip                 1:00:36
53 Margareta Johansson        OK Tor                  1:00:56
54 Margareta Larsson          OK Tor                  1:02:21
55 Liz Porteous               Västerås SOK            1:03:04
56 Birgit Lönn                Vandrarringen           1:04:38
57 Vincent Liljekvist         IF Rune                 1:07:59
58 Britt-Marie Åberg          OK Tisaren              1:11:24
59 Evy Ekström                OK Alferna              1:14:09
60 Gun Sundberg               Eskilstuna OL           1:39:22
   Per Wiig                   Hallstahammars OK          disk
   Britt Larsson              Västerås SOK         ej godkänd
   Anna-Lena Lundell          Gävle OK             ej godkänd
   Altti Järvinen             Västerås SOK             utgått

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Hans    Segraren
 S-1    7:49    4:23
 1-2   10:55    6:38
 2-3    6:23    3:47
 3-4    5:29    2:32
 4-5    8:36    4:21
 5-6    7:29    4:30
 6-7    2:51    1:56
 7-8    4:22    3:34
 8-M    2:12    1:14
måndag

Ingen träning men svettig skogspromenad

Hans åker till Sala direkt efter jobbet för rekognosering för SM i radio-orientering om 3 veckor.

  • Hinner färdigt precis innan mörkret kommer.
  • Det regnar lite lätt under någon halvtimme.
  • Date
    2019-09-02
  • Location
    Sala
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    2:21:25
  • Distance
    7.5 km
  • Speed
    17:55 min/km
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1034 meter omväxlande bröstsim och ryggsim.

  • Bästa tiden sedan april.
  • Bröstsimmet är tydligt långsammare än ryggsimmet.
  • Date
    2019-09-01
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    41:58
  • Distance
    1,034 km
  • Speed
    40:35 min/km
  • SWOLF
    73
  • Garmin data
  • Track files
Augusti 2019
9 träningar och 11 tävlingar
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif och Jan

Hans åker bil till Orientalen för lördagsjogg.

Alla 3 springer olika banor men möts på högsta punkten.

  • Bättre tid än förra lördagen.
  • Synd att behöva åka bil till skogen.
  • Date
    2019-08-31
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    49:59
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:44 min/km
  • Pulse, average/max
    109/122
  • Efficiency
    1514 hb/km
  • Cadence, average/max
    104/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    539 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Training effect
    2.0
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Orientering Kungsör

Hans byter om vid bilen på jobbet och åker till veteranorientering vid Lockmora i Kungsör.

Alla kontroller ligger nära stigar utom 4 och 5. När Hans går mot 4:an vänder han och beslutar sig för att strunta i 4 och 5 som innebär uppförslut och brant nedförslut samt svårframkomlig terräng. Han går istället direkt mot 6:an och blir registrerad som "ej godkänd".

  • Ramlar inte någon gång.
  • Tar inte 2 kontroller.
  • Date
    2019-08-29
  • Location
    Kungsör
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:18:55
  • Distance
    4.1 km
  • Speed
    19:00 min/km
  • Pulse, average/max
    109/129 b/min
  • Efficiency
    2100 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    580 ms
  • Stride length
    55 cm
  • Training effect
    2.1
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-29: Veteranorientering | Kungsör | IF Rune
Bana C | 3,4 km | 61 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Rolf Mathisen              Eskilstuna OL             34:07
 2 Pernilla Klemets           Köping-Kolsva OK          36:24
 3 Bo Seger                   Eskilstuna OL             36:48
 4 Stig Borg                  Ärla IF                   36:49
 5 Per-Ivar Möllberg          Arboga OK                 37:03
 6 Annika Norström            Hallstahammars OK         37:27
 7 Mats Eriksson              Sala OK                   38:00
 8 Leif Jansson               Eskilstuna OL             38:40
 9 Anders Welén               Köping-Kolsva OK          39:18
10 Bo Lenander                Västerås SOK              40:34
11 Nils-Erik Gustafsson       Eskilstuna OL             41:58
12 Bo Hansson                 Arboga OK                 42:22
13 Bo Eriksson                Köping-Kolsva OK          42:28
14 Sonja Jedar                Åkers IF                  42:57
15 Margareta Löfqvist         Västerås SOK              43:15
16 Stig Törnkvist             Köping-Kolsva OK          43:16
17 Lena Hedman                Hallstahammars OK         43:51
18 Gudrun Persson             Hallstahammars OK         43:52
19 Ove Ek                     Köping-Kolsva OK          44:07
20 Kerstin Liss               Eskilstuna OL             44:40
21 Catharina Ekman            Västerås SOK              45:01
22 Ingemar Gustafsson         OK Tjärnen                45:07
23 Anita Johansson            OK Tor                    45:40
24 Karl-Gustav Klemets        Köping-Kolsva OK          45:45
25 Leif Thorsson              OK Grip                   45:55
26 Ia Granat                  Surahammars SOK           46:13
27 Hans Gustavsson            Nyköpings OK              46:22
28 Jouko Taskinen             Västerås SOK              46:23
29 Gittan Jonsson             Kjula IF                  47:21
30 Kjell Blomberg             IK Standard               47:27
31 Lars Johansson             OK Tor                    47:37
32 Lennart Karlsson           OK Grip                   48:00
33 Hans Malmkvist             Västerås SOK              48:11
34 Lars Almqvist              Arboga OK                 48:34
35 Krister Karlsson           IK Standard               48:57
36 Kerstin Palm               Kjula IF                  48:59
37 Ove Pettersson             Arboga OK                 49:08
38 Britt-Marie Sjöberg        OK Tor                    49:29
39 Göran Janzon               Arboga OK                 49:46
40 Rune Vikman                Västerås SOK              49:53
41 Nils Hellberg              Västerås SOK              50:26
42 Nils-Gunnar Lindberg       OK Nalle                  50:55
43 Björn Ekholm               Västerås SOK              51:05
44 Nils Johansson             OK Tjärnen                51:14
45 Anders Ryman               Strängnäs-Malmby OL       52:15
46 Kerstin Vidner-Eriksson    Köping-Kolsva OK          54:02
47 Dolwai Hellberg            Surahammars SOK           54:57
48 Gun Jansson                Sala OK                   56:25
49 Kjell Karlsson             OK Tjärnen                57:08
50 Göran Andersson            Västerås SOK              57:19
51 Roland Sturk               Västerås SOK              57:48
52 Kristina Janzon            Arboga OK               1:00:52
53 Rune Jonsson               Västerås SOK            1:01:12
54 Björn Belfrage             Köping-Kolsva OK        1:12:03
55 Åke Eriksson               OK Grip                 1:13:14
56 Jan Nellerup               Klubblös                1:13:32
57 Rolf Svensson              Västerås SOK            1:22:46
58 Bengt Ode                  Västerås SOK            1:44:32
   Inger Lund                 Sala OK              ej godkänd
   Hans Sundgren              Västerås RK          ej godkänd
   Christer Svensson          Nyköpings OK         ej godkänd

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Bo      Rolf    Hans    Segraren
 S-1    3:43    5:01    6:45    3:05
 1-2    2:28    6:28    3:19    2:00
 2-3    6:41   15:22   15:06    5:49    
 3-4    4:38    3:15       -    1:49
 4-5    4:41    6:27       -    3:55 
 5-6    5:14   22:30       -    4:59
 6-7    4:48    7:49   13:27    4:05
 7-8    5:54   12:26   16:42    6:20
 8-9    1:37    2:12    3:42    1:19
 9-M    0:50    1:16    2:15    0:46
tisdag

Radio-orientering Åkeshov

Hans blir upphämtad av Peter i Hummelsta för färd till Åkeshov och en 144 MHz jakt i Judarnskogen. Sändare 3 startar aldrig så det blir en 4-rävarsjakt i den lättsprungna terrrängen runt sjön Judarn.

Hans står nära 5:an när den sänder sitt första pass och han är 2: löpare på den efter Henrik. Tyvärr sinkar ett stenigt och brant höjdparti vid sist kontrollen. Det är utför och endast 50 meter från kontrollen men vegetation och stenar gör att Hans måste spendera 5 minuter extra och gå runt.

  • Tar kontroll 5 i första sändningspasset.
  • Ramlar baklänges vid stenpartier 2 gånger.

fästing Hans plockar bort en fästing från vänster arm dagen efter.

  • Date
    2019-08-27
  • Location
    Åkeshov
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:04:13
  • Distance
    3,3 km
  • Speed
    19:43 min/km
  • Pulse, average/max
    120/136 b/min
  • Efficiency
    2327 hb/km
  • Cadence, average/max
    88/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    545 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    2.5
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-27: ARDF SRJ Poängjakt | 144 MHz | Åkeshov | PA Nordwaeger 
Klass: ALLA                    Tid  Räv   Ordningsföljd
------------------------------------------------------------------
 1 Henrik Lindell             33:26  4    5 2 4 1
 2 Peter Ljungström           35:26  4    2 4 1 5
 3 Olle Nilsson               38:17  4    5 1 4 2
 4 Peder Haugaard Pedersen    39:00  4    5 2 4 1
 5 Gunnar Svensson            44:43  4    1 5 2 4
 6 Ingvar Ehrsson             50:05  4    2 4 1 5
 7 Hans Sundgren            1:02:12  4    5 1 4 2
 8 Bo Lindell               1:02:20  4    5 2 4 1
 9 Erik Tullus              1:05:05  4    1 4 2 5
10 Jessica Ehrsson          1:10:45  4    2 4 1 5
måndag

Radio-orientering Björnön

Hans byter om vid bilen efter Blodomloppet och åker direkt till Björnön för VRK:s KM-natt. Det visar sig vara en ganska lång bana med kontroller i båda ändar av kartan och tid vid målgång.

Första kontrollen som Hans tar ligger längst söderut i tät vegetation och det tar 30 minuter innan Hans tar den. När han ska ta sin 3:e kontroll fastnar han i vegetation 100 meter ovanför kontrollen. Han är trött efter Blodomloppet och stället för att försöka ta sig ner till kontrollen, avbryter han och går till mål.

  • Kan gå väg och stig nästan hela vägen till första kontrollen.
  • Ramlar ett 10-tal gånger.

fästing Hans plockar bort en liten fästing från höger arm dagen efter.

  • Date
    2019-08-26
  • Location
    Björnön
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:31:54
  • Distance
    4,4 km
  • Speed
    20:42 min/km
  • Pulse, average/max
    122/135 b/min
  • Efficiency
    2551 hb/km
  • Cadence, average/max
    86/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.7 cm
  • Ground contact time
    539 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    3.1
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-26: ARDF VRK P12 | 3,5 MHz KM-natt | Björnön | Rolf Svensson 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Magnus Öberg            1:20:07  5    5,0     6,9     2 3 5 4 1 M
 2 Peter Ljungström        1:26:26  5    5,0     6,6     2 3 5 4 1 M
 3 Bo Lenander             1:28:10  5    5,0     7,1     1 4 5 3 2 M
 4 Jan Palmquist           1:29:17  5    5,0     7,0     1 4 5 3 2 M
 5 Gunnar Svensson         1:30:29  5    5,0     6,8     2 3 5 4 1 M
 6 Göran Pettersson        1:41:00  5    5,0     6,3     3 2 1 4 5 M
 7 Leif Zettervall         1:43:50  5    5,0     ---     5 3 2 1 4 M
 8 Olle Nilsson            1:40:00  4    4,7     6,3     3 2 1 4 M
 9 Christer Eriksson       1:17:04  3    2,8     ---     5 4 1 M
10 Hans Sundgren           1:29:50  2    2,6     4,0     3 2 M
måndag

Blodomloppet

Hans startar i sitt 16:e blodomlopp i Västerås. Han går 5 km utan att ta i alltför mycket. Detta eftersom han ska springa radio-orientering på Björnön direkt efter tävlingen.

GPS-klockan startas redan när Hans börjar gå i startfållan så GPS-tid och resultat-tid skiljer sig.

  • Går i jämn takt hela loppet och blir inte alltför trött.
  • X minuter sämre tid än förra året.
Pulskurva Hans före loppet Medalj Nummerlapp
  • Date
    2019-08-26
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Walking
  • Type
    Race
  • Time
    1:11:03 min
  • Distance
    5,2 km
  • Speed
    13:45 min/km
  • Pulse, average/max
    130/142
  • Efficiency
    1775 hb/km
  • Cadence, average/max
    104/194 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    554 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Inbjudan
  • PM
  • Banskiss
  • Training effect
    3.7
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
2019-08-26: Blodomloppet Västerås
5 km 758 startande
------------------------------------------------------------------------
   1  Efrem Brhane    1994  Västerås Friidrottsklubb               14:50
      ...
 753  Youssef Homsi   1997  Region Västmanland Samlad service    1:08:10
 754  Hans Sundgren   1957  Västerås                             1:09:45
 755  Jesper Sköld    1996  Elundskolan                          1:10:57
      ...
 758  Jonas Nordin    1989  Region Västmanland Akutmottagningen  1:36:19
söndag

Simning Lögarängsbadet

Idag har simhallen öppet till 20:00 så Hans börjar simma 18:30 när de flesta gått hem. Han får en egen bana med längden 23,5 meter. Han simmar 44 längder omväxlande bröstsim och ryggsim.

  • Skönt att ha en egen bassäng med 2 banor.
  • Simglasögonen tar in vatten i början.
  • Date
    2019-08-25
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    44:44
  • Distance
    1,034 km
  • Speed
    43:16 min/km
  • SWOLF
    79
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Peter och Jan

Sval morgon och lite halkigt i spåret efter regn.

Deg går trögt, får inte upp någon hög puls och tiden blir dålig.

  • Kul att Peter var med denna gång.
  • Ramlar en gång.
  • Date
    2019-08-24
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    51:32
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    14:06 min/km
  • Pulse, average/max
    111/124
  • Efficiency
    1560 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.3 cm
  • Ground contact time
    538 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Simning Björnön

Ingen träning men Hans badar några minuter helt ensam vid Björnöbadet efter orienteringslöpningen.

  • Skönt i vattnet som vanligt.
  • Blir nerkyld och har svårt att knäppa skjortan direkt efter.
  • Date
    2019-08-22
  • Location
    Björnön
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    5 min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Orientering Björnön

Hans tar ledigt från arbetet på förmiddagen och åker direkt från Rönnby till södra Björnön för veteranorientering. När Hans anländer 10:00 är det slut på kartor så han får vänta 15 minuter på nytryckta kartor från Orientalen.

Gör inga större misstag.

  • Soligt och fint.
  • Ramlar några gånger.

fästing Hans plockar bort en fästing från höger arm på kvällen.

  • Date
    2019-08-22
  • Location
    Björnön
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:17:24
  • Distance
    4.6 km
  • Speed
    16:57 min/km
  • Pulse, average/max
    118/129 b/min
  • Efficiency
    1975 hb/km
  • Cadence, average/max
    96/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    548 ms
  • Stride length
    61 cm
  • Training effect
    3.0
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-22: Veteranorientering | Björnön | Västerås SOK
Bana C | 3,2 km | 49 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Per-Ivar Möllberg          Arboga OK                 42:26
 2 Anders Welén               Köping-Kolsva OK          42:53
 3 Kenneth Larsson            OK Enen                   43:05
 4 Stig Arne Borg             Ärla IF                   43:22
 5 Barbro Möllberg            Arboga OK                 46:06
 6 Catharina Ekman            Västerås SOK              46:11
 7 Leif Jansson               Eskilstuna OL             46:29
 8 Rolf Hedlund               Eskilstuna OL             48:35
 9 Bo Lenander                Västerås SOK              49:05
10 Anita Johansson            OK Tor                    50:10
11 Siv Frodin                 Köping-Kolsva OK          50:14
12 Karl-Gustav Klemets        Köping-Kolsva OK          50:20
13 Ronny Lindkvist            Västerås SOK              50:23
14 Rune Jonsson               Västerås SOK              50:32
15 Leif Thorsson              OK Grip                   51:02
16 Ingemar Jonsson            Hallstahammars OK         51:23
17 Åke Liljebrand             SK Trim/Virsbo            51:26
18 Alf Lindberg               Köping-Kolsva OK          52:01
19 Rune Vikman                Västerås SOK              52:20
20 Stig Törnkvist             Köping-Kolsva OK          52:32
21 Lars Johansson             OK Tor                    52:36
22 Per-Arne Ekbom             Arboga OK                 53:03
23 Sonja Jedar                Åkers IF                  53:08
24 Ove Pettersson             Arboga OK                 53:27
25 Hans Bergström             Norbergs OK               53:32
26 Göran Janzon               Arboga OK                 54:24
27 Lennart Lundquist          OK Nalle                  54:47
28 Björn Ekholm               Västerås SOK              55:47
29 Nils Johansson             OK Tjärnen                56:34
30 Göran Larsson              Södertälje IF             56:53
31 Weine Johansson            Södertälje-Nykvarn OF     57:27
32 Göran Pettersson           Västerås RK               58:19
33 Lennart Karlsson           OK Grip                   59:19
34 Rolf Tärnfjord             OK Tor                  1:00:18
35 Roland Sturk               Västerås SOK            1:00:28
36 Lars-Gunnar Larsson        OK Tor                  1:01:49
37 Berit Gustavsson           Södertälje IF           1:02:08
38 Gun Jansson                Sala OK                 1:03:38
39 Lennart Eriksson           OK Enen                 1:08:11
40 Bo Lövegren                Västerås SOK            1:10:49
41 Kjell Karlsson             OK Tjärnen              1:15:53
42 Hans Sundgren              Västerås RK             1:17:18
43 Björn Belfrage             Köping-Kolsva OK        1:17:34
44 Sixten Westerlund          Södertälje IF           1:22:10
   Lena Bennitz               OK Eken              ej godkänd
   Mats Eriksson              Sala OK              ej godkänd
   Krister Karlsson           IK Standard          ej godkänd
   Jan Nellerup               Klubblös                 utgått
   Bo Karlsson                Köping-Kolsva OK         utgått

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Bo     Göran    Hans    Segraren
 S-1    4:03    3:33    5:56    4:49
 1-2    4:00    4:58    7:34    3:46
 2-3    5:46    7:13    9:39    5:16    
 3-4    2:42    6:45    5:33    4:17
 4-5    6:10    8:35   11:23    5:53 
 5-6    7:52    8:01   11:23    5:33
 6-7    6:40    4:30    7:37    3:36
 7-8    2:36    5:11    5:09    2:35
 8-9    3:23    4:08    7:22    3:41
 9-10   4:58    4:35    3:47    1:59
10-M    0:55    0:50    1:55    1:01
söndag

Radio-orientering, NM 3,5 MHz, Norge

Nordiskt Mästerskap 3,5 MHz vid Kongsberg Skisenter väster om Kongsberg.

Hans är trött och försöker utnyttja stigar och vägar så mycket som möjligt. Han hinner ta 3 kontroller inom maxtiden 2:20:00.

Området är fullt av gruvschakt.

  • Man kan följa grusvägar och stigar till alla kontroller.
  • Brant, stenig utförslöpa till mål.
  • Date
    2019-08-18
  • Location
    Kongsberg
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    2:03:37
  • Distance
    5.8 km
  • Speed
    21:15 min/km
  • Pulse, average/max
    127/144
  • Efficiency
    2715 hb/km
  • Cadence, average/max
    88/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    569 ms
  • Stride length
    53 cm
  • Training effect
    3.8
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Bulletin 3
  • Results, category
  • Results, all
  • Results, all nordic
  • ARDF-FjwW results
  • Emit-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-18: ARDF NM | 3,5 MHz | Kongsberg | Christian Dons 
Klass: M60                        Call      Time   Fox
----------------------------------------------------------
 1 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   62:59   5
 2 Gulliksen, Børre          NOR  LB1R     68:41   5
 3 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   71:48   5
 4 Roethe, Nicholas          CAN  DF1FO    74:12   5
 5 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG   85:50   5
 6 Solli, Øivind             NOR  LA1KP    85:55   5
 7 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   86:42   5
 8 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB  108:06   5
 9 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM  123:40   3

Klass: Nordic Championship 
-------------------------------------------------------
 1 Lindell, Henrik           SWE  -        52:13   5
 2 Kaiser, Thomas            NOR  LA0HO    52:39   5
 3 Sletvold, Jon             NOR  LA9NGA   55:28   5
 4 Toivola, Janne            FIN  OH2GXN   57:57   5
 5 Öberg, Magnus             SWE  SA5MOG   62:39   5
 6 Lehtosaari, Kimmo         FIN  -        62:48   5
 7 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   62:59   5
 8 Hartveit, Lars Rune       NOR  LA8TIA   65:08   5
 9 Lehtosaari, Keijo         FIN  OH2ETM   67:30   5
10 Sandwall, Erik            SWE  SM6RXZ   68:02   5
11 Gulliksen, Børre          NOR  LB1R     68:41   5
12 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   71:48   5
13 Kirves, Petri             FIN  OH2KHX   71:54   5
14 Olsen, Simen Ouff         NOR  -        76:36   5
15 Lakshmana, Tilak Rajesh   SWE  -        77:01   5
16 Lenander, Bo              SWE  SM5CJW   77:11   5
17 Svensson, Gunnar          SWE  SM06689  77:36   5
18 Zettervall, Leif          SWE  SM5EZM   84:47   5
19 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG   85:50   5
20 Solli, Øivind             NOR  LA1KP    85:55   5
21 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   86:42   5
22 Ehrsson, Jessica          SWE  -        93:09   5
23 Ehrsson, Ingvar           SWE  SA0AMM   94:29   5
24 Kyllönen, Eero            FIN  OH2BTG   95:42   5
25 Jensen, Arne Henrik       DEN  OZ9VA   102:14   5
26 Hansen, Villy             DEN  OZ6KH   107:38   5
27 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB  108:06   5
28 Svensson, Rolf            SWE  SM5DIY  108:10   5
29 Heimdal, Knut             NOR  LA6XI   110:16   5
30 Garpestad, Karin          NOR  LA8UW   111:53   5
31 Nordwaeger, PA            SWE  SM0BGU  114:26   5
32 Andersen, Inger Hege      NOR  -       137:30   5
33 Hansen, Anette            DEN  OZ1BCC  124:58   4
34 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM  123:40   3

Klass: ALL 
-------------------------------------------------------
 1 Kirgetov, Mikhail         RUS  -        49:42   5
 2 Lindell, Henrik           SWE  -        52:13   5
 3 Kaiser, Thomas            NOR  LA0HO    52:39   5
 4 Sheynis, Alexander        RUS  OH73ELK  53:14   5
 5 Golubeva, Viktoriia       RUS  -        54:22   5
 6 Sletvold, Jon             NOR  LA9NGA   55:28   5
 7 Fisenko, Aleksandr        RUS  -        56:39   5
 8 Savinchuk, Michael        RUS  -        56:52   5
 9 Toivola, Janne            FIN  OH2GXN   57:57   5
10 Öberg, Magnus             SWE  SA5MOG   62:39   5
11 Lehtosaari, Kimmo         FIN  -        62:48   5
12 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   62:59   5
13 Hartveit, Lars Rune       NOR  LA8TIA   65:08   5
14 Williams, David           GBR  M3WDD    65:24   5
15 Lehtosaari, Keijo         FIN  OH2ETM   67:30   5
16 Sandwall, Erik            SWE  SM6RXZ   68:02   5
17 Gulliksen, Børre          NOR  LB1R     68:41   5
18 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   71:48   5
19 Kirves, Petri             FIN  OH2KHX   71:54   5
20 Kudinov, Alexey           RUS  -        72:11   5
21 Savinchuk, Larisa         RUS  -        72:54   5
22 Eichler, Gerald           GER  DL1DSR   73:33   5
23 Roethe, Nicholas          CAN  DF1FO    74:12   5
24 Olsen, Simen Ouff         NOR  -        76:36   5
25 Lakshmana, Tilak Rajesh   SWE  -        77:01   5
26 Lenander, Bo              SWE  SM5CJW   77:11   5
27 Svensson, Gunnar          SWE  SM06689  77:36   5
28 Zettervall, Leif          SWE  SM5EZM   84:47   5
29 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG   85:50   5
30 Solli, Øivind             NOR  LA1KP    85:55   5
31 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   86:42   5
32 Ehrsson, Jessica          SWE  -        93:09   5
33 Ehrsson, Ingvar           SWE  SA0AMM   94:29   5
34 Kyllönen, Eero            FIN  OH2BTG   95:42   5
35 Jensen, Arne Henrik       DEN  OZ9VA   102:14   5
36 Roethe, Brigitte          GER  -       102:26   5
37 Hansen, Villy             DEN  OZ6KH   107:38   5
38 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB  108:06   5
39 Svensson, Rolf            SWE  SM5DIY  108:10   5
40 Heimdal, Knut             NOR  LA6XI   110:16   5
41 Garpestad, Karin          NOR  LA8UW   111:53   5
42 Filimonov, Ivan           RUS  -       112:20   5
43 Nordwaeger, PA            SWE  SM0BGU  114:26   5
44 Andersen, Inger Hege      NOR  -       137:30   5
45 Hansen, Anette            DEN  OZ1BCC  124:58   4
46 Skrynnikova, Raisa        RUS  UB1AOA   56:41   3
47 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM  123:40   3
48 Fisenko, Taisia           RUS  -        46:01   2
49 Kaiser, Markus            GER  -        60:36   1
lördag

Simning Kongsberg

Då dagens radio-orientering är färdig vid lunch, tar Hans på sig ryggsäcken och går till simhallen som har öppet 12:00-15:45 på lördagar.

