Träningsdagbok 1988

Tränings- och tävlingsdagbok för Hans Sundgren, 31 år. | « » |

1988: Orientering, radio-orientering, F&S-gympa, löpning, tai chi och vindsurfing.

Hans går nybörjarkurs i tai chi i början av året.

Competition

Location

Position in total

No. of participants

Position in category

No. of participants

Anmärkning

Svenskt Mästerskap ARDF 3,5 MHz

Stockholm

19

38

11

14

VRK ARDF poängligan

Västerås

5

51

-

-

Sammanfattning 1988

VRK ARDF klubbmästerskap 3,5 MHz

Västerås

3

12

-

-

VLT Brädan

Västerås

536

652

Västerås Halvmara

Västerås

398

Unknown

December 1988
x träningar
November 1988
x träningar
Oktober 1988
x träningar
okänd

Badminton

Hans spelar dubbelspel i Korpens serie division 5G under hösten. Han spelar tillsammans med en arbetskamrat på BBI Västerås.

VLT:s resultatrapport från Korpserien.
  • Date
    1988-10
  • Location
    Västerås, Bellevue
  • Activity
    Badminton
  • Type
    Recreation
  • Time
    Unknown
lördag

Radio-orientering, Upplands Väsby

Detta är Skåpjakten som också är officiell SM-budkavle i radio-orientering. Tävlingscentrum är Runby skola.

Hans springer i VRK:s andralag.

  • Date
    1988-10-15
  • Location
    Upplands Väsby
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    53:00
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-10-15: SM-budkavle | 3,5 MHz | Upplands Väsby | ???? 
Klass: ALLA                    Sträcka  Slinga   Tid  Räv   Totaltid
--------------------------------------------------------------------
 1 SRJ1    P-A Nordwaeger      I        1-4-5   36:20  3    2:01:07
           Olle Nilsson        II       2-4-6   39:27  3
           Johan Johansson     III      3-4-7   45:20  3
   
 2 VRK1    Martin Zeinitz      I        1-4-5   51:03  3    2:21:40
           Leif Zettervall     II       2-4-6   40:37  3
           Christer Eriksson   III      3-4-7   50:00  3

 3 TÄBY1   Gunnar Svensson     I        3-4-7   42:00  3    2:25:50
           Johan Söderberg     II       1-4-5   33:15  3
           Bo Söderqvist       III      2-4-6   70:35  3

 4 TÄBY2   Lennart Berg        I        2-4-6   68:30  3    2:36:56
           Lennart Berg        II       3-4-7   30:12  3
           Lennart Berg        III      1-4-5   58:14  3

 5 VRK2    Jan Palmquist       I        2-4-6   46:47  3    2:49:40
           Donald Olofsson     II       3-4-7   69:53  3
           Hans Sundgren       III      1-4-5   53:00  3
           
Bana 1-4-5
-------------------------------
 1 Johan Söderberg     33:15  3
 2 P-A Nordwaeger      36:20  3
 3 Martin Zeinitz      51:03  3
 4 Hans Sundgren       53:00  3
 5 Lennart Berg        58:14  3
September 1988
x träningar
lördag

Radio-orientering, Hallstahammar

Leif Zettervall hittade den obemannade 7:an innan det började sända sitt första pass.

  • Date
    1988-09-24
  • Location
    Hallstahammar
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    106
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-09-10: ARDF VRK P16 | 3,5 MHz | Hallstahammar | Göran Pettersson
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
---------------------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson    1:15:30  7
 2 Nils-Olof Andersson  1:36:50  7
 3 Rolf Svensson        1:36:55  7
 4 Leif Zettervall      1:39:15  7
 5 Jan Helgesson        1:39:49  7
 6 Kenneth Sjökvist     1:39:54  7
 7 Hans Sundgren        1:46:04  7
 8 Jan Palmquist        1:59:14  7
 9 Lars-Gunnar Höglund  1:58:00  6
lördag

Radio-orientering, Rönnby

7-rävarsjakt vid Lista kärr norr om Rönnby. Listabonden passade på att plöja det fält som vi var tvugna att passera. Hans springer över fältet 3 gånger.

  • Date
    1988-09-17
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    85
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-09-10: ARDF VRK P15 | 3,5 MHz | Rönnby | Peter Ljungström
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
--------------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson    1:02:04  7
 2 Göran Pettersson     1:02:40  7
 3 Nils-Olof Andersson  1:23:00  7
 4 Rolf Svensson        1:23:15  7
 5 Hans Sundgren        1:25:29  7
 6 Lars-Gunnar Höglund  1:32:49  7
 7 Jan Palmquist        1:35:49  7
 8 Jan Helgesson        1:38:39  7
 9 Kenneth Sjökvist     1:38:41  7
10 Leif Zettervall      1:42:00  7
lördag

Radio-orientering, Hökåsen

En av de sista riktigt varma lördagsmornarna. Startfältet är något begränsat då VM-löparna är i Schweiz.