Idag kostar badet 90 NOK och Hans är ensam största delen av tiden i en av de två motionsbanorna.

  • Bastar både före och efter simningen och tar det lugnt i största allmänhet under 2 timmar.
  • Är trött efter förmiddagens radio-orientering.
  • Date
    2019-08-17
  • Location
    Kongsberg
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    44:01
  • Distance
    1,000 km
  • Speed
    44:01 min/km
  • SWOLF
    82
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Radio-orientering, NM 144 MHz, Norge

Nordiskt Mästerskap 144 MHz vid Heistadmoen Skistadion söder om Kongsberg. Det regnar lätt under hela tävlingen och det är stora berg att bestiga.

Hans får hyfsad start och har som mål att ta åtminstone 3 kontroller, vilket han gör. När han avbryter och går mot mål hade han kunnat ta ytterligare en kontroll 4:an utan problem, upptäcker han när han gått i mål.

Hans stannar GPS-klockan 2 minuter efter målgång.

  • Tar rätt ordningsföljd.
  • Borde tagit ytterligare en kontroll.
  • Date
    2019-08-17
  • Location
    Kongsberg
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:57:38
  • Distance
    6.2 km
  • Speed
    19:06 min/km
  • Pulse, average/max
    131/148
  • Efficiency
    2493 hb/km
  • Cadence, average/max
    86/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    557 ms
  • Stride length
    61 cm
  • Training effect
    4.6
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Bulletin 3
  • Results, category
  • Results, all
  • Results, all nordic
  • ARDF-FjwW results
  • Emit-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-17: ARDF NM | 144 MHz | Kongsberg | Ole Garpestad 
Klass: M60                  Call             Fox  Time
----------------------------------------------------------------
 1 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   75:44   5
 2 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   77:03   5
 3 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   77:54   5
 4 Dons, Christian           NOR  LA5OQ    92:55   5
 5 Roethe, Nicholas          CAN  DF1FO    93:45   5
 6 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG  102:54   5
 7 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB  118:12   5
 8 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM  115:18   3

Klass: Nordic Championship 
-------------------------------------------------------
 1 Sletvold, Jon             NOR  LA9NGA   50:23   5
 2 Lehtosaari, Kimmo         FIN  -        65:37   5
 3 Lehtosaari, Keijo         FIN  OH2ETM   68:54   5
 4 Hartveit, Lars Rune       NOR  LA8TIA   72:44   5
 5 Lenander, Bo              SWE  SM5CJW   74:22   5
 6 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   75:44   5
 7 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   77:03   5
 8 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   77:54   5
 9 Öberg, Magnus             SWE  SA5MOG   78:10   5
10 Lindell, Henrik           SWE  -        78:13   5
11 Toivola, Janne            FIN  OH2GXN   78:17   5
12 Andersen, Inger Hege      NOR  -        81:27   5
13 Kirves, Petri             FIN  OH2KHX   81:56   5
14 Ehrsson, Ingvar           SWE  SA0AMM   84:08   5
15 Zettervall, Leif          SWE  SM5EZM   89:56   5
16 Dons, Christian           NOR  LA5OQ    92:55   5
17 Hansen, Villy             DEN  OZ6KH    93:21   5
18 Kyllönen, Eero            FIN  OH2BTG   94:10   5
19 Lakshmana, Tilak Rajesh   SWE  -        99:02   5
20 Ehrsson, Jessica          SWE  -       100:04   5
21 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG  102:54   5
22 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB  118:12   5
23 Jensen, Arne Henrik       DEN  OZ9VA   118:51   5
24 Nordwaeger, PA            SWE  SM0BGU  122:19   5
25 Svensson, Gunnar          SWE  SM06689  97:26   4
26 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM  115:18   3
27 Svensson, Rolf            SWE  SM5DIY  127:18   3
28 Garpestad, Karin          NOR  LA8UW   133:29   2
29 Sandwall, Erik            SWE  SM6RXZ   49:08   1
 - Kristian Kaiser           NOR  -        30:23   0
 - Hansen, Anette            DEN  OZ1BCC   58:37   0

Klass: ALL 
-------------------------------------------------------
 1 Sletvold, Jon             NOR  LA9NGA   50:23   5
 2 Golubeva, Viktoriia       RUS  -        51:46   5
 3 Kirgetov, Mikhail         RUS  -        51:58   5
 4 Sheynis, Alexander        RUS  OH73ELK  64:48   5
 5 Lehtosaari, Kimmo         FIN  -        65:37   5
 6 Fisenko, Aleksandr        RUS  -        67:51   5
 7 Savinchuk, Michael        RUS  -        68:12   5
 8 Lehtosaari, Keijo         FIN  OH2ETM   68:54   5
 9 Williams, David           GBR  M3WDD    70:29   5
10 Hartveit, Lars Rune       NOR  LA8TIA   72:44   5
11 Lenander, Bo              SWE  SM5CJW   74:22   5
12 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   75:44   5
13 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   77:03   5
14 Kaiser, Markus            GER  -        77:54   5
14 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   77:54   5
16 Öberg, Magnus             SWE  SA5MOG   78:10   5
17 Lindell, Henrik           SWE  -        78:13   5
18 Toivola, Janne            FIN  OH2GXN   78:17   5
19 Andersen, Inger Hege      NOR  -        81:27   5
20 Kirves, Petri             FIN  OH2KHX   81:56   5
21 Ehrsson, Ingvar           SWE  SA0AMM   84:08   5
22 Eichler, Gerald           GER  DL1DSR   86:24   5
23 Zettervall, Leif          SWE  SM5EZM   89:56   5
24 Dons, Christian           NOR  LA5OQ    92:55   5
25 Hansen, Villy             DEN  OZ6KH    93:21   5
26 Roethe, Nicholas          CAN  DF1FO    93:45   5
27 Kyllönen, Eero            FIN  OH2BTG   94:10   5
28 Lakshmana, Tilak Rajesh   SWE  -        99:02   5
29 Ehrsson, Jessica          SWE  -       100:04   5
30 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG  102:54   5
31 Savinchuk, Larisa         RUS  -       118:06   5
32 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB  118:12   5
33 Jensen, Arne Henrik       DEN  OZ9VA   118:51   5
34 Nordwaeger, PA            SWE  SM0BGU  122:19   5
35 Svensson, Gunnar          SWE  SM06689  97:26   4
36 Roethe, Brigitte          GER  -       105:27   4
37 Kudinov, Alexey           RUS  -       120:52   4
38 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM  115:18   3
39 Filimonov, Ivan           RUS  -       115:32   3
40 Svensson, Rolf            SWE  SM5DIY  127:18   3
41 Garpestad, Karin          NOR  LA8UW   133:29   2
42 Sandwall, Erik            SWE  SM6RXZ   49:08   1
43 Fisenko, Taisia           RUS  -        68:29   1
 - Kristian Kaiser           NOR  -        30:23   0
 - Hansen, Anette            DEN  OZ1BCC   58:37   0
fredag

Radio-orientering, NM Sprint i Norge

Nordiskt mästerskap vid Skrim idrottsplats utanför Kongsberg, Norge.

Hans åker med Rolf till Kongsgårdsmoen söder om Kongsberg.

Hans får bra start och tar långsam 5:a efter några minuter. Tyvärr slutar den sända strax därefter och kontrollen stryks, liksom snabb 2:a. Eftersom maxtiden är 60 minuter måste Hans avbryta efter att ha tagit 9 kontroller.

Området består av en platå med mycket brant stigning som är svår att undvika.

Hans glömmer sätta på sig pulsbandet så löpdynamik saknas. Dessutom stannar han GPS-klockan 2 minuter efter målgång.

  • Kommer inom maxtiden.
  • Tar inte 3 av de 12 kontrollerna.
Hans' nummerlapp. Backup-pappret från Emit-brickan efter tävlingen.
  • Date
    2019-08-16
  • Location
    Kongsberg
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    58:09
  • Distance
    3.2 km
  • Speed
    17:59 min/km
  • Pulse, average/max
    No value
  • Efficiency
    No value
  • Cadence, average/max
    No value
  • Vertical oscillation
    No value
  • Ground contact time
    No value
  • Stride length
    No value
  • Training effect
    No value
  • VO2 Max
    No value
  • Bulletin 3
  • Results, category
  • Results, all
  • Results, all nordic
  • ARDF-FjwW results
  • Emit-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-16: ARDF NM Sprint | 3,5 MHz | Kongsberg | Øivind Solli 
Klass: M60                  Call             Fox  Time
---------------------------------------------------------------
1 Haugaard-Pedersen, Peder   SWE  SM0GNS   32:46  10
2 Ljungström, Peter          SWE  SM5KMU   37:20  10
3 Petersson, Robert          SWE  SM6GHS   37:40  10
4 Dons, Christian            NOR  LA5OQ    38:21  10
5 Palmquist, Jan             SWE  SM5FUG   39:24  10
6 Roethe, Nicholas           CAN  DF1FO    42:24  10
7 Pettersson, Göran          SWE  SM5FNB   45:56  10
8 Sundgren, Hans             SWE  SM5SVM   55:19   8
OVT Gulliksen, Børre         NOR  LB1R     85:54   9

Klass: Nordic Championship 
-------------------------------------------------------
 1 Ehrsson, Ingvar           SWE  SA0AMM   27:44  10
 2 Kirves, Petri             FIN  OH2KHX   28:36  10
 3 Lakshmana, Tilak Rajesh   SWE  -        32:02  10
 4 Toivola, Janne            FIN  OH2GXN   32:11  10
 5 Lehtosaari, Keijo         FIN  OH2ETM   32:23  10
 6 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   32:46  10
 7 Sandwall, Erik            SWE  SM6RXZ   33:30  10
 8 Kaiser, Thomas            NOR  LA0HO    33:51  10
 9 Lenander, Bo              SWE  SM5CJW   34:00  10
10 Hansen, Villy             DEN  OZ6KH    34:55  10
11 Kaiser, Martin            NOR  -        35:30  10
12 Zettervall, Leif          SWE  SM5EZM   36:19  10
13 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   37:20  10
14 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   37:40  10
15 Öberg, Magnus             SWE  SA5MOG   37:58  10
16 Dons, Christian           NOR  LA5OQ    38:21  10
17 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG   39:24  10
18 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB   45:56  10
19 Svensson, Gunnar          SWE  SM06689  46:55  10
20 Svensson, Rolf            SWE  SM5DIY   50:31  10
21 Ehrsson, Jessica          SWE  -        53:52  10
22 Nordwaeger, PA            SWE  SM0BGU   53:52  10
23 Lindell, Henrik           SWE  -        28:45   9
24 Sletvold, Jon             NOR  LA9NGA   30:37   9
25 Hartveit, Lars Rune       NOR  LA8TIA   34:03   9
26 Kyllönen, Eero            FIN  OH2BTG   38:40   9
27 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM   55:19   8
28 Hansen, Anette            DEN  OZ1BCC   51:35   6
OVT Garpestad, Karin         NOR  LA8UW    60:13  10
OVT Jensen, Arne Henrik      DEN  OZ9VA    69:39  10
OVT Gulliksen, Børre         NOR  LB1R     85:54   9
 - Andersen, Inger Hege      NOR  -        38:40   0

Klass: ALL 
-------------------------------------------------------
 1 Sheynis, Alexander        RUS  OH73ELK  19:01  10
 2 Kirgetov, Mikhail         RUS  -        22:06  10
 3 Golubeva, Viktoriia       RUS  -        27:26  10
 4 Ehrsson, Ingvar           SWE  SA0AMM   27:44  10
 5 Williams, David           GBR  M3WDD    28:12  10
 6 Savinchuk, Michael        RUS  -        28:19  10
 7 Kirves, Petri             FIN  OH2KHX   28:36  10
 8 Lakshmana, Tilak Rajesh   SWE  -        32:02  10
 9 Toivola, Janne            FIN  OH2GXN   32:11  10
10 Lehtosaari, Keijo         FIN  OH2ETM   32:23  10
11 Haugaard-Pedersen, Peder  SWE  SM0GNS   32:46  10
12 Eichler, Gerald           GER  DL1DSR   33:26  10
13 Sandwall, Erik            SWE  SM6RXZ   33:30  10
14 Kaiser, Thomas            NOR  LA0HO    33:51  10
15 Kudinov, Alexey           RUS  -        33:59  10
16 Lenander, Bo              SWE  SM5CJW   34:00  10
17 Fisenko, Taisia           RUS  -        34:04  10
18 Fisenko, Aleksandr        RUS  -        34:10  10
19 Hansen, Villy             DEN  OZ6KH    34:55  10
20 Kaiser, Martin            NOR  -        35:30  10
21 Filimonov, Ivan           RUS  -        35:57  10
22 Zettervall, Leif          SWE  SM5EZM   36:19  10
23 Kaiser, Markus            GER  -        36:52  10
24 Ljungström, Peter         SWE  SM5KMU   37:20  10
25 Petersson, Robert         SWE  SM6GHS   37:40  10
26 Öberg, Magnus             SWE  SA5MOG   37:58  10
27 Dons, Christian           NOR  LA5OQ    38:21  10
28 Palmquist, Jan            SWE  SM5FUG   39:24  10
29 Roethe, Nicholas          CAN  DF1FO    42:24  10
30 Savinchuk, Larisa         RUS  -        43:26  10
31 Roethe, Brigitte          GER  -        43:36  10
32 Pettersson, Göran         SWE  SM5FNB   45:56  10
33 Svensson, Gunnar          SWE  SM06689  46:55  10
34 Svensson, Rolf            SWE  SM5DIY   50:31  10
35 Skrynnikova, Raisa        RUS  UB1AOA   51:37  10
36 Ehrsson, Jessica          SWE  -        53:52  10
36 Nordwaeger, PA            SWE  SM0BGU   53:52  10
38 Lindell, Henrik           SRJ  -        28:45   9
39 Sletvold, Jon             NOR  LA9NGA   30:37   9
40 Hartveit, Lars Rune       NOR  LA8TIA   34:03   9
41 Kyllönen, Eero            FIN  OH2BTG   38:40   9
42 Sundgren, Hans            SWE  SM5SVM   55:19   8
43 Hansen, Anette            DEN  OZ1BCC   51:35   6
OVT Garpestad, Karin         NOR  LA8UW    60:13  10
OVT Jensen, Arne Henrik      DEN  OZ9VA    69:39  10
OVT Gulliksen, Børre         NOR  LB1R     85:54   9
 - Andersen, Inger Hege      NOR  -        38:40   B
fredag

Simning Kongsberg

Hans anländer till Kongsberg torsdag kväll för 3 dagars Nordiskt Mästerskap i radio-orientering. Eftersom den första tävlingen är först fredag kväll beslutar han sig för att simma på morgonen.

Simhallen i Kongsberg råkar ha öppet för morgon-simning fredagar 06:30-07:45. Hans smyger iväg 06:00 från kamraterna i rummet på Kongsberg Vandrerhjem Bergmannen och går 1,3 km till simhallen på andra sidan Numedalslågen.

Morgonbad kostar 45 NOK och det finns sex 25-metersbanor. Hans simmar 1000 meter bröstsim med några få inslag av ryggsim.

  • Trevlig morgonpromenad till simhallen.
  • Stöter ihop med 2 damer som upptar stor yta i motionsbanan.
  • Date
    2019-08-16
  • Location
    Kongsberg
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    42:36
  • Distance
    1,000 km
  • Speed
    42:36 min/km
  • SWOLF
    70
  • Garmin data
  • Promenad till simhall
  • Promenad från simhall
  • Track files
måndag

Radio-orientering Tillberga

Hans byter om vid bilen på parkeringen och hämtar upp Leif på vägen till Tillberga. Han lånar ut sin pejlmottagare till VM-deltagaren Thomas som behöver öva med den. Hans får istället en gul lånesax, vilken fungerar bra.

Kommer in i snårig skog och avbryter efter 3 kontroller.

  • Hinner komma in i bilen precis före regnet.
  • Jobbig terräng, ramlar 8 gånger.
  • Date
    2019-08-12
  • Location
    Tillberga
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:06:21
  • Distance
    2,9 km
  • Speed
    22:52 min/km
  • Pulse, average/max
    121/141 b/min
  • Efficiency
    2754 hb/km
  • Cadence, average/max
    90/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    540 ms
  • Stride length
    49 cm
  • Training effect
    3.9
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-12: ARDF VRK P11 | 144 MHz | Tillberga | Hans Malmkvist 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström          48:44  5    3,0     4,1     5 2 1 3 4
 2 Magnus Öberg              50:25  5    3,1     4,0     4 1 3 2 5
 3 Leif Zettervall           51:10  5    2,8     3,7     4 1 2 3 5
 4 Bo Lenander               52:20  5    3,1     3,7     3 4 1 2 5
 5 Gunnar Svensson           57:21  5    3,1     ---     4 1 3 2 5
 6 Göran Pettersson        1:25:11  5    2,9     4,4     3 5 2 1 4
 7 Thomas Rimdalen         1:37:07  5    3,1     7,1     5 2 1 4 3
 8 Hans Sundgren           1:04:21  3    1,8     2,7     4 1 3
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter ryggsim och bröstsim. Han börjar på 25-metersbana men blir avbruten efter 4 längder då alla 25-metersbanor blir upptagna av VSS simträning. Han går då över till egen 50-metersbana. Simsdata blir därför felaktigt.

Första längden crawlar han på tiden 43 sekunder.

  • Simmar med riktiga badbyxor för första gången sedan juni.
  • Måste byta bana efter 4 minuter.
  • Date
    2019-08-11
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    43:17
  • Distance
    1,000 km
  • Speed
    43:17 min/km
  • SWOLF
    No reliable value
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Bo, Jan, Magnus med flera

Idag är vi 7 individer som möts uppe på högsta punkten. Hunden Alfons springer glatt med Leif och Erika. Jan, Magnus och Bo springer hela varvet.

  • Roligt att se hur Alfons trivs med löprundan i skogen.
  • Ramlar en gång.
  • Date
    2019-08-10
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    47:59
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:18 min/km
  • Pulse, average/max
    124/136
  • Efficiency
    1653 hb/km
  • Cadence, average/max
    108/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.8 cm
  • Ground contact time
    528 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Training effect
    3.7
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Orientering Köping, Odensvi

Hans byter om vid bilen på jobbet och åker till Köping, Odensvi för höstens första veteranorientering. Det regnar när han startar men regnet upphör efter en stund.

Slumpen gör att Hans och Göran möts mitt i skogen, precis där banan korsas. Göran är på väg till kontroll 15 medan Hans ska till 6.

  • Gör bara ett mindre misstag till 4:e kontrollen.
  • Ramlar 8 gånger.
  • Date
    2019-08-08
  • Location
    Medåker
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:21:49
  • Distance
    4.2 km
  • Speed
    19:18 min/km
  • Pulse, average/max
    121/135 b/min
  • Efficiency
    2362 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    546 ms
  • Stride length
    55 cm
  • Training effect
    3.7
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-08-08: Veteranorientering | Köping | Köping-Kolsva OK
Bana C | 3,1 km | 35 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Per-Ivar Möllberg          Arboga OK                 42:35
 2 Mikael Hogréus             OK Tor                    43:05
 3 Leif Thorsson              OK Grip                   43:36
 4 Per Gustavsson             OK Roxen                  44:45
 5 Lennart Johansson          OK Tor                    44:57
 6 Lena Hedman                Hallstahammars OK         45:23
 7 Dolwai Hellberg            Surahammars SOK           46:29
 8 Anders Ryman               Strängnäs-Malmby OL       46:39
 9 Ove Pettersson             Arboga OK                 47:45
10 Lennart Karlsson           OK Grip                   47:47
11 Nils-Gunnar Lindberg       OK Nalle                  48:38
12 Gullan Andersson           Västerås SOK              48:57
13 Åke Liljebrand             SK Trim/Virsbo            49:57
14 Rune Vikman                Västerås SOK              50:27
15 Barbro Möllberg            Arboga OK                 50:57
16 Nils Hellberg              Västerås SOK              52:19
17 Hans Malmkvist             Västerås SOK              52:36
18 Anita Johansson            OK Tor                    52:38
19 Rolf Lindblom              Kjula IF                  52:52
20 Jan Nellerup               Köping-Kolsva OK          53:18
21 Bo Lenander                Västerås SOK              54:32
22 Esko Raita                 Ärla IF                   55:54
23 Lars-Gunnar Larsson        OK Tor                    56:16
23 Leif Jansson               Eskilstuna OL             56:16
25 Bo Malmqvist               OK Grip                   56:54
26 Göran Andersson            Västerås SOK              58:01
27 Kurt Zander                Västerås SOK              59:37
28 Berit Gustavsson           Södertälje IF           1:02:59
29 Ingrid Lundström           Västerås SOK            1:03:54
30 Rolf Svensson              Västerås SOK            1:04:06
31 Weine Johansson            Södertälje-Nykvarn OF   1:05:01
32 Göran Pettersson           Västerås RK             1:13:32
33 Lena Bennitz               OK Tor                  1:14:37
34 Hans Sundgren              Västerås RK             1:21:46
   Margareta Löfqvist         Västerås SOK         ej godkänd
   
------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
          Bo   Göran    Rolf    Hans    Segraren
 S-1    1:43    2:42    2:48    2:55    1:45
 1-2    3:54    3:42    5:00    6:40    3:21
 2-3    2:10    7:12    3:56    3:08    1:25
 3-4    1:18    2:52    2:34    5:36    1:12
 4-5    2:58    3:40    3:46    5:34    2:57
 5-6    2:36    4:14    3:26    4:31    2:32
 6-7    1:46    2:22    2:15    3:20    2:11
 7-8    4:06    3:55    3:50    4:53    3:36
 8-9   10:28    4:58    3:56    5:39    3:19
 9-10   1:47    2:39    1:54    2:40    1:53
10-11   4:36    7:56    5:57    9:03    4:49
11-12   1:20    1:38    3:14    2:44    1:12
12-13   3:41    6:40    4:09    6:35    3:30
13-14   2:31    4:17    8:06    6:08    2:26
14-15   5:18    9:31    6:41    8:56    4:25
15-16   2:45    4:46    2:08    2:38    1:40
16-M    1:35    0:28    0:26    0:46    0:22
måndag

Radio-orientering Tortuna

Hans byter om vid bilen på parkeringen utanför Bombardier och åker till Tortuna för höstens första poängjakt.