  • Date
    1988-09-10
  • Location
    Hökåsen
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    76
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-09-10: ARDF VRK P14 | 3,5 MHz | Hökåsen | Ingvar Anngård
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-------------------------------------------------------------
 1 Hans Sundgren        1:15:59  5
 2 Bo Lenander          1:34:56  5
 3 Jan Helgesson        1:34:58  5
 4 Lars-Gunnar Höglund  1:35:10  5
 5 Martin Zeinetz       1:35:19  5
 6 Jan Palmquist        1:38:00  5
 7 Leif Delin           1:45:00  5
 8 Rolf Svensson        1:38:20  3
lördag

Radio-orientering, norr om Rönnby

John har lagt en tävling där 36% av löparna inte hinner ta alla kontroller inom maxtiden.

  • Date
    1988-09-03
  • Location
    Rönnby
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    84
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-09-03: ARDF VRK P13 | 3,5 MHz | Rönnby | John Larsson
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
---------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson    1:06:14  7
 2 Hans Sundgren        1:24:04  7
 3 Göran Pettersson     1:39:25  7
 4 Leif Zettervall      2:00:01  7
 5 Jan Palmquist        2:08:20  7
 6 Leif Delin           2:10:00  6
 7 Kenneth Sjökvist     1:39:34  5
 8 Jan Helgesson        1:39:34  5
Augusti 1988
x träningar
onsdag

Friskis och Svettis

Hans köper träningskort för "Medelgympa" i Friskis och Svettis Västerås.

Träningskort Friskis och Svettis höstterminen 1988. Kortet gäller för Gideonsbergsskolan, onsdagar 17:00 med möjlighet att gå på bonuspass.
  • Date
    1988-08
  • Location
    Västerås, Gideonsberg
  • Activity
    Gym
  • Type
    Recreation
  • Time
    60 min
söndag

Radio-orientering, Stockholm

Svenskt mästerskap 3.5 MHz, dagetapp vid Domarudden.