Hans tar ett bra banval då sluttiden tas vid sista kontroll och Hans sista kontroll ligger längst bort.

Från sista kontroll in till samlingsplatsen vid Toruna kyrka får Hans gå 1,8 km.

  • Hyfsat resulat i jämförelse med andra.
  • Ramlar 2 gånger vid gång till samlingsplatsen och slår upp sår på höger knä trots knäskydd.
  • Date
    2019-08-05
  • Location
    Tortuna
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:25:48
  • Distance
    4,1 km
  • Speed
    20:47 min/km
  • Pulse, average/max
    123/147 b/min
  • Efficiency
    2580 hb/km
  • Cadence, average/max
    86/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    536 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
  • Track files, to parking place
2019-08-05: ARDF VRK P10 | 3,5 MHz | Tortuna | Jörn Nielsen 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson         50:42  7    2,6     ---     7 1 4 3 5 2 6
 2 Peter Ljungström          51:00  7    2,5     3,5     7 3 2 5 6 4 1
 3 Bo Lenander             1:04:20  7    2,7     4,0     7 3 5 2 6 4 1
 4 Magnus Öberg            1:05:14  7    2,5     4,6     7 3 2 5 6 4 1
 5 Jan Palmquist           1:09:55  7    2,5     5,1     1 4 6 5 2 3 7
 6 Gunnar Svensson         1:16:30  7    2,9     4,8     1 4 6 5 3 2 7
 7 Hans Sundgren           1:23:48  7    2,7     3,9     1 7 4 3 6 5 2
 8 Rolf Svensson           1:33:00  7    2,6     3,9     1 4 7 3 6 5 2
 9 Göran Pettersson        1:34:42  7    3,2     4,7     1 7 5 2 3 6 4
10 Leif Zettervall         1:14:47  6    2,3     4,6     1 4 6 5 3 7
11 Leif Eriksson           1:14:45  5    1,8     4,0     1 4 6 5 2
12 Thomas Rimdalen         1:19:30  5    2,1     4,7     7 2 5 3 6
13 Sonen Rebel             1:02:00  3    1,2     ---     1 7 3
14 Harmen Rebel            1:02:02  3    1,2     ---     1 7 3
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter, omväxlande ryggsim och bröstsim på egen 25-metersbana strax innan stängning.

Första längden crawlar han på tiden 45 sekunder.

  • Första gången på 25-metersbana i nya bassängen.
  • Simglasögonen sitter sluter inte tätt och tar in vatten.
  • Date
    2019-08-04
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    44:11
  • Distance
    1,000 km
  • Speed
    44:11 min/km
  • SWOLF
    87
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Rolf, Jan och Magnus

Idag dyker Magnus Öberg upp vid Orientalen. Han springer med Jan som får visa honom vägen på hela varvet. Rolf och Hans går förkortat varv som vanligt.

Hans går med sina nya orienteringsskor med gummidobbar och får bästa tiden sedan oktober 2018.

  • Nya skorna fungerar jättebra.
  • Måste ta bilen till Orientalen då den stulna cykeln inte är ersatt ännu.
  • Date
    2019-08-03
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    47:35
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    12:53 min/km
  • Pulse, average/max
    104/115
  • Efficiency
    1349 hb/km
  • Cadence, average/max
    110/178 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    512 ms
  • Stride length
    71 cm
  • Training effect
    3.2
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Ingen träning men skogspromenad

Hans går med Ragge och Göran för att undersöka möjligt område för SM-tävlingar i september.

  • Date
    2019-08-01
  • Location
    Sala
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:07:37
  • Distance
    3.6 km
  • Speed
    18:43 min/km
  • Garmin data
  • Track files
Juli 2019
10 träningar och 0 tävlingar
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter på egen 50-metersbana strax innan stängning.

Han simmar omväxlande 100 meter bröstsim och 100 meter ryggsim i lugnt tempo.

  • Skönt att svalka sig efter ännu en dag med +30ºC.
  • Dålig tid.
  • Date
    2019-07-28
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    46:39
  • Distance
    1,000 km
  • Speed
    46:39 min/km
  • SWOLF
    199
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Jan

Idag är det en ny 30-gradersdag och även på morgonen är det varmt. Hans kommer till toppen några minuter före Jan som springer hela spåret.

  • Hyfsad tid.
  • Svettigt, men det gör ju egentligen ingenting.
  • Date
    2019-07-27
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    49:03
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    13:11 min/km
  • Pulse, average/max
    107/122
  • Efficiency
    1417 hb/km
  • Cadence, average/max
    110/190 spm
  • Vertical oscillation
    4.8 cm
  • Ground contact time
    518 ms
  • Stride length
    69 cm
  • Training effect
    3.1
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
fredag

Simning Stora Skiren

Ingen träning men Hans brukar simma en gång varje sommar i sjön i sjön Stora Skiren, norr om Finspång. I år passerar han sjön vid 21-tiden och det är fortfarande ett 20-tal människor på stranden.

  • Skönt med svalkan då det varit 30 grader under dagen och bilen saknas luftkonditionering.
  • Badklipporna är ockuperade av människor med fiskespön.
Hans Sundgren dyker i Stora Skiren Hans Sundgren, Stora Skiren Hans Sundgren, Stora Skiren
  • Date
    2019-07-26
  • Location
    Finspång
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    10 min
  • Garmin data
  • Track files
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 44 längder i lilla motionsbanan 23,5 meter strax innan badet stänger 19:00.

Han simmar omväxlande 250 meter bröstsim och 250 meter ryggsim. Idag är det ingen större hastighetsskillnad på simsätten. Det går dock långsamt efter promenad i Enköping på eftermiddagen.

  • Skönt att simma igen efter 8 dagars uppehåll.
  • Dålig tid.
  • Date
    2019-07-21
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    46:51
  • Distance
    1,034 km
  • Speed
    45:19 min/km
  • SWOLF
    78
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Rolf och Jan

Det är soligt och fullbelagt på Apalbyplanerna med hundtält. Rolf går med Hans medan de andra springer sina slingor.

Glömmer återstarta GPS-klockan efter vilan på högsta punkten. Därför saknas en kilometer på spåret och en del data.

  • Första gången i år med högsommarvärme.
  • Glömmer återstarta GPS-klockan efter topp-vilan.
  • Date
    2019-07-20
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    Unknown
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:17 min/km
  • Pulse, average/max
    101/112
  • Efficiency
    1360 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/182 spm
  • Vertical oscillation
    4.5 cm
  • Ground contact time
    523 ms
  • Stride length
    71 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
måndag

Milspåret Rönnby

Hans springer milspåret på Rönnby för att jämföra med tiden för 2 veckor sedan. Men... vid 4 km är han trött och ändrar målsättningen från att "få bra tid" till att "fullfölja sträckan". Från 6 km och till mål stannar Hans vid de soffor som finns och vilar 30-60 sekunder för att orka fortsätta.

Orsaken till att det gick tungt idag är okänd. Kanske för lite mat eller vätska? Vädret var annars perfekt för denna typ av aktivitet; +14ºC.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Enormt trött efter 4 km.

fästing fästingHans plockar bort en fästing från vänster arm 2 dagar efteråt och en från höger ben 3 dagar efteråt. De fästingarna kommer dock troligen från promenad i Sala.

Pulskurva
  • Date
    2019-07-15
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    2:25:20
  • Distance
    9.5 km
  • Speed
    15:18 min/km
  • Pulse, average/max
    107/117
  • Efficiency
    1633 hb/km
  • Cadence, average/max
    98/212 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    548 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    2.5
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Bo, Rolf och Jan

Rolf går med Hans och Leif tar eget spår med Bo och Jan springer hela MTB-spåret. Det träffas som vanligt uppe på högsta punkten för några minuters vila.

GPS-klockan får ingen kontakt med pulsbandet, batteriet är tomt. Däför saknas en del mätvärden.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Måste åka bil till Orientalen då cykeln är stulen.
  • Date
    2019-07-13
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    50:18
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:48 min/km
  • Pulse, average/max
    No value
  • Efficiency
    No value
  • Cadence, average/max
    100/218 spm
  • Vertical oscillation
    No value
  • Ground contact time
    No value
  • Stride length
    72 cm
  • Training effect
    No value
  • VO2 Max
    No value
  • Garmin data
  • Track files
fredag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 44 längder i lilla motionsbanan 23,5 meter när badet öppnar 06:00.

Han simmar omväxlande 50 meter bröstsim och 50 meter ryggsim. Träningsklockan visar tydligt att ryggsimmet går fortare och kräver färre armtag.

Genom dagens simning går Hans i mål i Ica-klassikerns sim-moment.

  • Har hela banan för sig själv.
  • Det går långsammare på slutet.
  • Date
    2019-07-12
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    44:43
  • Distance
    1,034 km
  • Speed
    43:14 min/km
  • SWOLF
    81
  • Garmin data
  • Track files
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 44 längder i lilla motionsbanan 23,5 meter på kvällen innan stängning.

  • Har hela banan för sig själv.
  • Hyfsad tid idag, trots badshorts.
  • Date
    2019-07-05
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    43:59
  • Distance
    1,034 km
  • Speed
    42:32 min/km
  • SWOLF
    74
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif och Jan

Leif, Jan och Hans möts som vanligt 08:30 vid Orientalen denna PowerMeet helg.

Det är svalt och fuktigt efter gårdagens regn.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Har inte tid att stanna för att plocka blåbär som andra gör.
  • Date
    2019-07-06
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    48:16
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:28 min/km
  • Pulse, average/max
    107/125
  • Efficiency
    1427 hb/km
  • Cadence, average/max
    108/254 spm
  • Vertical oscillation
    4,4 cm
  • Ground contact time
    513 ms
  • Stride length
    69 cm
  • Training effect
    2.1
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
fredag

Simning Lögarängsbadet

Hans går upp tidigt och simmar 06:00 innan jobbet. Det är bara ett halvdussin personer i simhallen och Hans får lilla motionsbanan för sig själv.

Banan är 23,5 meter lång så Hans får simma 44 längder för att komma upp i 1000 meter. Träningsklockan ställs in på banlängd 23,5 meter. Simmad sträcka blir 1034 meter.

Genom dagens simning kan Hans registrera den första aktiviteten i Ica-klassikerns sim-moment.

  • Hela banan för sig själv.
  • De rosa badshortens hindrar hastigheten en del.
  • Date
    2019-07-05
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    45:29
  • Distance
    1,034 km
  • Speed
    43:59 min/km
  • SWOLF
    82
  • Garmin data
  • Track files
Juni 2019
10 träningar och 5 tävlingar
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar på kvällen 17:45-18:30 och får hela 50-meters motionsbanan för sig själv.

Efter analys av simdata ser han att ryggsimmet kräver färre simtag och går snabbare än bröstsimmet.

  • 1,5 minuter bättre tid än förra veckan.
  • Glömmer simglasögonen och får svidande ögon efteråt.
  • Date
    2019-06-30
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    45:06
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    45:06 min/km
  • SWOLF
    Unreliable value
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif och Jan

Hans åker bil till Orientalen idag eftersom cykeln blev stulen förra söndagen.

Jan springer hela MTB-spåret som vanligt medan Leif och Jan genar.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Tråkigt att behöva ta bilen till Orientalen.
  • Date
    2019-06-29
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    49:38
  • Distance
    3,5 km
  • Speed
    14:00 min/km
  • Pulse, average/max
    107/119
  • Efficiency
    1529 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/254 spm
  • Vertical oscillation
    4,4 cm
  • Ground contact time
    527 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    1.9
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Milspåret Rönnby

Hans springer milspåret på Rönnby varje sommar sedan några år tillbaka. Ikväll springer både han och Rolf, fast var för sig.

  • Bara någon minut sämre tid än förra året.
  • Trögt i uppförsbackar.
Pulskurva
  • Date
    2019-06-27
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    2:09:35
  • Distance
    9.6 km
  • Speed
    13:28 min/km
  • Pulse, average/max
    108/115
  • Efficiency
    1463 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/182 spm
  • Vertical oscillation
    4.5 cm
  • Ground contact time
    529 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
söndag

Simning Lögarängsbadet

Idag öppnar badet först 12:00 så Hans simmar senare på dagen efter att ha gått en 3,5 km promenad. Han köper även ett "klippkort" för 12 inträden. "Kortet" är numera ett armband som används för både inträde och låsning av skåp.

Det finns endast en enda 50-metersbana för motionssim så det är trångt vid möten.

Hans glömde sina sim-badbyxor vid Domarudden i onsdags. Han får då simma i rosa bad-shorts som bromsar farten. Det blir sämsta tiden hittills.

  • Simmar ändå, fastän det är stängt på förmiddagen.
  • Trångt, slår i andra simmare ett dussin gånger och måste vänta för att släppa förbi andra.
  • Date
    2019-06-23
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    46:47
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    46:47 min/km
  • SWOLF
    Unreliable value
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif

Hans cyklar till Orientalen och startar ensam 08:29 denna midsommardag. Efter några minuter kommer Leif och springer om. De möts på toppen som vanligt.

Genom dagens cykling går Hans i mål i Ica-klassikerns cykelmoment 300 km.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Sämsta tiden hittills.
  • Date
    2019-06-22
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    54:38
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    14:55 min/km
  • Pulse, average/max
    104/112
  • Efficiency
    1516 hb/km
  • Cadence, average/max
    102/154 spm
  • Vertical oscillation
    4,3 cm
  • Ground contact time
    540 ms
  • Stride length
    66 cm
  • Training effect
    1.7
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
onsdag

Simning Drängsjön

Ingen träning men Hans simmar i 10 minuter efter radio-orienteringen vid Domarudden tillsammans med Magnus, Göran och Erik.

  • Skön simning en sommarkväll 22:30.
  • Glömmer badbyxorna vid bastun efteråt.

Hans glömmer badbyxorna i duschen och ringer banläggaren Gunnar dagen efter. Han är ute och tar in kontrollerna men ska leta efteråt. Någon timme senare skickar Gunnar en bild via MMS på Hans badbyxor.

  • Date
    2019-06-19
  • Location
    Åkersberga
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    9:37 min
  • Garmin data
  • Track files
onsdag

Radio-orientering Åkersberga

Hans åker med Jan till Domarudden för årets "mara". På vägen plockar de upp Christer och Peter.

I år består maran av 14 sekvensstyrda sändare, 7 på 3580 kHz och 7 på 3550 kHz. Det betyder att varje minut sänder två rävar på var sin frekvens. Det är mycket att hålla reda på och många gjorde som Hans; var stilla de första 14 minuterna för att först pejla 7 rävar på en frekvens och sedan de andra på den andra frekvensen. Hans använde 2 färger för att rita in bäringarna på kartan.

fästing fästingHans plockar bort en fästing från höger ben dagen efter och en annan från höger knäveck 2 dagar efter tävlingen.

  • Lyckas komma precis inom maxtiden 3 timmar.
  • Hinner inte ta alla kontroller. Benen viker sig två gånger från sista kontrollen in till mål. Hög puls för att komma inom max-tiden.
  • Date
    2019-06-19
  • Location
    Åkersberga
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    3:00:36
  • Distance
    9,3 km
  • Speed
    19:20 min/km
  • Pulse, average/max
    115/154 b/min
  • Efficiency
    2238 hb/km
  • Cadence, average/max
    84/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    526 ms
  • Stride length
    62 cm
  • Training effect
    3.4
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Inbjudan
  • Map
  • Map, posts
  • Track film
  • Track film, fastest
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-06-10: ARDF Gunnars Maras samt VRK P9 | 3,5 MHz | Domarudden | Gunnar Svensson 
Klass: ALLA                     Tid  Räv  
----------------------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström         2:18:00  14
 2 Peder Haugaard Pedersen  2:29:00  14
 3 Erik Tullus              2:34:00  14
 4 Magnus Öberg             2:51:00  14
 5 Henrik Lindell           2:45:00  13
 6 Ingvar Ehrsson           2:58:30  12
 7 Christer Eriksson        2:44:00  11
 8 Jessica Ehrsson          2:58:00  11
 9 Peter Haglund            2:57:00  10
10 Jan Palmquist            2:54:00   9
11 PA Nordwaeger            2:26:00   7
12 Hans Sundgren            2:59:00   7
13 Rolf Svensson            2:54:30   6
14 Bo Lindell               1:48:00   4
15 Per Westerlund           2:00:00   2
16 Göran Pettersson         3:08:00  10 (OT)
söndag

Radio-orientering Åkersberga

Hans med sällskap lämnar Le Mat B&B 08:15 mot samma samlingsplats som igår. Idag är det SM 144 MHz och despringer de på den andra sidan vägen där motorbanan ligger.

Idag är terrängen mer lättframkomlig och kartan stämmer med verkligheten. Han beslutar sig ganska snabbt att inte gå mot de två kontrollerna som ligger längst bort och de andra 3 i lugn takt utan problem. Han hade möjligen hunnit med att ta 1:an också inom maxtiden 240 minuter.

Under måndagen upptäcker Hans att han är lite skadad i baken. När han kontrollerar sina nytvättade kläder har de också L-formade hål, som matchar rispan på skinkan. Han märkte dock inget under loppet.

fästing fästing Hans plockar bort två fästingar från höger ryggslut och vänster knäveck två dagar efter tävlingen.

  • Det går relativt fort att ta den andra kontrollen.
  • Det tar en timme innan Hans är på väg till sin andra kontroll.
2019-06-16: ARDF N3b | 144 MHz | Åkersberga |
PA Nordwaeger
Klass: H60                                        Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ2    SM0GNS      97'10   5
 2 Petersson, Robert        GRJ     SM6HGS     110'56   5
 3 Palmquist, Jan           VRK1    SM5FUG     113'36   5
 4 Ljungström, Peter        VRK1    SM5KMU     122'07   5
 5 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG     125'00   5
 6 Pettersson, Göran        VRK2    SM5FNB     135'36   4
 7 Sundgren, Hans           VRK3    SM5SVM     111'39   3

Klass: Alla                                       Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Agrell, Erik             GRJ     SM68406     65'14   5
 2 Öberg, Magnus            VRK1    SM5MOG      86'58   5
 3 Eriksson, Mattias        BRJ     -           94'33   5
 4 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ2    SM0GNS      97'10   5
 5 Tullus, Erik             SRJ1    -           98'39   5
 6 Petersson, Robert        GRJ     SM6HGS     110'56   5
 7 Palmquist, Jan           VRK1    SM5FUG     113'36   5
 8 Ljungström, Peter        VRK1    SM5KMU     122'07   5
 9 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG     125'00   5
10 Lindell, Henrik          SRJ1    -          130'24   5
11 Svensson, Gunnar         SRJ1    SM06689    134'14   5
12 Ehrsson, Jessica         SRJ2    -          136'20   5
13 Zettervall, Leif         VRK2    SM5EZM      97'16   4
14 Pettersson, Göran        VRK2    SM5FNB     135'36   4
15 Sundgren, Hans           VRK3    SM5SVM     111'39   3
16 Svensson, Rolf           VRK3    SM5DIY     116'22   3
OVT Nilsson, Olle           SRJ2    SM5KON     141'09   5
lördag

Radio-orientering Åkersberga

Hans plockar upp Leif och Jan för transport till Åkersberga och den sista uttagningstävlingen till EM i Slovenien. De mellanlandar och checkar in vid övernattningsstället Le Mat B&B i Åkers Runå. Därefter åker de till samlingsplatsen Åsätra motorbana för ombyte.

Hans startar i första grupp 16:00 och fasnar direkt i den risiga terrängen fram till första kontroll. Det tar en timme för honom att ta kontrollen och sedan bege sig till nästa. En anledning är att kartan inte stämmer med verkligheten vad det gäller hyggen och bäcköverfarter. Hans tar bara 2 av de 4 kontroller som ska tas.

Efter dusch på Le Mat intas kvällsmaten på Tommys Grill i Åkersberga.

  • Det går relativt fort att ta den andra kontrollen.
  • Det tar en timme innan Hans är på väg till sin andra kontroll.
  • Date
    2019-06-15
  • Location
    Åkersberga
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:47:19
  • Distance
    5,1 km
  • Speed
    21:05 min/km
  • Pulse, average/max
    129/157 b/min
  • Efficiency
    2706 hb/km
  • Cadence, average/max
    90/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    547 ms
  • Stride length
    53 cm
  • Training effect
    4.0
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Resultat
  • Resultat, alla
  • Resultat, klassvis
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-06-15: ARDF N3a | 3,5 MHz | Åkersberga |
PA Nordwaeger
Klass: H60                                        Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      74'48   4
 2 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG      87'16   4
 3 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      87'39   4
 4 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      96'43   4
 5 Petersson, Robert        GRJ     SM6HGS      99'48   4
 6 Pettersson, Göran        VRK     SM5FNB     117'14   4
 7 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     107'18   2

Klass: Alla                                       Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Eriksson, Mattias        BRJ     -           78'31   5
 2 Lindell, Henrik          SRJ     -           78'38   5
 3 Tullus, Erik             SRJ     -           83'57   5
 4 Öberg, Magnus            VRK     SM5MOG      87'17   5
 5 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      74'48   4
 6 Svensson, Gunnar         SRJ     SM06689     77'51   4
 7 Zettervall, Leif         VRK     SM5EZM      86'45   4 
 8 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG      87'16   4
 9 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      87'39   4
10 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      96'43   4
11 Petersson, Robert        GRJ     SM6HGS      99'48   4
12 Nilsson, Olle            SRJ     SM5KON     106'51   4 
13 Pettersson, Göran        VRK     SM5FNB     117'14   4
14 Svensson, Rolf           VRK     SM5DIY     136'38   4
15 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     107'18   2
16 Thoren, Clas             SRJ                110'50   2
OVT Ehrsson, Jessica        SRJ     -          153'51   4
tisdag

6-minuterstest

Ingen träning, men 6-minuterstest inomhus.

Samma resultat som vid mars.

  • Date
    2019-06-11
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Walk
  • Type
    Test
  • Time
    6:00
  • Distance
    0,520 km
  • Speed
    11:53 min/km
  • Pulse, average/max
    133/144 b/min
  • Cadence, average/max
    124/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.7 cm
  • Ground contact time
    455 ms
  • Stride length
    77 cm
  • Training effect
    2.2
  • Garmin data
  • Track files
måndag

Radio-orientering Vedbo

Hans byter om vid bilen på jobbet och åker till Foxoring-tävling vid gamla telestationen på Vedbo. Det är 10 sändare som sänder med låg effekt och ingen orienteringsskärm utan endast stiftklämma.

Hans glömmer bort att stanna GPS-klockan vid målgång. Den stannas först 10 minuter senare varför löpdata inte blir helt rättvisande.

fästing Hans plockar bort en fästing från vänster fot dagen efter.

  • Man kan gå stig nästan hela banan.
  • Ramlar 4 gånger.
  • Date
    2019-06-10
  • Location
    Vedbo
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:14:30
  • Distance
    4,1 km
  • Speed
    20:40 min/km
  • Pulse, average/max
    116/132 b/min
  • Efficiency
    2094 hb/km
  • Cadence, average/max
    84/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.2 cm
  • Ground contact time
    543 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    2.8
  • VO2 Max
    30 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-06-10: ARDF VRK P8 | 3,5 MHz Foxoring | Vedbo | Bo Lenander 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Erik Tullus               34:39  10   2 1 3 5 4 1F 4F 5F 2F 3F
 2 Peter Ljungström          41:34  10   3F 2 1 3 4 5 1F 4F 5F 2F
 3 Peter Kraft               41:37  10   2 1 3 4 5 1F 4F 5F 2F 3F
 4 Jan Palmquist             41:43  10   3F 2 1 3 5 4 1F 4F 5F 2F
 5 Anders Wändal             42:10  10   3F 5F 4F 2F 1F 5 4 3 1 2
 6 Leif Zettervall           44:55  10   3F 2F 5F 4F 1F 5 4 3 1 2
 7 Gunnar Svensson           46:01  10   3F 2 1 3 4 5 1F 4F 5F 2F
 8 Peder Haugaard Pedersen   47:46  10   3F 2F 5F 4F 1F 5 4 3 1 2
 9 Göran Pettersson          47:58  10   3F 2F 5F 4F 1F 5 4 3 1 2
10 Magnus Öberg              50:53  10   2 1 3 4 5 1F 4F 5F 2F 3F
11 Olle Nilsson              52:42  10   3F 2 1 3 4 5 1F 4F 5F 2F
12 Kent Halling              58:35  10   3F 2F 5F 4F 1F 5 4 3 1 2
13 Rolf Svensson             58:48  10   3F 2F 5F 4F 1F 5 4 3 1 2
14 Christer Eriksson         62:08  10   3 5 4 1F 4F 5F 2F 3F 2 1
15 Hans Sundgren             73:52  10   2 1 3 4 5 1F 4F 5F 2F 3F
16 Lars Nordgren             77:05   5   3F 2 1 3 4
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans besöker det helt nya Lögarängsbadet som öppnade igår. Han simmar 1000 meter blandat bröstsim och ryggsim delvis på egen bana. Badvakterna har inte tänkt ut hur motionsbanan ska se ut. På Hans' förfrågan utses bana 7, 8 och 9 till motionsbanor där varje bana är bred nog för 2 simmare.

  • Bästa tiden sedan april.
  • Det kan bli trångt i fortsättningen om man inte gör en bred motionsbana.
  • Date
    2019-06-09
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    41:16
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    41:16 min/km
  • SWOLF
    71
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Jan

Hans cyklar till Orientalen och efter träningen cyklar han ytterligare lite extra för registrering i Ica-klassikern och WePlus.

Jan springer hela varvet medan Hans tar närmaste vägen upp till viloplatsen på toppen.

  • Sommarmorgon.
  • Ramlar 2 gånger.
  • Date
    2019-06-08
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    50:43
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    13:47 min/km
  • Pulse, average/max
    112/125
  • Efficiency
    1489 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/162 spm
  • Vertical oscillation
    4,4 cm
  • Ground contact time
    509 ms
  • Stride length
    68 cm
  • Training effect
    2.0
  • VO2 Max
    30 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Simning Lögarängsbadet

Hans åker till Lögarängsbadet redan 06:00 när de öppnar. Han filmar först Mårten och sig själv med undervattenkameran GoPro Hero 7 i en del av bassängen. Sedan simmar han 1000 meter blandat bröstsim och ryggsim i en trång motionsbana.

  • Ganska skönt att simma tidigt på dagen. Man vaknar ordentligt.
  • Många morgonpigga äldre personer gör att det blir trångt i motionsbanan.
  • Date
    2019-06-04
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    43:13
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    43:13 min/km
  • SWOLF
    Not reliable
  • Garmin data
  • Track files
måndag

Radio-orientering Tortuna

Hans hämtar upp Leif och Christer för kvällens radio-orientering med 7 rävar i Tortuna. Det är sol när vi startar men efter 45 minuter kommer störtregnet och kraftig åska. Hans har tagit 4 kontroller och kartan smulas sönder. Han bestämmer sig för att strunta i 1:an som troligen ligger otillgängligt.

Det går bra i början men sista kontrollen tar lång tid att hitta då Hans går genom svårframkomlig terräng.

fästing Hans plockar bort en fästing från höger höft 2 dygn efteråt.

  • Bra start.
  • Dålig avslutning.
  • Date
    2019-06-03
  • Location
    Tortuna
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:48:49
  • Distance
    5,2 km
  • Speed
    20:48 min/km
  • Pulse, average/max
    127/152 b/min
  • Efficiency
    2662 hb/km
  • Cadence, average/max
    86/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    547 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    4.4
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-06-03: ARDF VRK P7 | 3,5 MHz | Tortuna | Jan Palmquist 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Bo Lenander             1:25:00  7    3,7     5,1     6 5 3 4 7 2 1
 2 Christer Eriksson       1:33:40  7    4,0     ---     5 6 3 4 7 2 1
 3 Leif Zettervall         1:41:30  7    4,2     5,9     5 6 1 7 2 4 3
 4 Peter Kraft             1:43:00  7    3,8     ---     3 4 7 1 2 5 6
 5 Gunnar Svensson         1:48:37  7    4,0     7,3     3 4 7 2 1 5 6
 6 Rolf Svensson           1:37:00  6    3,3     4,9     5 3 4 7 2 6
 7 Hans Sundgren           1:46:47  6    3,3     4,8     5 3 4 7 2 6
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter blandat bröstsim och ryggsim på egen bana.

Idag är det sista söndagen det gamla Lögarängsbadet är öppet. Nästa vecka är det nya badet igång. Hans ber en simvakt ta en liten film på honom efter längdsimningen.

  • Lugn simning utan störningar.
  • Sista söndagen i denna simhall som Hans söndags-simmat i sedan juni 2014.

Fotograf: Badvakt.

  • Date
    2019-06-02
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    42:15
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    42:15 min/km
  • SWOLF
    85
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif och Jan

Hans cyklar till Orientalen och efter träningen cyklar han ytterligare 30 minuter för registrering i både Ica-klassikern och WePlus.

Alla springer egna banor men träffas uppe på toppen.

  • Fågelsång.
  • Ramlar 3 gånger.
  • Date
    2019-06-01
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    50:36
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:54 min/km
  • Pulse, average/max
    112/125
  • Efficiency
    1556 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/238 spm
  • Vertical oscillation
    4,2 cm
  • Ground contact time
    524 ms
  • Stride length
    68 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
Maj 2019
8 träningar och 11 tävlingar
tisdag

Orientering Medåker

Göran Pettersson plockar upp Hans i Kopparlunden för färd till Medåker och den sista veteranorienteringen före höstsäsongen.

Göran springer C-banan medan Hans springer D-banan utan att göra några större misstag.

  • Lättsprungen öppen terräng på många ställen.
  • Ramlar 4 gånger.
  • Date
    2019-05-28
  • Location
    Medåker
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:07:06
  • Distance
    3.6 km
  • Speed
    18:23 min/km
  • Pulse, average/max
    109/121 b/min
  • Efficiency
    2029 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    573 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    2.4
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-28: Veteranorientering | Medåker | Arboga OK
Bana D | 2,5 km | 43 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Per Wiig                   Hallstahammars OK         33.13
 2 Bo Löwegren                Västerås SOK              38.02
 3 Annika Norström            Hallstahammars OK         38.11
 4 Rune Sandberg              Hallstahammars OK         38.53
 5 Kjell Lindberg             Västerås SOK              39.49
 6 Göran Wiig                 Hallstahammars OK         40.23
 7 Margareta Jönsson          Åkers IF                  40.33
 8 Eva Hogréus                OK Tor                    41.38
 9 Bo Karlsson                Köping-Kolsva OK          41.45
10 Jan Flodin                 OK Nalle                  41.50
11 Nils-Göran Lindén          Fellingsbro GOIF          44.44
12 Sune Ahlin                 Köping-Kolsva OK          45.15
13 Marianne Arnholm           Eskilstuna OL             45.53
14 Christer Liwell            Ärla IF                   46.22
15 Hans Nordgren              Arboga OK                 49.10
16 Kjell Hanning              IK Standard               49.48
17 Lennart Lundh              Ärla IF                   50.03
18 Lars-Gösta Nilsson         Strängnäs-Malmby OL       51.28
19 Bertil Rydgren             IFK Enskede               51.46
20 Britt-Marie Eriksson       OK Grip                   53.14
21 Britt-Marie Björkman       Åkers IF                  53.25
22 Erik Sköld                 Arboga OK                 53.31
23 Boy Nyman                  Vandrarringen             54.34
24 Mauno Myllyvainio          IF Rune                   54.36
25 Rolf Jansson               IF Rune                   54.43
26 Görel Svedestam            Eskilstuna OL             54.56
27 Roland Rohde               Fellingsbro GOIF          55.06
28 Ingrid Liljebrand          SK Trim/Virsbo            55.25
29 Lars Jellvert              Fellingsbro GOIF          55.52
30 Göte Pelander              Köping-Kolsva OK          56.04
31 Tommy Gustafsson           Köping-Kolsva OK          56.11
32 Stig Lundin                Eskilstuna OL             56.23
33 Lars Gustafsson            Strängnäs-Malmby OL       57.02
34 Lena Johansson             Åkers IF                  57.39
35 Birgit Lönn                Vandrarringen           1:00.27
36 Britt Larsson              Västerås SOK            1:00.35
37 Barbro Melvinger           OK Enen                 1:00.42
38 Hugo Jonasson              Arboga OK               1:05.07
39 Hans Sundgren              Västerås RK             1:07.02
40 Sven-Erik Stenberg         Stjärnhovs OK 65        1:08.23
41 Gun Sundberg               Eskilstuna OL           1:09.58
42 Harriet Karlsson           OK Grip                 1:11.38
   Inge Gustafsson            Strängnäs-Malmby OL          mp
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter bröstsim och ryggsim på egen bana.

  • Bättre tid än förra söndagen trots lugn simning.
  • "Gamla" Lögarängen stänger om 2 veckor.
  • Date
    2019-05-26
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    42:12
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    42:12 min/km
  • SWOLF
    83
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Radio-orientering Linköping

Till dagens tävling åker Hans direkt från Getingstigen till parkeringen vid Ekängssjön, södra Vidingsjö.

Det tar för lång tid att ta sig till den andra kontrollen så efter att ha tagit den, avbryter Hans och går mot mål. Han tänkter dock ta 4:an på vägen, men upptäcker att han har fel bäringar på den. Den ligger norr om sjön.

GPS-klockan startas några minuter efter start så distans och tid är delvis uppskattad.

  • Solen kommer fram på slutet.
  • Fel bäringstagning innebär endast 2 tagna kontroller.
  • Date
    2019-05-25
  • Location
    Linköping
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:50:09
  • Distance
    5,5 km
  • Speed
    20:02 min/km
  • Pulse, average/max
    120/136 b/min
  • Efficiency
    2400 hb/km
  • Cadence, average/max
    86/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.7 cm
  • Ground contact time
    574 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    3.1
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Resultat, alla
  • Resultat, klassvis
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-24: ARDF N2b | 144 MHz | Linköping, Vidingsjö |
Mattias Eriksson
Klass: H60                                        Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      73'03   4
 2 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      73'16   4
 3 Petersson, Robert        GRJ     SM6GHS      87'31   4
 4 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      89'32   4
 5 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     110'30   2
OVT Eriksson, Leif          BRJ     SM4HNG     130'16   4

Klass: Alla                                       Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Magnusson, Per           LOK     SA5BYZ      93'26   5
 2 Enberg, Christian        LOK     -          103'27   5
 3 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      73'03   4
 4 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      73'16   4
 5 Lenander, Bo             VRK     SM5CJW      73'43   4
 6 Petersson, Robert        GRJ     SM6GHS      87'31   4
 7 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      89'32   4
 8 Nilsson, Olle            SRJ     SM0KON     103'32   4
 9 Zettervall, Leif         VRK     SM5EZM     108'14   4
10 Wändahl, Anders          SRJ     SM0HPL     112'22   4
11 Svensson, Gunnar         SRJ     SM06689    112'49   4
12 Svensson, Rolf           VRK     SM5DIY     101'22   3
13 Arwidsson, Ola           SRJ     SM5YFI     112'51   3
14 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     110'30   2
OVT Eriksson, Leif          BRJ     SM4HNG     130'16   4
fredag

Radio-orientering Linköping

Hans åker ensam ner till Linköping fredag förmiddag för en 2-dagars nationell tävling i Vidingsjö. Han har aldrig sprungit radio-orientering där tidigare. Hans övernattar hos sin far på Getingstigen medan hans kamrater sover i LOK-stugen.

Omklädning i LOK-stugan, sedan promenad till startplatsen i regn.

Efter tävlingen blir det dusch och bastu och Hans är hemma igen på Getingstigen 21:15.

fästing Hans plockar bort en fästing från vänster arm ett dygn efteråt.

  • Roligt att springa i skogen där jag började orientera för 50 år sedan.
  • Tar fel väg till kontrollen i Blästadskogen och förlorar 10 minuter på det vägvalet.
  • Date
    2019-05-24
  • Location
    Linköping
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:48:34
  • Distance
    6,5 km
  • Speed
    16:39 min/km
  • Pulse, average/max
    117/133 b/min
  • Efficiency
    1962 hb/km
  • Cadence, average/max
    92/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.8 cm
  • Ground contact time
    520 ms
  • Stride length
    65 cm
  • Training effect
    3.2
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Resultat, alla
  • Resultat, klassvis
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-24: ARDF N2b | 3,5 MHz | Linköping, Vidingsjö |
Mattias Eriksson
Klass: H60                                        Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Petersson, Robert        GRJ     SM6GHS      51'46   4
 2 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      56'58   4
 3 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      57'14   4
 4 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      67'49   4
 5 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG      77'18   4
 6 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     100'25   4

Klass: Alla                                       Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Magnusson, Per           LOK     SA5BYZ      77'02   5
 2 Wändahl, Anders          SRJ     SM0HPL      82'05   5
 3 Enberg, Christian        LOK     -           92'08   5
 4 Arwidsson, Ola           SRJ     SM5YFI     119'15   5
 5 Petersson, Robert        GRJ     SM6GHS      51'46   4
 6 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      56'58   4
 7 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      57'14   4
 8 Lenander, Bo             VRK     SM5CJW      57'35   4
 9 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      67'49   4
10 Zettervall, Leif         VRK     SM5EZM      71'24   4
11 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG      77'18   4
12 Svensson, Gunnar         SRJ     SM06689     77'26  *4
13 Nilsson, Olle            SRJ     SM0KON      78'02   4
14 Svensson, Rolf           VRK     SM5DIY      83'17   4
15 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     100'25   4
16 Rimhagen, Thomas         LOK     SM5NGK      87'30   3  
OVT Cooke, Henrik           BRJ     -          128'41   5
torsdag

Orientering Ramnäs

Det regnar när Hans åker från jobbet 08:50 för dagens veteranorientering i Ramnäs. Vid startplatsen Acktjärnarna är det uppehåll och han kan byta om utanför bilen utan att bli blöt.

Terrängen är fin med några våta sankmarker att passera.

fästing Hans plockar bort en fästing från vänster arm ett dygn efteråt.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Går lite omväg för att passera öppen sankmark på säker plats.
  • Date
    2019-05-23
  • Location
    Västerås, Ramnäs
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:10:26
  • Distance
    2.9 km
  • Speed
    23:57 min/km
  • Pulse, average/max
    115/127 b/min
  • Efficiency
    2776 hb/km
  • Cadence, average/max
    88/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.8 cm
  • Ground contact time
    566 ms
  • Stride length
    47 cm
  • Training effect
    2.6
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-23: Veteranorientering | Ramnäs | Hallstahammars OK
Bana D | 2,2 km | 23 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Inge Gustafsson            Strängnäs-Malmby OL       33.15
 2 Alf Lundkvist              OK Tor                    37.33
 3 Anders Johansson           Kjula IF                  40.08
 4 Lennart Lundh              Ärla IF                   40.13
 5 Altti Järvinen             Västerås SOK              40.32
 6 Bengt Dagermark            Ärla IF                   40.46
 7 Marianne Arnholm           Eskilstuna OL             40.52
 8 Christer Liwell            Ärla IF                   45.01
 9 Stig Westerberg            OK Tor                    45.30
10 Margareta Jönsson          Åkers IF                  45.54
11 Bo Löwegren                Västerås SOK              46.07
12 Bo Eklund                  Fredrikshofs IF Skid&OK   46.44
13 Lennart Karlén             Västerås SOK              48.37
14 Christina Danielsson-Gohde Västerås SOK              51.22
15 Britt-Marie Eriksson       OK Grip                   52.58
16 Alf Kårefält               OK Tor                    53.45
17 Kjell Lindberg             Västerås SOK              54.01
18 Göran Hellgren             Köping-Kolsva OK          59.31
19 Harriet Karlsson           OK Grip                 1:03.21
20 Stig Lundin                Eskilstuna OL           1:04.27
21 Hans Sundgren              Västerås RK             1:10.27
   Britt Larsson              Västerås SOK              felst
   Jan Rehdin                 Köping-Kolsva OK          felst
onsdag

Radio-orientering Stäket

Hans byter om hos Jan som kör bilen till den kombinerade SRJ/VRK poängjakten vid Ängsjö. De plockar upp Magnus på vägen.

Det är en relativt snäll och kort bana och Hans gör inga större misstag.

Det är sluttid vid sista kontroll men Hans låter GPS-klockan gå hela vägen fram till startplatsen.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Går lite fel till sista kontrollen och förlorar därmed 5 minuter.
  • Date
    2019-05-22
  • Location
    Stäket, Ängsjö
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:13:19
  • Distance
    3,9 km
  • Speed
    18:55 min/km
  • Pulse, average/max
    115/128 b/min
  • Efficiency
    2153 hb/km
  • Cadence, average/max
    92/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    563 ms
  • Stride length
    57 cm
  • Training effect
    2.6
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Map
  • Track film alla
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-22: SRJ/VRK poängjakt P6 | 144 MHz | Ängsjö | Olle Nilsson
Klass: ALLA                     Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
-----------------------------------------------------------------------
 1 Jan Palmquist              33:40  5    2,8     2,9     5 2 1 4 3
 2 Anders Wändal              38:03  5    3,7     ---     2 5 3 1 4
 3 Magnus Öberg               43:10  5    2,8     3,9     5 2 3 1 4
 4 Peder Haugaard Pedersen    44:45  5    3,2     ---     1 4 3 2 5
 5 Peter Haglund              46:58  5    2,8     ---     5 2 3 4 1
 6 Gunnar Svensson            49:08  5    2,8     4,3     5 2 3 4 1
 7 Bo Lenander                50:05  5    2,8     4,5     5 2 3 4 1
 8 Peter Ljungström           51:43  5    3,7     4,3     2 5 3 4 1
 9 Kent Halling               59:00  5    2,8     ---     5 2 3 1 4
10 PA Nordwaeger              59:20  5    2,8     ---     5 2 3 4 1
11 Bo Lindell                 59:35  5    2,8     3,1     5 2 3 4 1
12 Rolf Svensson              59:40  5    2,8     3,5     5 2 3 4 1
13 Jessica Ehrsson            59:45  5    2,8     4,8     5 2 3 1 4
14 Henrik Lindell           1:02:00  5    2,8     5,9     5 2 3 4 1
15 Hans Sundgren            1:11:19  5    2,8     3,6     5 2 3 4 1
16 Ronald Persson           1:37:00  5    2,8     ---     5 2 3 4 1
tisdag

Ingen träning men svettig skogspromenad

Hans plockar in de 7 sändarna från gårdagens tävling.

  • Date
    2019-05-21
  • Location
    Dingtuna
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:50:00
  • Distance
    4.6 km
  • Speed
    23:53 min/km
  • Garmin data
  • Track files
måndag

Ingen träning men arrangemang

Hans arrangerar en 7-rävarsjakt på 144 MHz i Dingtuna. Banan är kort, endast 3 km men det är svårpejlat och 4 löpare hittar inte alla rävar inom maxtiden 2:12:00.

  • Fin kväll med sol.
  • Endast drygt hälften av löparna hittar alla kontroller.
2019-05-20: ARDF VRK P5 | 144 MHz | Dingtuna | Hans Sundgren
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström        1:00:06  7    3,3     4,7     6 7 1 2 5 3 4
 2 Jan Palmquist           1:11:00  7    3,3     4,9     1 6 7 5 3 2 4
 3 Magnus Öberg            1:17:00  7    3,3     5,6     6 1 7 5 2 3 4
 4 Bo Lenander             1:39:10  7    3,5     5,9     1 2 5 4 3 7 6
 5 Olle Nilsson            1:45:45  7    3,5     5,4     4 2 3 1 5 7 6
 6 Rolf Svensson           1:44:00  6    2,5     4,1     1 6 7 5 2 4
 7 Leif Zettervall         1:40:00  5    2,5     ---     6 7 5 1 2
 8 Gunnar Svensson         1:59:10  5    2,4     6,7     1 6 7 2 5
 9 Kent Halling            1:45:00  4    2,4     ---     6 5 7 1
----------------------------------------------------------------------
   Kortast bana                     7    2,7             1 3 4 2 5 7 6
söndag

Ingen träning men svettig skogspromenad

Hans sätter ut 7 sändare för 144 MHz tävling imorgon.

Sändarna är programmerade att starta sändning 18:30 måndag kväll.

  • Date
    2019-05-19
  • Location
    Dingtuna
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    2:30:00
  • Distance
    6.0 km
  • Speed
    24:05 min/km
  • Garmin data
  • Track files
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter bröstsim och ryggsim på egen bana söndag förmiddag. Han beslutar sig för att simma lugnt utan att titta på klockan men tjuvkikar i alla fall som vanligt vid 250, 500 och 750 meter.