Tävlingskartan med utritade kontroller. Diplom för tävlingen, storlek A5.
1988-08-28: ARDF SM dag-etapp | 3,5 MHz | Stockholm 
Stockholms Rävjägare 
-------------------------------------------------------------
Klass: ALLA                Klass  Klubb      Tid   Räv        
-------------------------------------------------------------
 1 Bengt Evertsson         SEN    ÖSA    1:35:14   7
 2 Michael Hallgren        SEN    SRJ    1:44:47   7
 3 Theodor Berg            SEN    SRJ    1:45:00   7
 4 Bo Söderqvist           SEN    SRJ    1:45:51   7
 5 Sven-Ove Nilsson        OLD    ÖSA    1:51:37   7
 6 Göran Arvidson          SEN    ÖSA    1:53:19   7  
 7 Christer Eriksson       SEN    VRK    2:00:15   7
 8 Johan Söderberg         SEN    SRJ    2:13:56   7
 9 Ronald Persson          OLD    SRJ    2:16:08   7
10 Leif Zettervall         OLD    VRK    2:16:10   7
11 Anders Gylin            OLD    SRJ    2:16:51   7
12 Johan Johansson         SEN    SRJ    2:18:10   7
13 Urban Ohlsson           SEN    ESA    2:22:19   7
14 Gunnar Svensson         OLD    SRJ    2:22:26   7
15 Bo Lenander             OLD    VRK    2:22:31   7
16 Hans Sundgren           SEN    VRK    2:33:52   7
17 Olle Nilsson            OLD    SRJ    2:38:35   7
18 Sven Carlsson           VET    SRJ    2:39:00   7
19 Göran Pettersson        SEN    VRK    2:45:11   7
20 Clas Thorén             OLD    SRJ    2:45:12   7
21 Jan Wedin               SEN    FRK    2:46:04   7
22 Tomas Malmqvist         SEN    ESA    2:46:40   7
23 Martin Zeinetz          OLD    VRK    2:51:38   7
24 Bo Lindell              OLD    SRJ    2:54:00   7
25 Ulf Jonsson             SEN    FRK    2:54:01   7
26 Klas Dannerud           OLD    SRJ    2:55:27   7
27 Lennart Gustafsson      VET    SRJ    2:59:16   7
28 Lennart Berg            VET    SRJ    2:40:06   6
29 Torbjörn Jansson        OLD    SRJ    3:05:15   6
30 Karl Svensson Schultz   JUN    SRJ    3:05:16   6
31 Mats Friberg            OLD    GKA    2:47:47   5
32 Karl-Olof Elmsjö        VET    GKA    2:49:03   5
33 Marianne Arvidson       DAM    ÖSA    2:58:44   5
34 Lars Lindqvist          VET    SRJ    2:02:20   4
35 Birgitta Asklund        DAM    ÖSA    2:41:50   4
36 Bertil Sönnergren       OLD    VRK    2:58:40   4
37 Stig Asklund            OLD    ÖSA    2:07:55   3
38 Christer Nordqvist      OLD    FRK    2:34:08   2
1988-08-28: ARDF SM Totalresultat dag- och nattetapp  
-------------------------------------------------------------
Klass: ALLA                                  Tid  Räv        
-------------------------------------------------------------
 1 Michael Hallgren        SEN    SRJ    3:31:48  14
 2 Bo Söderqvist           SEN    SRJ    3:33:00  14
 3 Göran Arvidson          SEN    ÖSA    3:34:22  14  
 4 Bengt Evertsson         SEN    ÖSA    3:38:43  14
 5 Christer Eriksson       SEN    VRK    3:42:15  14
 6 Sven-Ove Nilsson        OLD    ÖSA    3:56:20  14
 7 Theodor Berg            SEN    SRJ    4:00:59  14
 8 Urban Ohlsson           SEN    ESA    4:26:43  14
 9 Johan Söderberg         SEN    SRJ    4:26:59  14
10 Leif Zettervall         OLD    VRK    4:32:14  14
11 Bo Lenander             OLD    VRK    4:42:31  14
12 Anders Gylin            OLD    SRJ    4:47:49  14
13 Ronald Persson          OLD    SRJ    4:48:42  14
14 Johan Johansson         SEN    SRJ    4:50:56  14
15 Olle Nilsson            OLD    SRJ    4:50:52  14
16 Gunnar Svensson         OLD    SRJ    4:53:06  14
17 Göran Pettersson        SEN    VRK    5:01:22  14
18 Bo Lindell              OLD    SRJ    5:04:50  14
19 Hans Sundgren           SEN    VRK    5:07:20  14
20 Martin Zeinetz          OLD    VRK    5:09:13  14
21 Ulf Jonsson             SEN    FRK    5:10:06  14
22 Klas Dannerud           OLD    SRJ    5:25:54  14
23 Clas Thorén             OLD    SRJ    5:30:45  14
24 Sven Carlsson           VET    SRJ    5:38:59  14
25 Tomas Malmqvist         SEN    ESA    5:50:00  14
26 Lennart Gustafsson      VET    SRJ    5:56:06  14
27 Jan Wedin               SEN    FRK    5:34:04  13
28 Karl Svensson Schultz   JUN    SRJ    5:38:02  12
29 Karl-Olof Elmsjö        VET    GKA    5:34:32  11
30 Torbjörn Jansson        OLD    SRJ    6:04:40  11
31 Lars Lindqvist          VET    SRJ    4:35:37  10
32 Lennart Berg            VET    SRJ    5:37:22  10
33 Marianne Arvidson       DAM    ÖSA    5:55:04  10
34 Mats Friberg            OLD    GKA    5:26:17   9
35 Stig Asklund            OLD    ÖSA    5:06:55   8
36 Birgitta Asklund        DAM    ÖSA    4:10:50   6
37 Bertil Sönnergren       OLD    VRK    4:41:00   6
38 Christer Nordqvist      OLD    FRK    5:46:08   2

-------------------------------------------------------------
Klass: SENIOR                                Tid  Räv        
-------------------------------------------------------------
 1 Michael Hallgren        SEN    SRJ    3:31:48  14
 2 Bo Söderqvist           SEN    SRJ    3:33:00  14
 3 Göran Arvidson          SEN    ÖSA    3:34:22  14  
 4 Bengt Evertsson         SEN    ÖSA    3:38:43  14
 5 Christer Eriksson       SEN    VRK    3:42:15  14
 6 Theodor Berg            SEN    SRJ    4:00:59  14
 7 Urban Ohlsson           SEN    ESA    4:26:43  14
 8 Johan Söderberg         SEN    SRJ    4:26:59  14
 9 Johan Johansson         SEN    SRJ    4:50:56  14
10 Göran Pettersson        SEN    VRK    5:01:22  14
11 Hans Sundgren           SEN    VRK    5:07:20  14
12 Ulf Jonsson             SEN    FRK    5:10:06  14
13 Tomas Malmqvist         SEN    ESA    5:50:00  14
14 Jan Wedin               SEN    FRK    5:34:04  13