  • Lugn simning.
  • Får en mindre kallsup.
  • Date
    2019-05-19
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    42:24
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    42:24 min/km
  • SWOLF
    80
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif och Jan

Hans cyklar till Orientalen idag för första gången sedan november 2018. Efter träningen cyklar han ytterlilgare 8 km för att registrera aktiviteter i både Ica-klassikern och WePlus, där kommer upp på 3:e plats.

  • Orkar cykla uppför alla backar.
  • Det går långsamt i skogen.
  • Date
    2019-05-18
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    50:05
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    14:02 min/km
  • Pulse, average/max
    113/124
  • Efficiency
    1569 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/154 spm
  • Vertical oscillation
    4,4 cm
  • Ground contact time
    526 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
torsdag

Yoga

Iyengar-yoga, bas på eftermiddagen tillsammans med 3 andra elever. Idag blir vi svettiga.

Hans avslutar kvällen med 35 minuters cykling på Gryta för att få poäng i Ica-klassikern.

  • Tiden går fort, plötsligt har det gått 90 minuter.
  • Orkar inte göra "Gräshoppan" och "Krabban" i ordentlig ställning.
  • Date
    2019-05-16
  • Location
    Blåsbo
  • Activity
    Recreation
  • Type
    Yoga
  • Time
    90
torsdag

Orientering Dingtuna

Hans åker från jobbet 09:00 för dagens veteranorientering i Dingtuna. Han ska arrangera radio-orientering i samma skog på måndag så han passar på att rekognosera rävplatser.

Han gör inga misstag men får hjälpa andra löpare som frågar. "Var är jag". Han får stanna till 6 gånger för att hjälpa andra varav 2 gånger med samma löpare, fast på olika platser.

  • Vädret ger sommarkänsla.
  • Från samlingen är det 800 m till start och 500 m från mål.
  • Date
    2019-05-16
  • Location
    Västerås, Dingtuna
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:07:01
  • Distance
    3.9 km
  • Speed
    17:15 min/km
  • Pulse, average/max
    115/127 b/min
  • Efficiency
    2140 hb/km
  • Cadence, average/max
    98/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    537 ms
  • Stride length
    59 cm
  • Training effect
    2.6
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-16: Veteranorientering | Dingtuna | Vandrarringen
Bana C | 2,9 km | 65 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Mikael Hogréus            OK Tor                     31:31
 2 Gun Jansson               Sala OK                    32:51
 3 Ia Granat                 Surahammars SOK            34:39
 4 Barbro Möllberg           Arboga OK                  36:01
 5 Anders Welén              Köping-Kolsva OK           36:28
 6 Ove Ek                    Köping-Kolsva OK           36:38
 7 Christer Andersson        Korsnäs IF OK              36:41
 8 Ann-Sofi Sandvik          Avesta OK                  36:45
 9 Kerstin Palm              Kjula IF                   38:56
10 Bo Lindkvist              Köping-Kolsva OK           39:40
11 Karl-Robert Moqvist       OK Tor                     39:57
12 Göran Larsson             Södertälje-Nykvarn OF      40:09
13 Ingemar Jonsson           Hallstahammars OK          40:14
14 Rune Jonsson              Västerås SOK               40:31
15 Mats Kåberg               Köping-Kolsva OK           41:49
16 Rolf Lindblom             Kjula IF                   42:31
17 Rune Vikman               Västerås SOK               42:34
18 Göran Andersson           Västerås SOK               42:46
19 Helén Liljebrand          SK Trim/Virsbo             43:27
20 Bo Eriksson               Köping-Kolsva OK           43:32
21 Bo Lenander               Västerås SOK               43:54
22 Anders Millinger          Västerås SOK               44:00
23 Bo Andersson              Västerås SOK               44:16
24 Gittan Jonsson            Kjula IF                   44:37
25 Dolwai Hellberg           Surahammars SOK            44:51
26 Gun Millinger             Västerås SOK               46:34
27 Weine Johansson           Södertälje-Nykvarn OF      46:49
28 Per Wiig                  Hallstahammars OK          47:13
29 Stig Törnkvist            Köping-Kolsva OK           47:56
30 Ingalill Westberg         SK Trim/Virsbo             47:58
31 Åke Liljebrand            SK Trim/Virsbo             48:31
32 Björn Ekholm              Västerås SOK               48:43
33 Lena Jakobsson            Västerås SOK               48:44
34 Nils Johansson            OK Tjärnen                 49:14
35 Gullan Andersson          Västerås SOK               49:15
36 Lars Nord                 Södertälje IF              49:29
37 Hans Malmkvist            Västerås SOK               50:07
38 Britt-Marie Eriksson      OK Grip                    51:22
39 Ingrid Lundström          Västerås SOK               51:23
40 Pernilla Klemets          Köping-Kolsva OK           51:33
41 Karl-Gustav Klemets       Köping-Kolsva OK           52:29
42 Esko Raita                Ärla IF                    52:51
43 Stig Gustavsson           Södertälje IF              53:39
44 Lennart Eriksson          OK Enen                    56:03
45 Rolf Svensson             Västerås SOK               56:41
46 Lars-Olov Johansson       Sala OK                    57:05
47 Stina Gunnarsson          Ärla IF                    58:24
48 Åke Schylander            Strängnäs-Malmby OL        59:59
49 Nils Hellberg             Västerås SOK             1:01:55
50 Leif Thorsson             OK Grip                  1:04:34
51 Kjell Karlsson            OK Tjärnen               1:04:40
52 Sixten Westerlund         Södertälje IF            1:05:52
53 Hans Sundgren             Västerås RK              1:07:03
54 Lennart Karlsson          OK Grip                  1:07:52
55 Berit Gustavsson          Södertälje IF            1:12:20
   Anders Ryman              Strängnäs-Malmby OL   ej godkänd
   Anita Johansson           OK Tor                ej godkänd
   Bengt Ode                 Västerås SOK          ej godkänd
   Leif Jansson              Eskilstuna OL         ej godkänd
   Ove Pettersson            Arboga OK             ej godkänd
   Björn Belfrage            Köping-Kolsva OK      ej godkänd
   Kerstin Vidner-Eriksson   Köping-Kolsva OK      ej godkänd
   Jouko Taskinen            Västerås SOK              utgått
   Conny Nilsson             Nyköpings OK              utgått
   Jan Nellerup              klubblös                  utgått

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Bo      Rolf    Hans    Segraren
 S-1    4:37    6:26    7:57    4:08
 1-2    1:45    2:51    3:08    1:43
 2-3    3:31    6:03    7:06    3:07    
 3-4    2:54    3:58    5:19    2:37
 4-5    4:11    5:54    6:58    3:30 
 5-6    3:00    7:10    6:55    2:43
 6-7    2:40    3:59    6:18    2:07
 7-8    4:58    6:59    7:28    5:02
 8-9   12:15    6:25    6:22    2:43
 9-10   2:03    3:36    4:44    1:40
10-M    2:00    3:20    4:48    2:11
måndag

Radio-orientering Anundshög

Hans hämtar upp Jan på vägen till Anundshög. Det är 7 kontroller men Hans gör lite misstag i början och avbryter efter 5 kontroller och går mot samlingen för att det inte ska bli för sent.

Har svårt att passera bred bäck mellan 6:an och 4:an. Hittar till slut en stock att hålla sig i och kan vada över i vatten upp till låren.

fästing Hans plockar bort en fästing från vänster ben 1 dygn efteråt.

  • Fin sommarkväll med lågt stående sol.
  • Det tar 10 minuter att hitta en väg över bred bäck.
  • Date
    2019-05-13
  • Location
    Anundshög
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:36:38
  • Distance
    4,1 km
  • Speed
    23:35 min/km
  • Pulse, average/max
    108/123 b/min
  • Efficiency
    2555 hb/km
  • Cadence, average/max
    80/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    572 ms
  • Stride length
    53 cm
  • Training effect
    2.1
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-13: ARDF VRK P4 | 3,5 MHz | Anundshög | Leif Zettervall 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Magnus Öberg            1:11:25  7    2,2     4,8     3 1 2 4 6 5 7
 2 Peter Ljungström        1:11:31  7    2,4     5,4     5 7 6 3 4 2 1
 3 Bo Lenander             1:11:50  7    2,2     ---     3 1 2 4 6 5 7
 4 Jan Palmquist           1:13:03  7    2,4     5,0     5 7 4 6 2 1 3
 5 Gunnar Svensson         1:13:10  7    2,4     5,3     5 7 4 6 2 1 3
 6 Christer Eriksson       1:14:50  7    2,2     ---     3 1 2 6 7 5 4
 7 John Larsson            1:30:17  7    2,5     ---     1 2 3 6 7 5 4
 8 Rolf Svensson           1:49:00  7    2,2     5,0     3 1 2 6 7 5 4
 9 Leif Eriksson           1:28:00  5    2,0     5,5     7 6 5 4 3 
10 Hans Sundgren           1:34:51  5    1,8     3,7     3 2 1 6 4
11 Harmen Rebel              50:00  4    1,7     ---     2 3 4 6
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter bröstsim och ryggsim på egen bana söndag förmiddag.

  • Får egen bana idag då han kommer 15 minuter senare än vanligt.
  • Får två kallsupar och måste vila på linan en stund.
  • Date
    2019-05-12
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    41:30
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    41:30 min/km
  • SWOLF
    81
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Bo och Jan

Bo och Jan springer hela MTB-spåret medan Hans genar som vanligt.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Det går trögt i uppförsbackarna.
  • Date
    2019-05-11
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    51:52
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    14:22 min/km
  • Pulse, average/max
    108/118
  • Efficiency
    1560 hb/km
  • Cadence, average/max
    104/154 spm
  • Vertical oscillation
    4,1 cm
  • Ground contact time
    537 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Orientering Råby

Hans åker från jobbet 09:30 för dagens veteranorientering i Råbyskogen.

Gör inga misstag men tar kanske får lång omväg mellan kontrollerna ibland. Det går långsamti skogen då Hans är trött från gårdagens radio-orientering i Stockholm.

  • Rolig bana med många kontroller och kartskala 1:4000.
  • Ramlar 4 gånger.
  • Date
    2019-05-09
  • Location
    Västerås, Råby
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:07:29
  • Distance
    3.6 km
  • Speed
    18:59 min/km
  • Pulse, average/max
    111/126 b/min
  • Efficiency
    2066 hb/km
  • Cadence, average/max
    92/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.8 cm
  • Ground contact time
    588 ms
  • Stride length
    57 cm
  • Training effect
    2.4
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-09: Veteranorientering | Råby | Västerås SOK
Bana C | 2,7 km | 60 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Karl-Gustav Klemets       Köping-Kolsva OK           31.07
 2 Inga-Britt Pettersson     Sala OK                    31.44
 3 Leif Thorsson             OK Grip                    31.47
 4 Owe Eek                   Köping-Kolsva OK           32.28
 5 Per-Ivar Möllberg         Arboga OK                  32.31
 6 Nils Johansson            OK Tjärnen                 32.35
 7 Anders Welén              Köping-Kolsva OK           33.15
 8 Dolwai Hellberg           Surahammars SOK            34.07
 9 Karl-Robert Moqvist       OK Tor                     34.26
10 Per Wiig                  Hallstahammars OK          34.38
11 Helen Liljebrand          SK Trim/Virsbo             35.32
12 Ove Pettersson            Arboga OK                  36.28
13 Anders Ryman              Strängnäs-Malmby OL        36.45
14 Ingemar Jonsson           Hallstahammars OK          36.55
15 Christer Andersson        Klubblös                   37.02
16 Nils-Erik Gustafsson      Eskilstuna OL              37.18
17 Bo Lenander               Västerås SOK               37.29
18 Barbro Möllberg           Arboga OK                  37.32
19 Ann-Sofi Sandvik          Avesta OK                  37.51
20 Jan Andersson             Norbergs OK                37.55
21 Lennart Karlsson          OK Grip                    38.13
22 Esko Raita                Ärla IF                    38.17
23 Lars Kjellman             Vandrarringen              38.29
24 Nils Hellberg             Västerås SOK               38.31
25 Tanja-Birgit Söderström   Sala OK                    38.38
26 Bo Eriksson               Köping-Kolsva OK           39.07
27 Ingegerd Lusensky         Strängnäs-Malmby OL        39.11
28 Ia Granath                Surahammars SOK            39.15
29 Åke Liljebrand            SK Trim/Virsbo             39.39
30 Rolf Tärnfjord            OK Tor                     40.39
31 Eva Karlsson              Västerås SOK               41.25
32 Kerstin Palm              Kjula IF                   41.42
33 Björn Belfrage            Köping-Kolsva OK           42.32
34 Rune Sandberg             Hallstahammars OK          42.41
35 Kjell Karlsson            OK Tjärnen                 42.56
36 Rune Jonsson              Västerås SOK               43.17
37 Agneta Nilsson            Eskilstuna OL              43.41
38 Björn Ekholm              Västerås SOK               44.45
39 Stina Gunnarsson          Ärla IF                    44.59
40 Lars-Gunnar Larsson       OK Tor                     45.36
41 Ingrid Lundström          Västerås SOK               46.44
42 Berit Gustavsson          Södertälje IF              48.07
43 Kerstin Vidner-Eriksson   Köping-Kolsva OK           48.18
44 Stig Gustavsson           Södertälje IF              49.29
45 Lennart Eriksson          OK Enen                    49.56
46 Sixten Westerlund         Södertälje IF              49.57
47 Nils-Gunnar Lindberg      Strängnäs-Malmby OL        53.35
48 Ingalill Westberg         SK Trim/Virsbo             56.35
49 Lennart Ekholm            Klubblös                 1:00.47
50 Rolf Lindblom             Kjula IF                 1:02.27
51 Hans Sundgren             Västerås RK              1:07.24
52 Lena Bennitz              OK Eken                  1:11.53
53 Jan Åhs                   Norbergs OK            okänd tid
   Anita Johansson           OK Tor                     felst
   Bo Andersson              Västerås SOK               felst
   Gittan Jonsson            Kjula IF                   felst
   Inger Lundh               Sala OK                    felst
   Kristina Wåhlin           Västerås SOK               felst
   Mikael Hogreus            OK Tor                     felst
   Gullan Andersson          Västerås SOK              utgått

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Bo      Hans    Segraren
 S-1    1:44    2:57    1:20
 1-2    2:08    3:27    2:02
 2-3    0:37    0:54    0:29
 3-4    0:52    1:46    0:39
 4-5    4:38    9:11    4:00
 5-6    4:09    8:26    3:47
 6-7    0:50    1:36    0:40
 7-8    2:41    6:12    2:26
 8-9    1:14    3:32    1:13
 9-10   1:48    4:12    2:02
10-11   2:41    5:07    2:45
11-12   1:14    2:41    1:19
12-13   4:29    8:38    4:35
13-14   6:27    3:46    1:49
14-15   1:11    2:58    1:18
15-M    0:46    2:01    0:43
onsdag

Radio-orientering Grimsta

Hans hämtar upp Jan på Jaktmarksgatan och Peter i Hummelsta för färd till Kanasns bangolf vid Grimsta, för en SRJ poängjakt 144 MHz med 5 kontroller. Det är första gången Hans springer i Grimsta och han inser att det mycket kuperat jämfört med Västerås.

Det tar lång tid att ta första kontrollen. Han har dessutom en förutfattad idé om var 1:an ligger och förlorar flera sändningspass. När Hans tar sin 3:e kontroll avbryter han för att inte bli för sen till samlingen. Han har sällskap med Bo Lindell från sista kontroll till avläsningen.

Det är sluttid vid sista kontroll men Hans låter GPS-klockan gå hela vägen fram till startplatsen.

  • Tar ett bra banval.
  • Det tar för lång tid till 1:a kontrollen.
  • Date
    2019-05-08
  • Location
    Stockholm, Grimsta
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:46:12
  • Distance
    5,2 km
  • Speed
    20:23 min/km
  • Pulse, average/max
    107/129 b/min
  • Efficiency
    2181 hb/km
  • Cadence, average/max
    88/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    590 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    No value
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film alla
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-08: SRJ poängjakt | 144 MHz | Grimsta | Peter Haglund
Klass: ALLA                     Tid  Räv  Ordningsföljd
-------------------------------------------------------------
 1 Henrik Lindell             48:02  5    4 1 5 3 2
 2 Peter Ljungström           53:26  5    3 2 5 1 4
 3 Peder Haugaard Pedersen    54:09  5    3 2 5 1 4
 4 Jan Palmquist            1:04:02  5    3 2 5 1 4
 5 Erik Tullus              1:08:48  5    4 2 1 5 3
 6 Olle Nilsson             1:08:48  5    4 1 5 3 2
 7 Gunnar Svensson          1:28:45  5    3 2 5 1 4
 8 PA Nordwaeger            1:31:02  4    4 3 5 1
 9 Andras Paál              1:42:44  4    4 1 5 2
10 Hans Sundgren            1:23:17  3    4 1 5
11 Bo Lindell               1:25:02  2    3 5
måndag

Radio-orientering Björnön

Hans hämtar upp Jan när han åker från arbetet till Södra Björnön. Tävlingen har 7 rävar med sluttid vid sista räv. Hans, Leif och Christer springer norrut och Hans tar 2:an först. Därefter blir han ifrånsprungen.

Det kommer regnskurar under loppet och en 20-minuters hagelskur gör att man ser stigarna tydligt.

  • Tar optimal bana.
  • Hinner inte fram och får vänta 6 minuter nära fyra kontroller: 6, 3, 5 och 7.
  • Date
    2019-05-06
  • Location
    Björnön, södra
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:30:14
  • Distance
    5,0 km
  • Speed
    17:59 min/km
  • Pulse, average/max
    121/147 b/min
  • Efficiency
    2178 hb/km
  • Cadence, average/max
    90/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    550 ms
  • Stride length
    62 cm
  • Training effect
    3.1
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-06: ARDF VRK P3 | 3,5 MHz | Björnön, södra | John Larsson 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Magnus Öberg              54:03  7    2,5     5,1     6 4 2 1 3 7 5
 2 Christer Eriksson         56:15  7    2,3     ---     2 4 6 3 1 5 7
 3 Peter Ljungström          57:42  7    2,3     5,4     1 5 7 3 6 4 2
 4 Jan Palmquist           1:03:20  7    2,4     5,2     6 3 7 5 1 2 4
 5 Leif Zettervall         1:03:50  7    2,3     4,5     2 4 6 3 7 5 1
 6 Bo Lenander             1:05:50  7    2,5     5,1     6 4 2 1 5 7 3
 7 Gunnar Svensson         1:23:50  7    2,6     ---     3 7 5 1 2 4 6
 8 Hans Sundgren           1:28:14  5    2,3     4,7     2 4 6 3 1 5 7
 9 Rolf Svensson           1:29:10  7    2,3     5,1     1 5 7 3 6 2 4
10 Ola Arvidsson           1:27:00  4    1,6     ---     5 7 3 6
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter omväxlande bröstsim och ryggsim i motionsbanan. Han glömmer träningsklockan hemma så det blir ingen simdata denna gång.

  • Skönt att simma igen efter 2 veckors uppehåll.
  • Tidvis trångt då det är ett halvdussin långsamsimmare i motionsbanan.
  • Date
    2019-05-05
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    41:30 min
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    41:30 min/km
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Bo och Jan

De möts på toppen som vanligt för några minuters vila. Bo och Jan springer hela MTB-spåret.

  • Ramlar inte någon gång i spåret.
  • Ramlar på entrémattan i höghuset efter loppet.
  • Date
    2019-05-04
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    50:38
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    13:33 min/km
  • Pulse, average/max
    117/128
  • Efficiency
    1613 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/152 spm
  • Vertical oscillation
    4,5 cm
  • Ground contact time
    542 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Yoga

Iyengar-yoga, bas på eftermiddagen tillsammans med 2 andra elever.

  • Skön avslappning som började med benen rakt upp mot vägg.
  • Vinglig i "trädet", som vi gjorde utan armar.
  • Date
    2019-05-02
  • Location
    Blåsbo
  • Activity
    Recreation
  • Type
    Yoga
  • Time
    90 min
torsdag

Orientering Eskilstuna

Hans åker från jobbet till Eskilstuna för veteranorientering. Han startar sent och ser inga andra löpare i skogen. Idag gör han 2 halvstora bommar, vilket är relativt ovanligt. Redan på första kontrollen går han upp på fel höjd. Enligt Sportident-kvittot förlorar han 5 minuter på 1:an och 5 minuter på 7:an.

Hans går i mål sist av alla och de kan "stänga" tävlingen i sekretariatet när han stämplar ut. Duschen tar han på jobbet.

  • Relativt krävande orientering.
  • Ramlar ett 10-tal gånger bland annat en gång bakåt och blir öm i baken några dagar.
  • Date
    2019-05-02
  • Location
    Eskilstuna, Hugelsta
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:24:36
  • Distance
    4.1 km
  • Speed
    20:26 min/km
  • Pulse, average/max
    124/139 b/min
  • Efficiency
    2571 hb/km
  • Cadence, average/max
    90/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.6 cm
  • Ground contact time
    575 ms
  • Stride length
    54 cm
  • Training effect
    3.0
  • VO2 Max
    26
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-05-02: Veteranorientering | Eskilstuna | Eskilstuna OL
Bana C | 2,9 km | 55 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Barbro Möllberg           Arboga OK                  38:46
 2 Per-Ivar Möllberg         Arboga OK                  39:47
 3 Bo Lenander               Västerås SOK               40:27
 4 Ove Ek                    Köping-Kolsva OK           40:51
 5 Anders Ryman              Strängnäs-Malmby OL        42:05
 6 Leif Thorsson             OK Grip                    42:39
 7 Mona Forsberg             Nyköpings OK               42:55
 8 Anders Welén              Köping-Kolsva OK           43:28
 9 Lennart Gustafsson        OK Tisaren                 44:20
10 Christer Andersson        Atg                        44:43
11 Roger Holmberg            Nyköpings OK               45:09
12 Dolwai Hellberg           Surahammars SOK            45:13
13 Anita Johansson           OK Tor                     45:27
14 Esko Raita                Ärla IF                    46:48
15 Per Wiig                  Hallstahammars OK          47:05
16 Rolf Lindblom             Kjula IF                   47:15
17 Hans Gustavsson           Nyköpings OK               47:31
18 Karl-Gustav Klemets       Köping-Kolsva OK           47:33
19 Sonja Jedar               Åkers IF                   49:42
20 Lena Hedman               Hallstahammars OK          50:09
21 Göran Andersson           Västerås SOK               50:24
22 Kjell Blomberg            IK Standard                51:22
23 Mats Nilsson              Eskilstuna OL              51:33
24 Nils Johansson            OK Tjärnen                 51:34
25 Karl-Robert Moqvist       OK Tor                     51:43
26 Kerstin Palm              Kjula IF                   51:46
27 Göran Larsson             Södertälje-Nykvarn OF      51:52
28 Ingegerd Lusensky         Strängnäs-Malmby OL        52:16
29 Gittan Jonsson            Kjula IF                   52:17
30 Roland Sturk              Västerås SOK               52:34
31 Stina Gunnarsson          Ärla IF                    52:42
32 Kjell Karlsson            OK Tjärnen                 53:07
33 Bo Malmkvist              OK Grip                    53:28
34 Hans Malmkvist            Västerås SOK               53:34
35 Lars Kjellman             Vandrarringen              54:01
36 Stig Gustavsson           Södertälje IF              54:33
37 Björn Ekholm              Västerås SOK               55:21
38 Lennart Eriksson          OK Enen                    55:27
39 Weine Johansson           Södertälje-Nykvarn OF      55:45
40 Berit Gustavsson          Södertälje IF              56:46
41 Lennart Karlsson          OK Grip                    58:17
42 Sixten Westerlund         Södertälje IF              58:38
43 Britt-Marie Eriksson      OK Grip                    59:20
44 Rolf Tärnfjord            OK Tor                   1:00:20
45 Nils Hellberg             Västerås SOK             1:05:13
46 Lena Jakobsson            Västerås SOK             1:05:49
47 Jan Flodin                OK Nalle                 1:06:00
48 Åke Eriksson              OK Grip                  1:06:16
49 Rolf Svensson             Västerås SOK             1:10:09
50 Kurt Zander               Västerås SOK             1:15:50
51 Ida Olsson                Hallstahammars OK        1:22:11
52 Hans Sundgren             Västerås RK              1:24:29
53 Berit Lundgren            Eskilstuna OL            1:56:51
   Ingemar Jonsson           Hallstahammars OK     ej godkänd
   Krister Karlsson          IK Standard           ej godkänd

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Bo      Rolf    Hans    Segraren
 S-1    4:33   12:37   13:10    4:15
 1-2    5:33    8:13   10:51    6:05
 2-3    2:24    5:15    5:14    2:22    
 3-4    2:11    3:07    4:32    2:15
 4-5    6:19    9:05   11:23    7:02 
 5-6    1:06    1:24    2:01    0:51
 6-7    7:08    7:18   15:54    5:25
 7-8    7:07   12:39   14:18    6:25
 8-9    2:51    8:34    5:07    2:52
 9-M    1:15    1:57    1:59    1:14
April 2019
6 träningar och 7 tävlingar
söndag

Radio-orientering Göteborg

Det regnar idag också när deltagarna samlas vid Härlanda Tjärn.

Hans beger sig efter start mot 1:an. Men uppe på berget avbryter han då han inser att kontrollen kan ligga långt nere i dalen. Istället satsar han på att gå mot mål och ta 2:an och 4:an på vägen dit.

Sista kontrollen ligger nära TV- och radio-sändaren Brudaremossenmasten. För att komma till mål går Hans längs sändarstationens stängsel och måste därmed gå över toppen på berget.

  • Tar en liten barfotapromenad efter tävlingen och doppar fötterna i Härlanda Tjärn.
  • Avbryter lite för tidigt.
  • Date
    2019-04-28
  • Location
    Göteborg
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:34:40
  • Distance
    5,0 km
  • Speed
    18:48 min/km
  • Pulse, average/max
    124/146 b/min
  • Efficiency
    2356 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    555 ms
  • Stride length
    57 cm
  • Training effect
    3.4
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan och PM
  • Resultat, alla
  • Resultat, klassvis
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Track files
2019-04-28: ARDF N1a | 3,5 MHz | Göteborg, Härlanda Tjärn |
Tilak Rajesh Lakshmana
Klass: H60                                        Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      70:37   4
 2 Petersson, Robert        GRJ     SM6HGS      74:01   4
 3 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      91:12   4
 4 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG     105:54   4
 5 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG     119:49   4
 6 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM      96:32   2

Klass: Alla                                       Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Agrell, Erik             GRJ     SM68406     66:04   5
 2 Lindell, Henrik          SRJ     -           95:50   5  
 3 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      70:37   4
 4 Petersson, Robert        GRJ     SM6HGS      74:01   4
 5 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      91:12   4
 6 Svensson, Gunnar         SRJ     SM06689     96:26   4
 7 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG     105:54   4
 8 Lenander, Bo             VRK     SM5CJW     106:53   4
 9 Eriksson, Leif           BRJ     SM4HNG     119:49   4
10 Svensson, Rolf           VRK     SM5DIY     101:10   3
11 Nordwaeger, PA           SRJ     SM5BGU     106:08   3
12 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM      96:32   2
lördag

Radio-orientering Göteborg

Rolf hämtar upp Bo, Jan och Hans för transport till Göteborg. De hinner checka in och byta om i rummet på Lisebergsbyn innan dagens tävling. Det känns skönt eftersom det regnar.

Det är en kuperad terräng som möter deltagarna. Hans tar sin första räv först efter 43 minuter. Sedan går han mot 2:an men avbryter försöket eftersom det är risig terräng och uppför sista biten. Han prioriterar att komma inom maxtiden 2 timmar istället. När han efteråt ser var 2:an ligger inser han att han bara var 50 meter därifrån.

  • Regnet upphör åtminstone lite under tävlingen.
  • Ramlar ett halvdussin gånger.
  • Date
    2019-04-27
  • Location
    Göteborg
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    98 min
  • Distance
    4,7 km
  • Speed
    20:51 min/km
  • Pulse, average/max
    120/136 b/min
  • Efficiency
    2502 hb/km
  • Cadence, average/max
    86/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.9 cm
  • Ground contact time
    579 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    3.1
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan och PM
  • Resultat, alla
  • Resultat, klassvis
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • ARDF-FjwW results
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-04-27: ARDF N1a | 144 MHz | Göteborg, Årekärr | Robert Petersson
Klass: H60                                        Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      81:37   4
 2 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      97:27   4
 3 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      99:47   4
 4 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     100:04   1
OVT Eriksson, Leif          BRJ     SM4HNG     138:13   2

Klass: Alla                                       Tid  Räv
----------------------------------------------------------
 1 Ljungström, Peter        VRK     SM5KMU      81:37   4
 2 Haugaard-Pedersen, Peder SRJ     SM0GNS      97:27   4
 3 Palmquist, Jan           VRK     SM5FUG      99:47   4
 4 Lenander, Bo             VRK     SM5CJW     101:57   4
 5 Sandwall, Erik           GRJ     SM6RXZ     105:06   4 
 6 Lindell, Henrik          SRJ     -          119:27   4
 7 Svensson, Gunnar         SRJ     SM06689    107:45   3
 8 Nordwaeger, PA           SRJ     SM5BGU     117:54   3
 9 Svensson, Rolf           VRK     SM5DIY     113:23   2
10 Sundgren, Hans           VRK     SM5SVM     100:04   1
 -  Sandwall, Oscar         GRJ     -          105:11    
OVT Eriksson, Leif          BRJ     SM4HNG     138:13   2
torsdag

Yoga

Iyengar-yoga, bas på eftermiddagen tillsammans med 2 andra elever.

  • Sköna övningar liggande på bolster.
  • Lite vingligt i stående övningar.
  • Date
    2019-04-25
  • Location
    Blåsbo
  • Activity
    Recreation
  • Type
    Yoga
  • Time
    90 min
torsdag

Orientering Köping

Hans åker från jobbet till Köping för veteranorientering.

Han ser bara några få löpare under loppet och är siste man som målstämplar. Därefter bilfärd till klubbstugan för utstämpling och kalldusch.

  • Går rakt på alla kontroller.
  • Det är 1,1 km från samlingen till startpunkten.
  • Date
    2019-04-25
  • Location
    Köping, Johannisdal
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:04:00
  • Distance
    3.7 km
  • Speed
    17:13 min/km
  • Pulse, average/max
    132/146 b/min
  • Efficiency
    2283 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    538 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    4.1
  • VO2 Max
    26
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-04-25: Veteranorientering | Köping | Köping-Kolsva OK
Bana C | 3,2 km | 65 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Stig Arne Borg            Ärla IF                    32:48
 2 Stig Thorsson             Södertälje-Nykvarn OF      34:42
 3 Bo Andersson              Västerås SOK               35:03
 4 Mats Eriksson             Sala OK                    35:08
 5 Per-Ivar Möllberg         Arboga OK                  38:19
 6 Barbro Möllberg           Arboga OK                  38:20
 7 Mikael Hogréus            OK Tor                     38:22
 8 Leif Thorsson             OK Grip                    39:22
 9 Dolwai Hellberg           Surahammars SOK            40:33
10 Per Sundberg              Gävle OK                   40:42
11 Annika Norström           Hallstahammars OK          41:08
12 Leif Jansson              Eskilstuna OL              41:19
13 Hans Malmkvist            Västerås SOK               41:35
14 Esko Raita                Ärla IF                    42:10
15 Gun Jansson               Sala OK                    42:15
16 Börje Karlsson            OK Nalle                   42:44
17 Kerstin Liss              Eskilstuna OL              42:49
18 Gullan Andersson          Västerås SOK               43:08
19 Ingemar Gustafsson        OK Tjärnen                 43:36
20 Toni Andersson            Västerås SOK               43:39
21 Börje Gustavsson          Hägersta GF                43:45
22 Anders Ryman              Strängnäs-Malmby OL        44:32
23 Bo Lenander               Västerås SOK               44:54
24 Gun Millinger             Västerås SOK               45:45
25 Rune Jonsson              Västerås SOK               46:07
26 Lars Kjellman             Vandrarringen              46:50
27 Anders Millinger          Västerås SOK               46:59
28 Karl-Robert Moqvist       OK Tor                     47:00
29 Anna-Lena Lundell         Gävle OK                   47:28
30 Lena Jakobsson            Västerås SOK               47:38
31 Margareta Löfqvist        Västerås SOK               47:48
32 Lars-Olov Johansson       Sala OK                    48:00
33 Rolf Lindblom             Kjula IF                   48:20
34 Göran Andersson           Västerås SOK               48:27
35 Lars Almqvist             Arboga OK                  48:33
36 Åke Liljebrand            SK Trim/Virsbo             48:53
37 Catharina Ekman           Västerås SOK               49:03
38 Kerstin Palm              Kjula IF                   50:10
39 Weine Johansson           Södertälje-Nykvarn OF      50:11
40 Ingalill Westberg         SK Trim/Virsbo             50:12
41 Anita Johansson           OK Tor                     50:29
42 Lennart Karlsson          OK Grip                    51:09
43 Roland Sturk              Västerås SOK               51:32
43 Stig Gustavsson           Södertälje IF              51:32
45 Nils Johansson            OK Tjärnen                 51:35
46 Bernt Åström              Västerås SOK               52:00
47 Berit Gustavsson          Södertälje IF              52:07
48 Björn Ekholm              Västerås SOK               52:13
49 Kjell Blomberg            IK Standard                52:36
50 Ove Johansson             Strängnäs-Malmby OL        52:53
51 Lennart Eriksson          OK Enen                    53:01
52 Gittan Jonsson            Kjula IF                   53:34
53 Lars-Gunnar Larsson       OK Tor                     54:16
54 Karl-Gustav Klemets       Köping-Kolsva OK           54:32
55 Ann-Marie Johansson       Strängnäs-Malmby OL        54:51
56 Lena Hedman               Hallstahammars OK          57:41
57 Jouko Taskinen            Västerås SOK               58:20
58 Nils Hellberg             Västerås SOK               58:56
59 Nils-Gunnar Lindberg      OK Nalle                   59:07
60 Vincent Liljekvist        IF Rune                    59:14
61 Rolf Svensson             Västerås SOK             1:01:26
62 Kristina Wåhlin           Västerås SOK             1:02:53
63 Hans Sundgren             Västerås RK              1:04:00
64 Inga-Britt Malm           Garphyttans IF           1:07:18
65 Bengt Ode                 Västerås SOK             1:28:07

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Bo      Rolf    Hans    Segraren
 S-1    3:43    4:39    4:20    1:58
 1-2    3:05    5:26    4:54    2:09
 2-3    2:00    2:49    3:35    1:37    
 3-4    3:43    4:20    5:42    3:00
 4-5    3:45    5:20    6:20    2:52 
 5-6    4:45    4:17    5:06    2:43
 6-7    1:58    2:45    3:23    1:33
 7-8    3:15    5:39    4:29    2:55
 8-9    7:18    7:16    8:28    4:22
 9-10   5:49   10:02    9:53    5:26
10-11   4:05    7:12    5:22    3:03
11-M    1:28    1:41    2:28    1:10
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter omväxlande bröstsim och ryggsim på egen bana. Han börjar första sträckan med crawl och flygande start.

  • Drygt en minut bättre än förra veckan.
  • Det går trögt på slutet.
  • Date
    2019-04-22
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    40:32
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    40:32 min/km
  • SWOLF
    81
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Radio-orientering Kallhäll

Hans råkar se att det är en SRJ-tävling i Kallhäll. Han åker hem på lunchen och packar väskan samt laddar pejlmottagare och pannlampa på jobbet. Det tar bara 45 minuter från jobbet till startplatsen vid västra delen av Järvafältet.

Efter att ha tagit 3 kontroller måste Hans tända pannlampan för att ta de sista 2 kontrollerna.

  • Jättefin skog utan hyggen och ris.
  • Det tar en halvtimme att hitta den sista kontrollen.
  • Date
    2019-04-16
  • Location
    Kallhäll, Järvafälet
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:53:48
  • Distance
    5,8 km
  • Speed
    19:41 min/km
  • Pulse, average/max
    123/141 b/min
  • Efficiency
    2418 hb/km
  • Cadence, average/max
    88/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.0 cm
  • Ground contact time
    563 ms
  • Stride length
    58 cm
  • Training effect
    3.4
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film Hans
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-04-16: SRJ KM 144 | 144 MHz | Kallhäll | PA Nordwaeger 
Klass: ALLA                     Tid  Räv  Ordningsföljd
-----------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström           48:11  5    2 4 1 5 3
 2 Peder Haugaard-Pedersen    52:36  5    4 2 1 5 3
 3 Erik Tullus                57:48  5    4 2 1 5 3
 4 Henrik Lindell             57:57  5    4 2 1 5 3
 5 Olle Nilsson             1:04:00  5    4 2 1 5 3
 6 Gunnar Svensson          1:04:19  5    4 2 1 5 3
 7 Peter Haglund            1:08:51  5    2 1 5 3 4
 8 Hans Sundgren            1:51:42  5    4 2 1 5 3
 9 Bo Lindell               1:15:37  4    4 2 1 5
10 Jessica Ehrsson          1:28:14  4    2 1 5 3
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter omväxlande bröstsim och ryggsim på egen bana.

  • Lyckas simma crawl hela första längden.
  • Det går trögt hela sträckan, lyckas inte komma under 42 minuter.
  • Date
    2019-04-14
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    42:08
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    42:08 min/km
  • SWOLF
    82
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Radio-orientering Skultuna

Leif hämtar upp Hans i Rönnby för en kort biltur till Gillberga mellan Skultuna och Västerås.

Hans vanliga pejlmottagare är utlånad så han tar sin gamla. Vid starten upptäcker han dock att sidobestämningen är trasig. Han beslutar sig ändå för att försöka springa med den. Det tar dock extra tid att ta sig fram med "trail-and-error"-metoden och efter 4 kontroller och 90 minuter beger han sig hemåt för att ta 7:an som ligger nära samlingsplatsen. Det tar dock för lång tid och han avbryter utan att ha hittat den. Han är ca 50 meter från kontrollen när han avbryter.

  • Intressant att se hur beroende man är av sidobestämning.
  • Ramlar 6 gånger
  • Date
    2019-04-13
  • Location
    Skultuna, Gillberga
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    2:01:47
  • Distance
    5,7 km
  • Speed
    21:20 min/km
  • Pulse, average/max
    127/141 b/min
  • Efficiency
    2718 hb/km
  • Cadence, average/max
    84/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.2 cm
  • Ground contact time
    567 ms
  • Stride length
    56 cm
  • Training effect
    3.6
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-04-13: ARDF VRK P2 | 3,5 MHz | Skultuna | Christer Eriksson 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström        1:01:57  7    4,1     5,0     6 3 1 2 4 5 7
 2 Bo Lenander             1:15:22  7    3,7     5,3     6 3 1 7 2 4 5
 3 Gunnar Svensson         1:30:39  7    4,1     ---     6 3 1 2 4 5 7
 4 Leif Zettervall         1:31:06  7    4,1     6,2     3 6 1 2 4 5 7
 5 Göran Pettersson        1:31:08  7    4,1     5,0     6 3 1 2 4 5 7
 6 Peter Kraft             1:41:00  7    4,1     ---     2 4 5 7 1 6 3
 7 Rolf Svensson           2:10:00  7    4,1     6,2     6 3 1 2 4 5 7
 8 John Larsson            2:08:00  6    3,5     ---     6 3 1 2 4 5
 9 Hans Sundgren           2:10:00  5    2,9     5,3     6 3 1 2 7
torsdag

Yoga

Iyengar-yoga, bas på eftermiddagen tillsammans med 2 andra elever.

Hans är egentligen trött efter förmiddagens orientering men vet att ett Yoga-pass är bra för både själ och kropp.

  • Isabelle lägger vikter på Hans axlar och händer vid sista avslappningen vilket är jätteskönt.
  • Får stå vid plinten när de andra gör stående triangel. Fast egentligen är det ju inget dåligt.
  • Date
    2019-04-11
  • Location
    Blåsbo
  • Activity
    Recreation
  • Type
    Yoga
  • Time
    90 min
torsdag

Orientering Hållsta

Hans åker från jobbet till Hållsta för veteranorientering.

Det är ett tunt snötäcke i skogen så Hans kan följa de andra löparnas väg på många ställen. Terrängen är relativt kuperad och det blir många upp- och nedgångar för att besöka kontrollerna.

  • Gör inga större misstag.
  • Ramlar 6 gånger.
  • Date
    2019-04-11
  • Location
    Hållsta, Stålstorp
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:2:19
  • Distance
    4.4 km
  • Speed
    19:30 min/km
  • Pulse, average/max
    132/145 b/min
  • Efficiency
    2580 hb/km
  • Cadence, average/max
    90/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    571 ms
  • Stride length
    57 cm
  • Training effect
    4.4
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-04-11: Veteranorientering | Hållsta | IK Standard
Bana C | 3,2 km | 57 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Stig Arne Borg            Ärla IF                    37:20
 2 Knut-Åke Hallebro         OK Klemmingen              41:31
 3 Mats Eriksson             Sala OK                    43:56
 4 Esko Raita                Ärla IF                    44:19
 4 Bo Eriksson               Köping-Kolsva OK           44:19
 6 Bo Lindkvist              Köping-Kolsva OK           44:55
 7 Leif Jansson              Eskilstuna OL              45:08
 8 Monica Svärd              OK Klemmingen              45:25
 9 Anders Welén              Köping-Kolsva OK           46:51
10 Dolwai Hellberg           Surahammars SOK            47:22
11 Conny Nilsson             Nyköpings OK               48:05
12 Ove Ek                    Köping-Kolsva OK           48:13
13 Anders Ryman              Strängnäs-Malmby OL        48:21
14 Åke Liljebrand            SK Trim/Virsbo             48:37
15 Leif Thorsson             OK Grip                    50:16
16 Hans Gustavsson           Nyköpings OK               50:17
17 Nils-Erik Gustafsson      Eskilstuna OL              50:43
18 Ingemar Gustafsson        OK Tjärnen                 51:05
19 Anita Johansson           OK Tor                     51:29
20 Karl-Gustav Klemets       Köping-Kolsva OK           51:38
21 Nils Johansson            OK Tjärnen                 52:49
22 Hans Erik Åkerlund        Eskilstuna OL              53:26
23 Lars Kjellman             Vandrarringen              53:35
24 Margareta Löfqvist        Västerås SOK               54:10
25 Rolf Lindblom             Kjula IF                   55:18
26 Bo Malmkvist              Ej klubbansluten           56:20
27 Rune Vikman               Västerås SOK               56:31
28 Lena Hedman               Hallstahammars OK          56:54
29 Siv Frodin                Köping-Kolsva OK           57:33
30 Kerstin Liss              Eskilstuna OL              57:39
31 Hans Malmkvist            Västerås SOK               57:42
32 Göran Andersson           Västerås SOK               57:57
33 Bo Lenander               Västerås SOK               58:49
34 Kristina Wåhlin           Västerås SOK               58:56
35 Ulf Betshhammer           Vandrarringen              59:50
36 Annika Norström           Hallstahammars OK        1:00:13
37 Ia Granat                 Surahammars SOK          1:00:18
38 Nils Hellberg             Västerås SOK             1:00:32
39 Kerstin Palm              Kjula IF                 1:00:57
40 Karl-Robert Moqvist       OK Tor                   1:01:30
41 Björn Ekholm              Västerås SOK             1:01:46
42 Åke Hulefors              Strängnäs-Malmby OL      1:02:13
43 Åke Eriksson              OK Grip                  1:02:43
44 Gittan Jonsson            Kjula IF                 1:03:48
45 Sixten Westerlund         Södertälje IF            1:05:22
46 Lennart Eriksson          OK Enen                  1:06:23
47 Berit Gustavsson          Södertälje IF            1:09:22
48 Tommy Gustafsson          Köping-Kolsva OK         1:09:58
49 Lars-Gunnar Larsson       OK Tor                   1:16:05
50 Göran Pettersson          Västerås RK              1:17:29
51 Stig Gustavsson           Södertälje IF            1:18:09
52 Hans Sundgren             Västerås RK              1:26:21
53 Rolf Svensson             Västerås SOK             1:30:21
54 Anne Margareth Björkman   Arboga OK                1:32:07
55 Ulf Björkman              Arboga OK                1:32:20
   Ove Pettersson            Arboga OK             ej godkänd
   Lena Jacobsson            Västerås SOK          ej godkänd

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
          Bo   Göran    Rolf    Hans    Segraren
 S-1    5:36   10:33   17:42   10:04    4:25
 1-2    4:11    5:11    7:07    8:38    3:40
 2-3    3:01    4:52    5:23    5:05    2:21
 3-4    7:16    9:03   13:28   13:53    6:01
 4-5    9:18    5:49    7:34    8:24    3:50
 5-6    4:36    8:36    8:04    7:14    3:28
 6-7    5:17   10:57    6:08    8:17    3:19
 7-8    4:49    6:07    6:50    7:25    2:49
 8-9    9:05   11:10    8:39    8:17    3:43
 9-10   4:05    3:48    7:44    7:02    2:51
10-M    1:35    1:23    1:42    2:02    0:53
söndag

Simning Lögarängsbadet

Förra söndagen var simhallen stängd för allmänheten. Idag simmar Hans 1000 meter omväxlande bröstsim och ryggsim på egen bana. Eftersimmar 50 meter med roliga simsätt, bland annat 25 meter pinnsim.

  • Lyckas pressa sig under 40 minuter.
  • Lyckas inte crawla hela 25 meter på första längden.
  • Date
    2019-04-07
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    39:43
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    39:43 min/km
  • SWOLF
    74
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Radio-orientering Tillberga

Årets första poängjakt vid norra Tillberga. Hans hämtar upp Jan på vägen.

Året inleds med en 5-rävarsjakt med målgång. Helt snöfritt. Gör inga större missar och kan för första gången på många år gå från sista kontroll på järnvägen till mål ca 1,2 km. Järnvägsvagnarna som stått uppställda där sedan många är nu borta.

Stannar GPS-klockan 3 minuter efter målgång så löpdynamikvärdena är inte helt korrekta.