-------------------------------------------------------------
Klass: LAG            Tid   Räv        
-------------------------------------------------------------
 1 SRJ            11:05:47  42
 2 ÖSA            11:09:25  42
 3 VRK            12:57:00  42
 4 FRK            16:30:18  29
-------------------------------------------------------------
JUN=Junior | SEN=Senior | OLD=Oldboys | VET=Veteran|DAM=Damer
-------------------------------------------------------------
ESA = Eskilstuna Sändareamatörer | FRK = Falu Radioklubb
GKA = Gävle Kortvågsamatörer | SRJ = Stockholms Rävjägare
VRK = Västerås Radioklubb | ÖSA = Örebro Sändaramatörer
lördag

Radio-orientering, Stockholm

Svenskt mästerskap 3.5 MHz, nattetapp vid Domarudden.

Förläggning är i 8-bäddshus vid Domarudden.

1988-08-27: ARDF SM natt-etapp | 3,5 MHz | Stockholm | 
Stockholms Rävjägare 
---------------------------------------------------------
Klass: ALLA                Klass  Klubb      Tid  Räv        
---------------------------------------------------------
 1 Göran Arvidson          SEN    ÖSA    1:41:03   7  
 2 Christer Eriksson       SEN    VRK    1:42:00   7
 3 Michael Hallgren        SEN    SRJ    1:47:01   7
 4 Bo Söderqvist           SEN    SRJ    1:47:09   7
 5 Bengt Evertsson         SEN    ÖSA    2:03:29   7
 6 Urban Ohlsson           SEN    ESA    2:04:24   7
 7 Sven-Ove Nilsson        OLD    ÖSA    2:04:43   7
 8 Bo Lindell              OLD    SRJ    2:10:50   7
 9 Olle Nilsson            OLD    SRJ    2:12:17   7
10 Johan Söderberg         SEN    SRJ    2:13:03   7
11 Theodor Berg            SEN    SRJ    2:15:59   7
12 Leif Zettervall         OLD    VRK    2:16:04   7
13 Ulf Jonsson             SEN    FRK    2:16:05   7
14 Göran Pettersson        SEN    VRK    2:16:11   7
15 Martin Zeinetz          OLD    VRK    2:17:35   7
16 Bo Lenander             OLD    VRK    2:20:00   7
17 Klas Dannerud           OLD    SRJ    2:30:27   7
18 Gunnar Svensson         OLD    SRJ    2:30:48   7
19 Anders Gylin            OLD    SRJ    2:30:58   7
20 Ronald Persson          OLD    SRJ    2:32:34   7
21 Johan Johansson         SEN    SRJ    2:32:46   7
22 Hans Sundgren           SEN    VRK    2:33:28   7
23 Clas Thorén             OLD    SRJ    2:45:33   7
24 Lennart Gustafsson      VET    SRJ    2:56:50   7
25 Sven Carlsson           VET    SRJ    2:59:59   7
26 Tomas Malmqvist         SEN    ESA    3:03:20   7
27 Karl Svensson Schultz   JUN    SRJ    2:32:46   6
28 Lars Lindqvist          VET    SRJ    2:33:17   6
29 Karl-Olof Elmsjö        VET    GKA    2:45:29   6
30 Jan Wedin               SEN    FRK    2:48:00   6
31 Marianne Arvidson       DAM    ÖSA    2:56:20   5
32 Stig Asklund            OLD    ÖSA    2:59:00   5
33 Torbjörn Jansson        OLD    SRJ    2:59:25   5
34 Mats Friberg            OLD    GKA    2:38:30   4
35 Lennart Berg            VET    SRJ    2:57:16   4
36 Birgitta Asklund        DAM    ÖSA    1:29:00   2
37 Bertil Sönnergren       OLD    VRK    1:42:20   2
38 Christer Nordqvist      OLD    FRK    3:12:00   0
---------------------------------------------------------
JUN=Junior|SEN=Senior|OLD=Oldboys|VET=Veteran|DAM=Damer
---------------------------------------------------------
ESA = Eskilstuna Sändareamatörer | FRK = Falu Radioklubb
GKA = Gävle Kortvågsamatörer | SRJ = Stockholms Rävjägare
VRK = Västerås Radioklubb | ÖSA = Örebro Sändaramatörer 
lördag

Windsurfing VLT Brädan

Hans deltar i tävlingen VLT-Brädan på Västeråsfjärden tillsammans med Birger Brodahl. Start och mål vid Framnäs.

Hans kommer på 536:e plats bland 652 deltagare.

Hans vid bilen före start och diplom.
  • Date
    1988-08-20
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Windsurfing
  • Type
    Race
  • Time
    3:07:00
  • Distance
    10 nautical miles
  • Speed
    3.2 knots
måndag

Radio-orientering, Badelunda

VRK:s klubbmästerskap, nattetapp. Gunnar bjuder på varm saft efter loppet.

  • Date
    1988-08-15
  • Location
    Badelunda
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    64
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-08-15: ARDF VRK KM-natt | 3,5 MHz | Badelunda | Gunnar Ahl
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
---------------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson      33:25  5
 2 Bo Lenander          1:01:40  5
 3 Hans Sundgren        1:04:00  5
 4 Göran Pettersson     1:09:20  5
 5 Martin Zeinetz       1:12:08  5
 6 Jan Palmquist        1:25:15  5
 7 Leif Delin           1:39:20  5
 8 Nils-Olof Andersson  1:39:20  5
 9 Jan Helgesson        1:39:22  5
10 Rolf Svensson        1:23:00  4
VRK:s klubbmästerskap 1988 sammanlagt
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
------------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson    2:19:54  12
 2 Bo Lenander          2:28:29  12
 3 Hans Sundgren        2:30:39  12
 4 Göran Pettersson     2:36:05  12
 5 Jan Palmquist        3:01:42  12
 6 Jan Helgesson        3:22:41  12
 7 Nils-Olof Andersson  3:24:10  12
 8 Rolf Svensson        3:25:59  10
 9 Donald Olofsson      2:03:29   6
10 Martin Zeinetz       1:12:09   5
11 Leif Delin           1:39:19   5
12 Leif Zettervall      2:03:19   5
lördag

Radio-orientering, Gäddeholm

VRK:s klubbmästerskap, dagetapp vid Limsta på väg till Gäddeholm. Orienteringsklubben Västerås SOK har orienteringstävling samtidigt och rävjägarna kan utnyttja vätskekontrollerna.

Hans får revansch från måndagens sistaplats och vinner idag.

  • Date
    1988-08-13
  • Location
    Gäddeholm
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    89
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-08-13: ARDF VRK KM-dag | 3,5 MHz | Gäddeholm | 
Sune Andersson och Rune Myhrman
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
------------------------------------------------------------
 1 Hans Sundgren        1:26:40  7
 2 Göran Pettersson     1:26:45  7
 3 Bo Lenander          1:26:49  7
 4 Jan Palmquist        1:36:28  7
 5 Jan Helgesson        1:43:19  7
 6 Nils-Olof Andersson  1:44:50  7
 7 Christer Eriksson    1:46:30  7
 8 Rolf Svensson        2:02:59  6
 9 Donald Olofsson      2:03:30  6
10 Leif Zettervall      2:03:20  5
måndag

Radio-orientering, Hökåsen

Lasse lägger en jakt vid Västerås soptipp. En tredjedel av löparna hittar inte alla kontroller.

  • Date
    1988-08-08
  • Location
    Hökåsen
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    123
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-08-08: ARDF VRK P12 | 3,5 MHz | Hökåsen | Lars Höglund
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-----------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson    1:19:40  7
 2 Bo Lenander          1:35:12  7
 3 Jan Helgesson        1:52:09  7
 4 Nils-Olof Andersson  1:52:14  7
 5 Per Dahlgren         1:52:20  7
 6 Donald Olofsson      2:04:40  7
 7 Jan Palmquist        2:11:24  7
 8 Göran Pettersson     2:08:08  6
 9 Leif Zettervall      2:00:00  5
10 Urban Eugenius       2:12:00  4
11 Hans Sundgren        2:12:00  4
Juli 1988
x träningar
okänd

Windsurfing

Hans är med i WWC och övar windsurfing.

Medlemskort i Wästerås Windsurfing Club.
  • Date
    1988-08-20
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Windsurfing
  • Type
    Race
  • Time
    Unknown
  • Distance
    Unknown
Juni 1988
x träningar
måndag

Radio-orientering, Skultuna

Hans deltar inte på denna poängjakt.

  • Date
    1988-06-27
  • Location
    Skultuna
  • Type
    ARDF
  • Resultatlista
1988-06-27: ARDF VRK P11 | 3,5 MHz | Skultuna | Leif Delin
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
----------------------------------------------------------
 1 Jan Palmquist        1:43:30  7
 2 Göran Pettersson     1:53:20  7
 3 Martin Zeinetz       1:53:30  7
 4 Lars Höglund         1:54:00  7
 5 Donald Olofsson      1:56:00  6
 6 Rolf Svensson        2:06:10  6
 7 Nils-Olof Andersson  1:32:40  5
 8 SM5SRG Christer      1:50:00  0
måndag

Radio-orientering, Surahammar

Hans deltar inte på denna poängjakt med 8 rävar istället för 7.