  • Varm och soligt och helt snöfritt i skogen.
  • Blir omsprungen av Jan några hundra meter före mål.
  • Date
    2019-04-06
  • Location
    Tillberga
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    1:33:45
  • Distance
    5,6 km
  • Speed
    17:15 min/km
  • Pulse, average/max
    130/146 b/min
  • Efficiency
    2182 hb/km
  • Cadence, average/max
    90/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.3 cm
  • Ground contact time
    561 ms
  • Stride length
    64 cm
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-04-06: ARDF VRK P1 | 144 MHz | Tillberga | Rolf Svensson 
Klass: ALLA                    Tid  Räv  BAN-km  GPS-km  Ordningsföljd
----------------------------------------------------------------------
 1 Peter Ljungström          49:00  5    3,7     4,7     1 2 5 4 3 M
 2 Magnus Öberg              50:00  5    3,7     4,5     1 2 5 4 3 M
 3 Leif Zettervall         1:04:00  5    3,6     5,2     5 4 3 2 1 M
 4 Christer Eriksson       1:06:00  5    3,6     ---     1 5 4 3 2 M
 5 Gunnar Svensson         1:24:00  5    4,0     6,4     4 5 2 3 1 M
 6 Jan Palmquist           1:27:00  5    3,8     7,0     1 3 4 5 2 M
 7 Hans Sundgren           1:31:00  5    3,7     5,2     1 5 2 4 3 M
 8 Göran Pettersson        1:46:00  5    3,7     5,8     1 2 5 4 3 M
 9 John Larsson            1:10:00  4    3,0     ---     1 5 2 3 M
torsdag

Yoga

Iyengar-yoga, bas på eftermiddagen tillsammans med 1 annan elev.

Före passet har Hans dansat bugg på jobbet, som en del av en friskvårdsdag.

  • Får stödja på plinten i stående övningar.
  • Måste stödja på plinten i stående övningar.
  • Date
    2019-04-04
  • Location
    Blåsbo
  • Activity
    Recreation
  • Type
    Yoga
  • Time
    90 min
Mars 2019
8 träningar och 3 tävlingar
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif, Rolf och Jan

Jan springer hela MTB-spåret, Leif springer egen bana medan Rolf och Hans går tillsammans den avkortade bana som Hans använt de senaste månaderna. Alla möts på toppen inom några minuter för vila. Ser några skidlöpare i konstsnöspåret.

Blodtryck 140/90 en halvtimme efter löpningen.

  • Nästan isfritt på skuggiga delar av elljusspåret.
  • Ramlar en gång.
  • Date
    2019-03-30
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    51:09
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    14:12 min/km
  • Pulse, average/max
    109/119
  • Efficiency
    1544 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/178 spm
  • Vertical oscillation
    4,1 cm
  • Ground contact time
    534 ms
  • Stride length
    66 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Yoga

Iyengar-yoga, bas på eftermiddagen tillsammans med 1 annan elev.

Det var ett år sedan Hans körde sitt förra yoga-pass. Han blir påmind om att en ny kurs startar och går dit på prov. Det känns stelt överallt vilket kanske indikerar att han borde börja med yoga igen.

  • Enkla övningar liggande och mot vägg.
  • Ovanligt stelt i kroppen.
  • Date
    2019-03-28
  • Location
    Blåsbo
  • Activity
    Recreation
  • Type
    Yoga
  • Time
    90 min
torsdag

Orientering Hallstahammar

Hans åker från jobbet till Hallstahammar för veteranorientering.

Eftersom de dubbade skorna måste vila för reparation springer han med skor utan ståldobb. Det är dumt eftersom elljusspåret är istäckt på sina ställen. I skogen är det dock mestadels isfritt.

  • Sol och barmark den största delen.
  • Ramlar 5 gånger.
  • Date
    2019-03-28
  • Location
    Hallstahammar, motionscentrum
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:10:16
  • Distance
    4.1 km
  • Speed
    17:12 min/km
  • Pulse, average/max
    123/136 b/min
  • Efficiency
    2100 hb/km
  • Cadence, average/max
    96/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    563 ms
  • Stride length
    61 cm
  • Training effect
    3.6
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan och PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-03-28: Veteranorientering | Hallstahammar | Hallstahammars OK
Bana C | 3,0 km | 59 startande
-- RESULTATLISTA -------------------------------------------------
 1 Göran Larsson             Sala OK                    30:31  
 2 Mats Eriksson             Sala OK                    35:13  
 3 Bo Lindkvist              Köping-Kolsva OK           35:48  
 4 Bo Andersson              Västerås SOK               36:47  
 5 Barbro Möllberg           Arboga OK                  37:41  
 6 Erik Johansson            Avesta OK                  37:52  
 7 Karl-Gustav Klemets       Köping-Kolsva OK           38:24  
 7 Ann-Sofi Sandvik          Avesta OK                  38:24  
 9 Inga-Britt Pettersson     Sala OK                    38:49  
10 Ove Ek                    Köping-Kolsva OK           40:02  
11 Hans Bergström            Norbergs OK                40:20  
11 Stig Törnkvist            Köping-Kolsva OK           40:20  
13 Gun Jansson               Sala OK                    41:30  
14 Rune Jonsson              Västerås SOK               42:32  
15 Catharina Ekman           Västerås SOK               42:35  
16 Leif Thorsson             OK Grip                    42:51  
17 Åke Eriksson              OK Grip                    42:56  
18 Pelle Höök                Köping-Kolsva OK           43:29  
19 Hans-Åke Gustafsson       Norbergs OK                43:33  
20 Göran Larsson             Södertälje-Nykvarn OF      43:53  
21 Lars-Olov Johansson       Sala OK                    44:07  
22 Karl-Robert Moqvist       OK Tor                     44:19  
23 Siv Frodin                Köping-Kolsva OK           44:24  
24 Gittan Jonsson            Kjula IF                   44:32  
25 Agneta Nilsson            Eskilstuna OL              45:25  
26 Dolwai Hellberg           Surahammars SOK            46:38  
27 Gullan Andersson          Västerås SOK               48:16  
28 Kerstin Vidner-Eriksson   Köping-Kolsva OK           48:24  
29 Rune Vikman               Västerås SOK               48:33  
30 Stig Gustavsson           Södertälje IF              48:34  
31 Åke Liljebrand            SK Trim/Virsbo             48:46  
32 Bo Eriksson               Köping-Kolsva OK           49:12  
32 Esko Raita                Ärla IF                    49:12  
34 Kerstin Palm              Kjula IF                   49:18  
35 Anders Millinger          Västerås SOK               49:49  
35 Jan Åhs                   Norbergs OK                49:49  
37 Björn Belfrage            Köping-Kolsva OK           50:50  
38 Anders Welén              Köping-Kolsva OK           51:02  
39 Tanja-Birgit Söderström   Sala OK                    51:35  
40 Björn Ekholm              Västerås SOK               52:02  
41 Margareta Löfqvist        Västerås SOK               52:53  
42 Lennart Karlsson          OK Grip                    54:08  
43 Bernt Åström              Västerås SOK               54:46  
44 Ingrid Lundström          Västerås SOK               56:44  
45 Göran Pettersson          Västerås RK                57:25
46 Weine Johansson           Södertälje-Nykvarn OF      57:27  
47 Rolf Lindblom             Kjula IF                   58:14  
48 Gun Millinger             Västerås SOK             1:00:25  
49 Lars-Gunnar Larsson       OK Tor                   1:01:08  
50 Bror Nord                 Strängnäs-Malmby OL      1:02:47  
51 Lars Kjellman             Vandrarringen            1:02:56  
52 Nils Hellberg             Västerås SOK             1:05:44  
53 Hans Sundgren             Västerås RK              1:10:18
54 Vincent Liljekvist        IF Rune                  1:12:05  
55 Bengt Ode                 Västerås SOK             1:15:55  
56 Rolf Svensson             Västerås SOK             1:28:41
   Lennart Eriksson          OK Enen               ej godkänd  
   Jouko Taskinen            Västerås SOK          ej godkänd  
   Lena Jakobsson            Västerås SOK          ej godkänd  

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Göran   Rolf    Hans    Segraren
 S-1    4:21   15:34    5:13    3:22
 1-2    3:34    4:08    4:20    2:15
 2-3    9:23   12:58   13:39    6:10    
 3-4    4:04    5:33    5:35    2:30
 4-5    2:58    3:33    4:13    1:51 
 5-6    3:17    8:21    3:11    1:37
 6-7   12:25   14:15   15:50    3:44
 7-8    3:40    6:03    5:35    2:33
 8-9    4:17    4:31    4:54    2:18
 9-10   1:55    1:31    1:36    0:54
10-11   6:50   11:14    4:59    2:34
11-M    0:41    1:00    1:13    0:43

söndag

Simning Lögarängsbadet

Simmar 1000 meter omväxlande bröstsim och ryggsim på egen bana. Eftersimmar 100 meter blandsim.

En annan simmare undrar om han får dela min bana, och det går ju bra. Men han försvinner sedan efter 5 längder

  • Känns lite trögt men tiden blir ändå hyfsad.
  • Får kallsup vid crawl i eftersimmet och måste klänga fast i simlinan för att hosta ut.
  • Date
    2019-03-24
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    38:55
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    38:55 min/km
  • SWOLF
    No reliable value
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skogsjogg Rocklunda med Leif

Leif och Hans springer olika spår men träffas på toppen som vanligt efter 27 minuter. Det är fortfarande isgata på delar av elljusspåret så Hans får ta det lugnt där. Konstsnörspåret börjar bli dåligt och det är inga skidlöpare där för första gången i år.

  • Solen kommer fram på slutet.
  • Ramlar en gång.

Hans har skaffat en blodtrycksmätare efter att han blev yr i huvudet förra lördagen och tar blodtrycket 30 minuter efter träningen. Han har 140/90 mmHg, vilket är att anse som normalt blodtryck.

  • Date
    2019-03-23
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    48:47
  • Distance
    3,6 km
  • Speed
    13:30 min/km
  • Pulse, average/max
    111/124
  • Efficiency
    1511 hb/km
  • Cadence, average/max
    108/162 spm
  • Vertical oscillation
    4,4 cm
  • Ground contact time
    536 ms
  • Stride length
    69 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Orientering Torshälla

Hans åker från jobbet till Torshälla för årets första veteranorientering. Leif är också med och Hans springer samma B-bana som Leif för att kunna jämföra tider. Det är en relativt kort och enkel B-bana där man kan springa stig till nästan alla kontroller.

Tappar SI-pinnen efter tävlingen men den hittar fram till Orientalen några dagar senare tack vare vänliga orienterare.

  • Strålande sol och klarblå himmel.
  • Ramlar 7 gånger.
  • Date
    2019-03-19
  • Location
    Torshälla, Ektorp
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:09:43
  • Distance
    4.4 km
  • Speed
    15:58 min/km
  • Pulse, average/max
    124/138 b/min
  • Efficiency
    1973 hb/km
  • Cadence, average/max
    96/246 spm
  • Vertical oscillation
    4.4 cm
  • Ground contact time
    557 ms
  • Stride length
    65 cm
  • Training effect
    3.4
  • VO2 Max
    28
  • Inbjuda + PM
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-03-19: Veteranorientering | Torshälla | OK Tor
Bana B | 3,3 km | 41 startande
-- RESULTATLISTA --------------------------------------------
 1 Mats Gärling              Stjärnhovs OK 65           30:00
 2 Stig Arne Borg            Ärla IF                    30:39
 3 Kenneth Larsson           Köping-Kolsva OK           31:01
 4 Anders Sundström          Åkers IF                   32:02
 5 Sten Eriksson             Strängnäs-Malmby OL        32:25
 6 Per-Erik Carlenius        Katrineholms OK            34:15
 7 Kenneth Jansson           Sala OK                    34:26
 8 Jerry Holm                Eskilstuna OL              34:33
 9 Erik Nilsson              OK Tjärnen                 35:07
10 Håkan Alderud             Nyköpings OK               35:43
11 Ragnar Eriksson           OK Hedströmmen             36:04
12 Håkan Söderqvist          Arboga OK                  36:05
13 Agneta Nilsson            Eskilstuna OL              36:41
14 Sven Danilsson            Eskilstuna OL              36:51
14 Bo Carlsson               Nyköpings OK               36:51
16 Stig Pederson             Södertälje-Nykvarn OF      36:59
17 Per-Arne Ekbom            Arboga OK                  37:05
18 Bendy Wallin              Trosabygdens OK            38:03
19 Ove Larsson               Eskilstuna OL              38:20
20 Olle Arman                Nyköpings OK               38:50
21 Mats Nilsson              Eskilstuna OL              39:26
22 Anna-Karin Johansson      Vandrarringen              39:39
23 Lennart Lundquist         OK Nalle                   40:13
24 Sören Johansson           Sala OK                    40:15
24 Rolf Lind                 IK Standard                40:15
26 Bengt Jönsson             Åkers IF                   40:25
27 Bo Ortman                 Vandrarringen              41:13
28 Leif Zettervall           Västerås SOK               41:25
29 Östen Eriksson            Avesta OK                  41:37
30 Göran Janzon              Arboga OK                  41:57
31 Kerstin Liss              Eskilstuna OL              42:04
32 Göran Svärd               OK Klemmingen              43:51
33 Esko Raita                Ärla IF                    44:19
34 Annette Ragvald           Vingåkers OK               44:34
35 Tanja-Birgit              Söderström  Sala OK        45:26
36 Ingemar Gustafsson        OK Tjärnen                 45:45
37 Toni Andersson            Västerås SOK               46:42
38 Åke Eriksson              OK Grip                    48:30
38 Bo Malmkvist              OK Grip                    48:30
40 Sven Andersson            OK Hällen                  54:29
41 Hans Sundgren             Västerås RK              1:09:44

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------   
        Leif    Hans    Segraren
 S-1    3:47    6:50    3:00
 1-2    8:15   11:08    4:56
 2-3    3:37    5:14    2:39
 3-4    4:02    6:53    3:10
 4-5    5:48    9:02    4:03
 5-6    3:54    7:53    2:59
 6-7    1:46    4:29    1:20
 7-8    3:11    5:04    2:10
 8-9    2:52    6:09    2:20
 9-10   1:49    2:53    1:24
10-11   1:27    2:12    1:13
11-M    0:57    1:57    0:46
söndag

Simning Lögarängsbadet

Simmar omväxlande bröstsim och ryggsim i motionsbanan tillsammans med 3 andra simmare. Har fortfarande lite yrsel och tar det lugnt.

Startar träningsklockan 5 sekunder före dyket ner i bassängen och simmar inte crawl första sträckan som brukligt.

  • Får ta i lite extra vid omsimning av andra i motionsbanan.
  • Simglasögonen tar in vatten och stör.
  • Date
    2019-03-17
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    40:14
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    40:14 min/km
  • SWOLF
    No reliable value
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Stavgång Rocklunda med Bo och Jan

Hans och Jan startar 08:28 från Orientalen. Bo kommer någon minut senare men vi träffas alla 3 på toppen.

Hans är yr i huvudet sedan han gick upp på morgonen och överväger att inte vara med idag. Stavgången gör det varken bättre eller sämre.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Första delen långsam på grund av yrseln.

Genom denna 3 km stavgång går Hans i mål i Ica-klassikerns skidmoment 90 km. Han är därmed klar med hela Ica-klassikern år 2018-2019.

  • Date
    2019-03-16
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    51:10
  • Distance
    3,8 km
  • Speed
    13:23 min/km
  • Pulse, average/max
    113/130
  • Efficiency
    1517 hb/km
  • Cadence, average/max
    102/182 spm
  • Vertical oscillation
    4,9 cm
  • Ground contact time
    564 ms
  • Stride length
    73 cm
  • Training effect
    2.3
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

6-minuterstest

Ingen träning, men 6-minuterstest inomhus.

Lite snabbare än tidigare test förra året.

  • Date
    2019-03-12
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Walk
  • Type
    Test
  • Time
    6:00 min
  • Distance
    0,522 km
  • Speed
    11:49 min/km
  • Pulse, average/max
    135/152 b/min
  • Cadence, average/max
    124/172 spm
  • Vertical oscillation
    4.6 cm
  • Ground contact time
    463 ms
  • Stride length
    Unknown
  • Training effect
    2.2
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Nattorientering Råby

Stadsorientering "Stjärnnatten nr 5" med start vid Lövhagskolan och mål vid Nybyggeskolan. Hans hämtar upp Jan som springer mellanbanan medan Hans springer korta banan.

Hans går med stavar för Ica-klassikern och är nu nästan i mål.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Springer utan kompass och tar helt fel riktning och därmed vägval till 1:a kontrollen.
  • Date
    2019-03-05
  • Location
    Råby
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    41:54
  • Distance
    3.1 km
  • Speed
    13:26 min/km
  • Pulse, average/max
    128/141 b/min
  • Efficiency
    1734 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.7 cm
  • Ground contact time
    534 ms
  • Stride length
    70 cm
  • Training effect
    3,3
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-03-05: Orientering Stjärnnatt 5 | Råby | Västerås SOK
Klass: Kort | 2,5 km | 5 startande
----------------------------------------------------------
 1 Frida Herbst     24:45
 2 Johan Herbst     24:46
 3 Kajsa Bergroth   28:30
 4 Oscar Eriksson   33:30
 5 Hans Sundgren    41:45
söndag

Simning Lögarängsbadet

Första längden crawl tar 40 sekunder. Simmar sedan lugnt omväxlande ryggsim och bröstsim. Hans ser på mellantiderna vid 250, 500 och 750 meter att det finns risk att överskrida 40 minuter på 1000 meter. Anstränger sig då lite mer sista 250 metrarna och lyckas komma under 40 minuter.

  • Egen bana.
  • Lite långsamt på mittenpartiet.
  • Date
    2019-03-03
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    39:42
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    39:42 min/km
  • SWOLF
    78
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Stavgång Rocklunda med Leif, Bo och Jan

Bo kommer lite senare men vi träffas alla 4 på toppen som vanligt. Det är fortfarande mycket is på elljusspåret.

Startar klockan lite sent efter pausen på toppen så tid och distans är lite längre än loggat.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Solglasögonen immar igen.
  • Date
    2019-03-02
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    49:19
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    13:18 min/km
  • Pulse, average/max
    124/135
  • Efficiency
    1642 hb/km
  • Cadence, average/max
    106/174 spm
  • Vertical oscillation
    5,2 cm
  • Ground contact time
    548 ms
  • Stride length
    71 cm
  • Training effect
    2.9
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
Februari 2019
8 träningar och 4 tävlingar
söndag

Simning Lögarängsbadet

Första längden crawl tar 42 sekunder. Sedan simmar Hans sina 1000 meter, omväxlande ryggsim och bröstsim. Han känner sig ganska pigg och satsar på att komma under 39 minuter. Det lyckas med några hundradelar tillgodo.

  • Blir sporrad av långsam simmare på ena sidan och snabbsimmare på andra sidan.
  • Får några mindre kallsupar.
  • Date
    2019-02-24
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    38:59
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    38:59 min/km
  • SWOLF
    77
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Stavgång Rocklunda med Bo och Jan

Eftersom Hans inte åkte skidor så långt igår åker han till Orientalen för lördagsjogg, med stavar.

Jan och Bo springer hela varvet medan Hans genar som vanligt upp till högsta toppen.

  • Skönt att komma ut även om det är isigt i MTB-spåret.
  • Höger känskydd ramlar ner hela tiden.
  • Date
    2019-02-23
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    51:28
  • Distance
    3,7 km
  • Speed
    14:03 min/km
  • Pulse, average/max
    118/133
  • Efficiency
    1626 hb/km
  • Cadence, average/max
    104/240 spm
  • Vertical oscillation
    4,6 cm
  • Ground contact time
    552 ms
  • Stride length
    68 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
fredag

Skidåkning Kortvasan, avbruten i Oxberg

Hans startar i Kortvasan för 7:e året i rad tillsammans med Leif och Peter. Leif och Hans startar i första grupp 09:00 och Peter 09:15.

Efter 300 meters åkning känner Hans att det kommer att bli för jobbigt att ta sig till nästa kontroll 11 km bort i Hökberg. Han väljer därför att avbryta redan i Oxberg för att slippa gå flera kilometrar tillbaka på isigt underlag.

I år var 6812 deltagare anmälda, xxxx kom till start och xx gjorde som Hans och bröt loppet före Mora. [Källa: tidningen Vasalöparen nr y, 2019]

Hans registrerar 1 km skidåkning i Ica klassikern. Total tid på skidorna var 15 minuter från samling i fållan, förflyttning till startfållan och därefter lite åkning.

Efter 2 timmars väntan i sjukstugan i Oxberg får han åka personbil till Oxberg by, en sträcka på 1 km men som tar 25 km med bil. Där får Hans kliva på en tom stor buss som sedan stannar i Hökberg för att plocka upp ett dussintal som brutit vid den kontrollen. Vid 13-tiden anländer Hans till duschen där Leif och Peter också befinner sig, duschade om ombytta.

  • Startade i alla fall.
  • Synd att bryta innan Oxberg tidkontroll, men promenaden tillbaka hade blivit jobbig på det hala underlaget.
  • Date
    2019-02-22
  • Location
    Oxberg
  • Activity
    Skiing
  • Type
    Race
  • Time
    3:20
  • Distance
    0.3 km
  • Speed
    12:10 min/km
  • Pulse, average/max
    143/147 b/min
  • Efficiency
    1430 hb/km
  • Training effect
    2.6
  • Resultat
  • Map
  • Garmin data
  • Track files
  • Transport till Oxberg
  • Västerås till Sollerön
S-nr. Namn             Klass  Start  Oxberg  Hökberg   Eldris    Sluttid
---------------------------------------------------------------------------
  681 Pontus Nordström   H21  09:00  04:47   0:28:14   0:53:31   1:15:21
  ...
 1017 Peter Ljungström   H65  09:15  09:43   0:51:52   1:37:21   2:17:53 
  365 Leif Zettervall    H65  09:00  12:21   1:04:18   2:02:43   2:52:59 
  601 Hans Sundgren      H60  09:00      -         -         -         -
  ...
 3249 Christian Olsen    H35  09:45  27:04   2:28:12   4:51:40   6:44:14
Jämförelse av Hans hastighet [min/km]
Sträcka            År 2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013
--------------------------------------------------------------------------
Start   - Oxberg     12:10*  12:29   10:07    8:53    9:28    8:43    8:58
Oxberg  - Hökberg        -   13:44   10:39    8:43   10:53    9:30    8:42
Hökberg - Eldris         -       -   15:15    9:24   10:58   11:12    8:10
Eldris  - Mål            -       -       -    9:32    9:50   14:04    8:56
* Avbröt före tidtagningen upp i Oxberg by.
tisdag

Nattorientering Skallberget

Stadsorientering "Stjärnnatten nr 4" med start vid Bellevue-hallen. Hans hämtar upp Jan som springer mellanbanan medan Hans springer korta banan.