  • Date
    1988-06-20
  • Location
    Surahammar
  • Type
    ARDF
  • Resultatlista
1988-06-13: ARDF VRK P10 | 3,5 MHz | Surahammar | Leif Zettervall
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-----------------------------------------------------------------
 1 Bo Lenander          1:20:00  8
 2 Göran Pettersson     1:38:25  8
 3 Jan Palmquist        1:41:13  8
 4 Leif Delin           1:59:25  8
 5 Nils-Olof Andersson  1:59:45  8
 6 Donald Olofsson      2:02:14  8
 7 Martin Zeinetz       2:02:16  8
 8 Urban Eugenius       2:05:30  6
 9 Lars Höglund         2:10:00  6
10 Rolf Svensson        2:10:05  6
måndag

Radio-orientering, Tillberga

Hans deltar inte på denna poängjakt.

  • Date
    1988-06-13
  • Location
    Tillberga
  • Type
    ARDF
  • Resultatlista
1988-06-13: ARDF VRK P9 | 3,5 MHz | Tillberga | Rolf Svensson
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-------------------------------------------------------------
 1 Göran Pettersson     1:28:00  7
 2 Jan Palmquist        1:29:20  7
 3 Martin Zeinetz       1:43:50  7
 4 Lars Höglund         1:47:15  7
 5 Donald Olofsson      1:49:35  7
 6 Nils-Olof Andersson  1:49:40  7
 7 Leif Delin           1:49:40  7
 8 Leif Zettervall      1:49:45  7
 9 Urban Eugenius       1:53:50  7
10 Ingvar Anngård       1:58:05  6
måndag

Radio-orientering, Surahammar

Hans deltar inte på denna poängjakt med hela 10 rävar som sänder 1 minut vardera.

  • Date
    1988-06-06
  • Location
    Surahammar
  • Type
    ARDF
  • Resultatlista
1988-06-06: ARDF VRK P8 | 3,5 MHz | Surahammar | Nils-Olof Andersson
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
--------------------------------------------------------------------
 1 Leif Zettervall      1:25:30  10
 2 Christer Eriksson    1:45:40  10
 3 Göran Pettersson     1:53:34  10
 4 Martin Zeinetz       1:55:30  10
 5 Lars Höglund         1:55:35  10
 6 Donald Olofsson      2:07:00   9
 7 Leif Delin           2:09:10   9
 8 Jan Helgesson        2:09:30   9
 9 Rolf Svensson        2:09:40   9
10 Jan Palmquist        2:07:10   8
Maj 1988
x träningar
okänd

Orientering

Hans springer en av Korpens serietävlingar. Han springer för företaget BBI.

Sammanställning korporienteringens 7 tävlingar i klassen H21L. Hans, på 2:a plats, deltar på 4 tävlingar under 1988 och han vinner 3 av dem.
  • Date
    1988-05
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    Unknown
  • Distance
    Unknown
1988-05: Orientering, Korpens serietävling | Okänd plats
Klass H21L | 4 startande
-----------------------------------------------------------
 1 P Johansson       ABB IF         Okänd tid
 2 Hans Sundgren     BBI            Okänd tid
 3 Gunnar Söderberg  Metallverken   Okänd tid
 4 A Olsson          Byggpaul       Okänd tid
måndag

Radio-orientering, Hallstahammar

Janne arrangerar rävjakten denna kväll.

Efter denna poängjakt P7 kommer Hans att inte delta på P8, P9, P10, P11, ej heller den nationella jakten i Stockholm. Nästa jakt Hans deltar i blir P12 i augusti.

  • Date
    1988-05-30
  • Location
    Hallstahammar
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    113
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-05-30: ARDF VRK P7 | 3,5 MHz | Hallstahammar | Jan Palmquist
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-----------------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson    1:19:54  7
 2 Leif Zettervall      1:42:01  7
 3 Martin Zeinetz       1:49:19  7
 4 Lars Höglund         1:50:00  7
 5 Göran Pettersson     1:50:21  7
 6 Donald Olofsson      1:50:32  7
 7 Peter Cederlöf       1:50:48  7
 8 Hans Sundgren        1:51:00  7
 9 Jan Helgesson        2:09:00  7
10 Leif Delin           1:53:22  6
11 Nils-Olof Andersson  1:53:31  6
12 Rolf Svensson        2:11:50  6
13 Urban Eugenius       1:58:49  5
fredag

Västerås Halvmara

Hans springer en halvmara en fredagkväll.

Medalj Medalj Medalj
  • Date
    1988-05-27
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Running
  • Type
    Race
  • Time
    1:49:36
  • Distance
    21 km
tisdag

Radio-orientering, Rönnby

Hans arrangerar en poängjakt i Rönnbyskogen med 7 rävar och lägger ut samt tar in sändarna efteråt.

Karta med kontrollernas placering.
Handskrivet PM för tävlingen, med anteckning om svaga rävar.
  • Date
    1988-05-24
  • Location
    Rönnb7
  • Activity
    Walking
  • Type
    ARDF
  • Time
    Unknown
  • Distance
    Unknown
  • Map
  • Resultatlista
1988-05-24: ARDF VRK P6 | 3,5 MHz | Rönnby | Hans Sundgren
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
---------------------------------------------------------
 1 Jan Palmquist        1:31:04  7
 2 Christer Eriksson    1:31:09  7
 3 Nils-Olof Andersson  1:31:15  7
 4 Jan Helgesson        1:31:20  7
 5 Bo Lenander          1:31:24  7
 6 Leif Zettervall      1:45:41  7
 7 Martin Zeinetz       1:47:15  7
 8 Ingvar Anngård       1:51:04  7
 9 Lars Höglund         2:01:30  7
10 Urban Eugenius       2:02:19  7
11 Göran Pettersson     2:08:02  7
12 Leif Delin           2:08:39  7
13 Donald Olofsson      2:05:30  6
14 Rolf Svensson        1:48:49  3
okänd

Orientering

Hans springer en av Korpens serietävlingar. Han springer för företaget BBI.

Sammanställning korporienteringens 7 tävlingar i klassen H21L. Hans, på 2:a plats, deltar på 4 tävlingar under 1988 och han vinner 3 av dem.
  • Date
    1988-05
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    Unknown
  • Distance
    Unknown
1988-05: Orientering, Korpens serietävling | Okänd plats
Klass H21L | 4 startande
-----------------------------------------------------------
 1 Hans Sundgren      BBI            Okänd tid
 2 P Johansson        ABB IF         Okänd tid
 3 Göran Pettersson   Radioklubben   Okänd tid
 4 Gunnar Söderberg   Metallverken   Okänd tid
lördag

Radio-orientering, Eskilstuna

Den andra nationella jakten och tillika uttagningstävling till VM i Schweiz. Tävlingsområdet är Skogstorp och vi springer i Vilstaskogen.

  • Date
    1988-05-14
  • Location
    Eskilstuna
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    76 min
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-05-14: ARDF  Nationell jakt N2 | 3,5 MHz | Eskilstuna | 
Eskilstuna Sändareamatörer
---------------------------------------------------------
Klass: ALLA                Klass  Klubb      Tid  Räv        
---------------------------------------------------------
 1 Theodor Berg            SEN    SRJ    1:00:43   7
 2 Sven-Ove Nilsson        SEN    ÖSA    1:01:41   7
 3 Bengt Evertsson         SEN    ÖSA    1:03:10   7
 4 Gunnar Svensson         OLD    SRJ    1:04:22   7
 5 Christer Eriksson       SEN    VRK    1:05:25   7
 6 Göran Arvidson          SEN    ÖSA    1:06:00   7
 7 Urban Ohlsson           SEN    ESA    1:09:22   7
 8 Göran Pettersson        SEN    VRK    1:11:15   7
 9 Hans Sundgren           SEN    VRK    1:13:54   7
10 Lars Nordgren           OLD    SRJ    1:21:21   7
11 Ronald Persson          OLD    SRJ    1:21:24   7
12 PA Nordwaeger           OLD    SRJ    1:21:48   7
13 Bo Söderquist           SEN    SRJ    1:22:28   7
14 Olle Nilsson            OLD    SRJ    1:29:16   7
15 Leif Zettervall         OLD    VRK    1:31:49   7
16 Donald Olofsson         OLD    VRK    1:35:26   7
17 Martin Zeinetz          OLD    VRK    1:35:57   7
18 Johan Johansson         SEN    ESA    1:41:22   7
19 Christina Thyr          DAM    SRJ    1:41:52   7
20 Clas Thorén             OLD    SRJ    1:52:05   7
21 Marianne Arvidson       DAM    ÖSA    2:13:02   7
22 Birgitta Asklund        DAM    ÖSA    2:14:58   7
---------------------------------------------------------
JUN=Junior|SEN=Senior|OLD=Oldboys|DAM=Damer
---------------------------------------------------------
ESA = Eskilstuna Sändareamatörer | SRJ = Stockholms Rävjägare
VRK = Västerås Radioklubb | ÖSA = Örebro Sändaramatörer 
måndag

Radio-orientering, Hässlö

En 10-rävars annorlunda jakt med rävarna mellan Mälaren och IKEA på Hälla.