Hans går med stavar för Ica-klassikern.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Blir ifrånsprungen direkt och är ensam vid 1:a kontrollen.
  • Date
    2019-02-19
  • Location
    Skallberget
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    49:03
  • Distance
    3.4 km
  • Speed
    14:24 min/km
  • Pulse, average/max
    126/135 b/min
  • Efficiency
    1816 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/172 spm
  • Vertical oscillation
    4.5 cm
  • Ground contact time
    559 ms
  • Stride length
    69 cm
  • Training effect
    2,8
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-02-19: Orientering Stjärnnatt 4 | Skallberget | Västerås SOK
Klass: Kort | 2,6 km | 10 startande
-----------------------------------------------------------------
 1 Gustav Juhlin     Västerås SOK    25:34
 2 Ludvig Juhlin     Västerås SOK    25:37
 3 Leopold Olofsson  Västerås SOK    25:50
 4 Lars Olofsson     Västerås SOK    25:57
 5 Toni Andersson    Västerås SOK    28:54
 6 Anders Millinger  Västerås SOK    30:14
 7 Gun Millinger     Västerås SOK    30:18
 8 Frida Herbst      Västerås SOK    31:37
 9 Emma Herbst       Västerås SOK    31:40
10 Hans Sundgren     Västerås RK     49:32
söndag

Simning Lögarängsbadet

Redan när Hans dyker i för första längden crawl känner han att det kommer att gå långsamt idag. Första längden tar 42 sekunder jämfört med 38 sekunder förra veckan. Sedan simmar han sina 1000 meter, omväxlande ryggsim och bröstsim.

  • Egen bana.
  • Känns kraftlöst hela distansen.
  • Date
    2019-02-17
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    41:30
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    41:30 min/km
  • SWOLF
    83
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skidåkning Rocklunda

Det är nästan snöfritt i Västerås men Hans går upp tidigt för att åka konstsnöspåret. Distansen är inte viktig, idag vill han bara öva att ta sig upp efter ett fall. Som tur är ramlar han 3 gånger och kan finslipa tekniken.

Högsta hastighet: 15 km/h.

  • Fint välpreparerat spår.
  • Ramlar alla gånger vid plogning utför.
  • Date
    2019-02-16
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Cross-country ski
  • Type
    Recreation
  • Time
    28:27
  • Distance
    1.8 km
  • Speed
    15:50 min/km
  • Pulse, average/max
    142/153 b/min
  • Efficiency
    2209 hb/km
  • Training effect
    3.4
  • VO2 Max
    26 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
torsdag

Skidåkning Rocklunda

Hans tar ledigt i samband med lunch, betalar spåravgiften via Swish och åker konstsnöspåret i Rocklunda. Det är mildgrader och inte så bra glid. Det passar bra för Hans som endast är där för att öva teknik med plogning i utförslöpa och saxning i uppförsbacke.

Han åker bara ett varv fram till kraftledningen och sedan några extravarv på första biten.

Genom dagens åkning har Hans avverkat 62 km i Ica-klassikern och kommit fram till Oxberg, dvs startplatsen för Kortvasan nästa fredag.

  • Hans' plogning är inte fulländad men den duger för att vara förberedd inför Kortvasan om en vecka.
  • Ramlar en gång direkt vid starten, från stillastående.
  • Date
    2019-02-14
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Cross-country ski
  • Type
    Recreation
  • Time
    40:09
  • Distance
    2.9 km
  • Speed
    14:04 min/km
  • Pulse, average/max
    137/148 b/min
  • Efficiency
    1890 hb/km
  • Training effect
    3.4
  • VO2 Max
    26 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Nattorientering Rönnby

Det är final i Spikcupen och Hans kan gå hemifrån till startplatsen. Hans, Leif och Peter springer korta banan medan Jan tar mellanbanan.

Det är skare som inte håller och tungt att "springa". När Hans ska ta sista kontrollen stannar han nedanför berget och inser att han inte har kraft att ta sig upp. Han avbryter och går mot mål. Synd, eftersom han endast var 60 meter från kontrollen, fast brant uppförslut och skarsnö.

  • Det går bra att gå på upptrampade stigar.
  • Ramlar 10 gånger och fullföljer inte.
  • Date
    2019-02-12
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:29:25
  • Distance
    5.1 km
  • Speed
    17:23 min/km
  • Pulse, average/max
    134/161 b/min
  • Efficiency
    2338 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.7 cm
  • Ground contact time
    521 ms
  • Stride length
    61 cm
  • Training effect
    4.4
  • VO2 Max
    26
  • Inbjudan
  • Startlista
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-02-12: Orientering Spikcup 3 | Rönnby | Västerås SOK
Klass Kort | 2,8 km | 20 startande
---------------------------------------------------------
 1 Henrik Nettelmark   Surahammars SOK   34:01
 2 Arvid Jonforsen     Surahammars SOK   34:17 
 3 Ludvig Hasler       Surahammars SOK   34:21
 4 Albin Velander      Surahammars SOK   34:55
 5 Anton Velander      Surahammars SOK   35:00
 6 Linus Hallin        Surahammars SOK   35:04
 7 Ida Hallin          Surahammars SOK   36:30
 8 Ellen Thorsén       Surahammars SOK   36:32
 9 Beatrice Österberg  Surahammars SOK   42:32
10 Hugo Zetterberg     Västerås SOK      42:40
11 Johan Sundén        Västerås SOK      42:42
12 Sofia Hasler        Surahammars SOK   42:48
13 Agnes Johansson     Surahammars SOK   43:00
14 Tilde Johansson     Surahammars SOK   43:08
15 Leif Zettervall     Västerås SOK      50:40
16 Peter Ljungström    Västerås SOK      53:41
17 Toni Andersson      Västerås SOK      59:38
18 Lena Törnqvist      Västerås SOK    1:04:15
19 Catharina Dahlmark  Västerås SOK    1:04:16
   Hans Sundgren       Västerås RK  ej godkänd

------- STRÄCKTIDER ---------------------------------------------
        Peter   Leif    Hans    Segraren
 S-1    9:33    9:44   15:12    7:54
 1-2   11:03    9:34   13:40    6:37
 2-3   11:46    8:22   13:05    6:43    
 3-4    4:32    5:29   14:50    3:06
 4-5    7:00    6:47   16:21    4:13
 5-6    5:39    5:31       -    2:44
 6-M    4:08    5:13       -    2:44
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter på egen bana, omväxlande ryggsim och bröstsim. Första 25 meter crawl går på 38 sekunder med flygande start.

  • Hinner med 10 minuter i bastun efteråt.
  • Får en kallsup och måste sakta ner några sekunder.
  • Date
    2019-02-10
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    39:02
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    39:02 min/km
  • SWOLF
    77
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Nattorientering Viksäng

Stadsorientering "Stjärnnatten nr 3" på Öster Mälarstrand, Viksäng. Hans hämtar upp Jan som springer mellanbanan medan Hans springer korta banan.

Hans går med stavar för att få distans i Ica-klassikern.

GPS-klockan startas någon minut före start.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Lite kyligt att vänta innan den framskjutna starten.
  • Date
    2019-02-05
  • Location
    Viksäng
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:02:40
  • Distance
    4.3 km
  • Speed
    14:25 min/km
  • Pulse, average/max
    132/145 b/min
  • Efficiency
    1903 hb/km
  • Cadence, average/max
    104/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.7 cm
  • Ground contact time
    537 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    3,5
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Map
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-02-05: Orientering Stjärnnatt 3 | Viksäng | Västerås SOK
Klass: Kort | 2,8 km | 13 startande
-------------------------------------------------------------
 1 Erik Palm           25:00
 2 Per Hermann         31:30
 3 Alicia Hermann      31:30
 4 Gustav Juhlin       32:20
 5 Frida Herbst        33:50
 6 Emma Herbst         33:51
 7 Gun Millinger       34:00
 8 Anders Millinger    34:30
 9 Leopold Olofsson    34:50
10 Lars Olofsson       34:50
11 Felix Herbst        50:20
12 Johan Herbst        50:20
13 Hans Sundgren       60:01
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter på egen bana, omväxlande ryggsim och bröstsim. Som vanligt kör han crawl den första simlängden med flygande start och kommer under 40 sekunder.

Ryggsimmet är snabbare än bröstsimmet vilket syns på kurvan. Sista längden är bröstsim.

  • 2 minuter bättre tid än förra veckan.
  • Brössimssparken är inte effektiv men kan nog förbättras.
  • Date
    2019-02-03
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    38:47
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    38:47 min/km
  • SWOLF
    76
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Stavgång Rönnby

Det regnar och är någon plusgrad på morgonen när Hans ska åka skidor. Han ångrar sig och går stavgång lite senare istället, medan tvättmaskinen arbetar i tvättstugan.

  • Lätt snöfall som piggar upp.
  • Det är snömodd på cykelvägar och vägar som gör det lite jobbigt att gå.
  • Date
    2019-02-02
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Nordick-walk
  • Type
    Recreation
  • Time
    1:00:34
  • Distance
    4,0 km
  • Speed
    15:03 min/km
  • Pulse, average/max
    112/118
  • Efficiency
    1708 hb/km
  • Cadence, average/max
    94/128 spm
  • Vertical oscillation
    4,6 cm
  • Ground contact time
    626 ms
  • Stride length
    71 cm
  • Training effect
    2.2
  • VO2 Max
    26 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
Januari 2019
7 träningar och 4 tävlingar
tisdag

Nattorientering Tillberga

Hans byter om på jobbet och plockar upp Leif och Jan på vägen till Tillberga. Det har snöat ordentligt sedan förra Spikcupen och snödjupet är ca 20 cm i skogen.

Hans, Leif och Peter springer korta banan medan Jan tar mellanbanan.

  • Kan springa utan knäskydd eftersom snön är mjuk att ramla i.
  • Gör en liten miss på näst sista kontrollen.
  • Date
    2019-01-29
  • Location
    Tillberga
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:23:32
  • Distance
    4.2 km
  • Speed
    20:09 min/km
  • Pulse, average/max
    142/157 b/min
  • Efficiency
    2806 hb/km
  • Cadence, average/max
    98/254 spm
  • Vertical oscillation
    3.4 cm
  • Ground contact time
    522 ms
  • Stride length
    51 cm
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    26
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-01-29: Orientering Spikcup 1 | Tillberga | Västerås SOK
Klass Kort | 2,9 km | 18 startande
------------------------------------------------------------
 1 Linus Hallin         Surahammars SOK       29:06
 2 Arvid Jonforsen      Surahammars SOK       31:32
 3 Ellen Thorsén        Surahammars SOK       32:09
 4 Erik Palm            Västerås SOK          32:56
 5 Kenneth Larsson      Köping-Kolsva OK      32:59
 6 Peter Ljungström     Västerås SOK          33:48
 7 Arvid Gunérus        Surahammars SOK       34:25
 8 Tommy Wåhlin         Västerås SOK          43:41
 9 Kristina Wåhlin      Västerås SOK          45:09
10 Leif Zettervall      Västerås SOK          46:50
11 Beatrice Österberg   Köping-Kolsva OK      59:20
12 Clara Svensson       Surahammars SOK     1:00:12
13 Tilde Johansson      Surahammars SOK     1:00:13
14 Catharina Dahlmark   Västerås SOK        1:22:09
15 Lena Törnqvist       Västerås SOK        1:22:12
16 Hans Sundgren        Västerås RK         1:23:18
   Toni Andersson	Västerås SOK	 ej godkänd	
   Ludvig Hasler	Surahammars SOK	 ej godkänd	

------- STRÄCKTIDER -----------------------------------------
        Peter   Leif    Hans    Segraren
 S-1    5:20    4:48   11:31    4:21
 1-2    0:49    1:13    2:48    0:52
 2-3    4:14    4:41    8:34    3:47    
 3-4    3:51    4:42    8:11    3:09
 4-5    1:09    1:41    3:32    0:59 
 5-6    4:08    5:15   10:16    3:30
 6-7    4:45   12:03    8:09    2:50
 7-8    1:48    2:31    9:09    1:43
 8-9    5:26    7:12   15:49    6:09
 9-M    2:18    2:44    5:19    1:46
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans simmar 1000 meter på egen bana, omväxlande ryggsim och bröstsim. Den första simlängden med flygande start går på 40 sekunder eftersom han crawlar. Därefter tar varje längd ca 60 sekunder.

Träningsklockan mäter rätt distans denna gång. Man ser ganska tydligt att bröstsimmet är något snabbare än ryggsimmet.

  • Första 500 metrarna på 19:30.
  • Lyckas inte komma under 40 minuter.
  • Date
    2019-01-27
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    40:15
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    40:15 min/km
  • SWOLF
    82
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skidåkning Rocklunda

Hans åker två varv på Apalbyplanerna i nypistat spår och -6ºC.

  • Ramlar först efter 3,4 km jämfört med 3,3 km förra lördagen.
  • Lägre fart än förra lördagen.
  • Date
    2019-01-26
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Cross-country ski
  • Type
    Recreation
  • Time
    1:08:10
  • Distance
    5.1 km
  • Speed
    13:25 min/km
  • Pulse, average/max
    143/155 b/min
  • Efficiency
    1907 hb/km
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Nattorientering Rönnby

Stadsorientering "Stjärnnatten nr 2" på Gryta. Hans springer korta banan 2 km.

Hans går med stavar för att få distans i Ica-klassikern. Då orienteringskontrollerna är enkla memorerar Hans 2 kontroller i taget på kartan och uppsöker dem utan att titta mer på kartan. Hans lyckas för det mest men på slutet måste han fuska och titta på kartan en gång till.

GPS-klockan stannas någon minut efter målgång som för övrigt görs med Sportident-pinne.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Lyckas inte memorera vägen till 2 kontroller på slutet.
Pulskurva
  • Date
    2019-01-22
  • Location
    Gryta
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    35:52
  • Distance
    2.5 km
  • Speed
    14:38 min/km
  • Pulse, average/max
    120/134 b/min
  • Efficiency
    1728 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/208 spm
  • Vertical oscillation
    4.9 cm
  • Ground contact time
    569 ms
  • Stride length
    68 cm
  • Training effect
    2,5
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Map
  • Garmin data
  • Track files
2019-01-22: Orientering Stjärnnatt 2 | Gryta | Västerås SOK
Klass: Kort | 2,0 km | 10 startande
-----------------------------------------------------------
 1 Ludvig Juhlin     Västerås SOK   16:17
 2 Olle Oldaeus      Västerås SOK   16:18
 3 Gustav Juhlin     Västerås SOK   16:19
 4 Frida Herbst      Västerås SOK   17:17
 5 Selma Löfqvist    Västerås SOK   17:18
 6 Emma Herbst       Västerås SOK   17:30
 7 Mattias Löfqvist  Västerås SOK   17:47
 8 Rasmus Larsson    Västerås SOK   25:09
 9 Emma Klarin       Västerås SOK   26:57
10 Felix Herbst      Västerås SOK   28:46
11 Johan Herbst      Västerås SOK   28:48
12 Hans Sundgren     Västerås RK    34:37
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans åker iväg till Lögarängsbadet lite tidigare idag och får egen bana för att simma sina 1000 meter. Men egen bana betyder inte bra tid. Istället blir det några minuter långsammare idag, delvis beroende av träningsvärk från skidåkningen igår.

  • Badvakterna hälsar då de känner igen mig efter många söndagsförmiddagar.
  • Kan inte sträcka ut helt på grund av träningsvärk i ljumskar.
  • Date
    2019-01-20
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    41:33
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    41:33 min/km
  • SWOLF
    67
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Skidåkning Rocklunda

Lördagsjoggen byts ut mot skidåkning. I veckan kom det 1 dm snö, därmed spårades skidspår på Apalby. Hans åker tidigt på morgonen i -9ºC.

Detta är första skidåkningen sedan Kortvasan förra året. Hans mål är att vara ute i en timme och inte ramla någon gång. Han lyckas bara med det ena målet.

  • Fina lättåkta spår och andra skidåkare stannar och erbjuder hjälp när de ser att Hans ramlar.
  • Ramlar 1 gång, vilket syns som ett jack i den blå tempokurvan.
Pulskurva
  • Date
    2019-01-19
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Cross-country ski
  • Type
    Recreation
  • Time
    1:00:27
  • Distance
    4.9 km
  • Speed
    12:16 min/km
  • Pulse, average/max
    149/161 b/min
  • Efficiency
    1824 hb/km
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Nattorientering Surahammar

Hans plockar upp Jan för bilfärd till Stavtorpet, Surahammar. Det är årets första Spikcup. Jan springer mellanbanan medan Hans tar den korta.

Det är bara några centimeter snö och lättsprunget på stigar men lite mer svårforcerat i terrängen. Sankmarkerna bär inte alltid.

  • Gör inga större missar.
  • Ramlar 2 gånger.
  • Date
    2019-01-15
  • Location
    Surahammar
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    1:11:31
  • Distance
    4.4 km
  • Speed
    16:12 min/km
  • Pulse, average/max
    141/155 b/min
  • Efficiency
    2307 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/254 spm
  • Vertical oscillation
    4.1 cm
  • Ground contact time
    526 ms
  • Stride length
    62 cm
  • Training effect
    5.0
  • VO2 Max
    27
  • Inbjudan
  • Sportident-kvitto
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-01-15: Orientering Spikcup 1 | Surahammar | Surahammars OK
Klass Kort | 3,3 km | 24 startande
---------------------------------------------------------------
 1 Ida Hallin           Surahammars SOK       35:06 
 2 Ludvig Hasler        Surahammars SOK       37:42
 3 Anton Velander       Surahammars SOK       39:26
 4 Ellen Thorsén        Surahammars SOK       39:28
 5 Albin Velander       Surahammars SOK       39:29 
 6 Rebecka Hasler       Surahammars SOK       39:36
 7 Kenneth Larsson      Köping-Kolsva OK      40:34 
 8 Clara Svensson       Surahammars SOK       42:45
 9 Linus Hallin         Surahammars SOK       43:26
10 Toni Andersson       Västerås SOK          43:38
11 Sofia Hasler         Surahammars SOK       45:12
12 Erik Palm            Västerås SOK          47:41
13 Karl-Gustav Klemets  Köping-Kolsva OK      49:33
14 Lill Nallgård        Västerås SOK          51:43
15 Margareta Löfqvist   Västerås SOK          51:45
16 Lena Törnqvist       Västerås SOK          51:48
17 Tilde Johansson      Surahammars SOK       52:55
18 Arvid Jonforsen      Surahammars SOK       55:28
19 Hans Sundgren        Västerås RK         1:12:00
20 Agnes Johansson      Surahammars SOK     1:12:03
21 Arvid Gunérus        Surahammars SOK     1:12:04
   Carina Gunérus       Surahammars SOK  ej godkänd 
   Catharina Dahlmark   Västerås SOK         utgått 
   Wilma Thornell       Surahammars SOK      utgått

------- STRÄCKTIDER --------------------------------------
        Hans    Segraren
 S-1   14:10    5:08
 1-2    9:13    5:56
 2-3   19:42    8:23
 3-4    8:25    3:35
 4-5    7:20    6:46
 5-6    5:56    2:18
 6-7    5:59    2:31
 7-M    1:15    0:29
söndag

Simning Lögarängsbadet

Den sista lediga banan blir upptagen 5 sekunder före Hans anländer. Han får simma i motionsbanan tillsammans med några andra. Det gör att han måste ta i lite extra för att simma om och därför får han en hyfsad tid, trots lite sporadisk trängsel.

  • En minut bättre tid än förra veckan.
  • Träningsklockan visar fel distans, 1425 meter.
  • Date
    2019-01-13
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    38:49
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    38:49 min/km
  • SWOLF
    Not reliable
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Stavgång Rocklunda med Jan

Idag åker Leif skidor men Hans och Jan springer som vanligt. Hans går stavgång.

Till skillnad mot förra veckans isiga spår går det idag bra att springa då det är ett tunt snölager på stigarna.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Kallt om händerna trots ganska tjocka cykelhandskar.
  • Date
    2019-01-12
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    53:40
  • Distance
    3,9 km
  • Speed
    13:51 min/km
  • Pulse, average/max
    115/125
  • Efficiency
    1622 hb/km
  • Cadence, average/max
    104/254 spm
  • Vertical oscillation
    5,1 cm
  • Ground contact time
    565 ms
  • Stride length
    69 cm
  • Training effect
    3.0
  • VO2 Max
    28 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files
tisdag

Nattorientering Rönnby

Stadsorientering "Stjärnnatten nr 1" med start från Rönnbyskolan, i blåst och lätt snöfall. Hans och Rolf går till starten 10 minuter i förväg och det är 1,7 km från Orientalen.

Hans går med stavar för att få distans i Ica-klassikern. Stavarna är bra att ha när 3:e kontrollen ska tas eftersom den ligger högst uppe på Rönnbybacken.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Rolf springer ifrån direkt.
  • Date
    2019-01-08
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    44:23
  • Distance
    2.9 km
  • Speed
    15:15 min/km
  • Pulse, average/max
    126/142 b/min
  • Efficiency
    1912 hb/km
  • Cadence, average/max
    100/246 spm
  • Vertical oscillation
    4.7 cm
  • Ground contact time
    569 ms
  • Stride length
    66 cm
  • Training effect
    4,3
  • VO2 Max
    28
  • Inbjudan
  • Map
  • Track film
  • Garmin data
  • Transport
  • Track files
2019-01-08: Orientering Stjärnnatt 1 | Rönnby | Västerås SOK
Klass: Kort | 2,3 km | 10 startande
------------------------------------------------------------
 1  Tobias Dahlmark   18:53
 2  Ludvig Juhlin     22:48
 3  Gustav Juhlin     25:59
 4  Pär Wiklund       26:48
 5  Alicia Hermann    28:12
 6  Maria Stenberg    32:05
 7  Rolf Svensson     35:30
 8  Rasmus Larsson    38:19
 9  Hans Sundgren     44:15
    Irma Malmström   Ej godkänd
söndag

Simning Lögarängsbadet

Hans har varit krasslig och förkyld och har inte simmat i Lögarängen sedan den 2 december. Men idag är det dags igen och han simmar 1000 meter blandat ryggsim och bröstsim i motionsbanan.

  • Hyfsad tid för att ha haft uppehåll och varit förkyld.
  • Det är tidvis trångt i motionsbanan.
  • Date
    2019-01-06
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Swimming
  • Type
    Recreation
  • Time
    39:43
  • Distance
    1,00 km
  • Speed
    39:43 min/km
  • SWOLF
    Not reliable
  • Garmin data
  • Track files
lördag

Stavgång Rocklunda med Leif, Bo och Jan

Efter uppehåll förra lördagen på grund av förkylning kan Hans äntligen vara med på lördagsjoggen.

ICA-klassikerns skidmoment har startat. Eftersom det inte finns någon snö, och konstsnöspåret är för hårt, tar Hans med sig stavar och går stavgång för att få distans registrerad.

Det är mycket isiga spår efter några dagars mildväder följt av någon minusgrad denna morgon. Jan och Bo springer hela spåret medan Hans genar och Leif springer egen bana.

  • Ramlar inte någon gång.
  • Isiga spår.
  • Date
    2019-01-05
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    Recreation
  • Time
    51:35
  • Distance
    3,5 km
  • Speed
    14:42 min/km
  • Pulse, average/max
    119/131
  • Efficiency
    1768 hb/km
  • Cadence, average/max
    102/202 spm
  • Vertical oscillation
    4,2 cm
  • Ground contact time
    560 ms
  • Stride length
    67 cm
  • Training effect
    4.5
  • VO2 Max
    27 ml/kg/min
  • Garmin data
  • Track files