Tidningen VLT skriver en artikel om tävlingen.

  • Date
    1988-05-09
  • Location
    Hässlö
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    70 min
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-05-09: ARDF VRK P5 | 3,5 MHz | Hässlö | Urban Eugenius
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-----------------------------------------------------------
 1 Göran Pettersson     1:57:58  10
 2 Leif Zettervall      2:08:00  10
 3 Donald Olofsson      2:08:05  10
 4 Hans Sundgren        2:08:10  10
 5 Martin Zeinetz       2:09:18  10
 6 Christer Eriksson    2:14:40  10
 7 Leif Delin           2:17:30  10
 8 Nils-Olof Andersson  2:17:35  10
 9 Jan Helgesson        2:17:40  10
10 Rolf Svensson        2:07:25   8
måndag

Radio-orientering, Irsta

Poängjakt med 7 rävar för första gången i år. En räv är svår att hitta.

  • Date
    1988-05-02
  • Location
    Irsta
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    118 min
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-05-02: ARDF VRK P4 | 3,5 MHz | Irsta | Christer Eriksson
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-------------------------------------------------------------
 1 Johan Johansson      1:28:09  7
 2 Mikael Hallgren      1:31:29  7
 3 Jan Helgesson        1:44:14  7
 4 Martin Zeinetz       1:44:20  7
 5 Leif Delin           1:44:25  7
 6 Nils-Olof Andersson  1:44:30  7
 7 Ragge Jagero         1:54:59  7
 8 Göran Pettersson     1:55:58  7
 9 Hans Sundgren        1:56:08  7
10 Leif Zettervall      1:30:16  7
11 John Larsson         2:00:00  6
12 Eva Rudolphi         2:02:40  6
13 Jan Palmquist        2:02:49  6
April 1988
x träningar
okänd

Orientering

Hans springer en av Korpens serietävlingar. Han springer för företaget BBI.

Sammanställning korporienteringens 7 tävlingar i klassen H21L. Hans, på 2:a plats, deltar på 4 tävlingar under 1988 och han vinner 3 av dem.
  • Date
    1988-04
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Running
  • Type
    Orienteering
  • Time
    Unknown
  • Distance
    Unknown
1988-04: Orientering, Korpens serietävling | Okänd plats
Klass H21L | 3 startande
-----------------------------------------------------------
 1 Hans Sundgren      BBI            Okänd tid
 2 Gunnar Söderberg   Metallverken   Okänd tid
 3 P Johansson   ABB IF         Okänd tid
lördag

Radio-orientering, Svanå

VRK arrangerar den första nationella jakten för året och tillika uttagningstävling till VM i Schweiz. Tävlingen ingår dessutom i VRK:s poängliga.

Eftersom radio-orientering, även benämnt ravjakt och ARDF, inom VRK har pågått i 40 år är tävlingen även utlyst som en "Jubileumsjakt". Den första träningstävlingen i Västerås hölls den 27 juni 1948.

Diplom för jubileumsjakt, 40 år med radio-orientering i Västerås Radioklubb.
  • Date
    1988-04-23
  • Location
    Svanå
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    65 min
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
  • Resultatlista
1988-04-23: ARDF VRK P3 | 3,5 MHz | Svanå | Donald Olofsson
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
-----------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson      47:28  5
 2 Leif Zettervall        51:00  5
 3 John Larsson           51:38  5
 4 Göran Pettersson       51:59  5
 5 Ingvar Anngård         57:31  5
 6 Martin Zeinetz         59:49  5
 7 Nils-Olof Andersson  1:00:34  5
 8 Hans Sundgren        1:02:52  5
 9 Jan Helgesson        1:03:29  5
10 Rolf Svensson        1:09:15  5
11 Lars Höglund         1:12:16  5
1988-04-23: ARDF  Nationell jakt | 3,5 MHz | Svanå | Donald Olofsson
Väserås Radioklubb
---------------------------------------------------------
Klass: ALLA                Klass  Klubb      Tid  Räv        
---------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson       SEN    VRK      47:28   5
 2 Bo Söderqvist           SEN    SRJ      47:38   5
 3 Johan Johansson         SEN    ESA      48:51   5
 4 Gunnar Svensson         OLD    SRJ      50:02   5
 5 Göran Arvidson          SEN    ÖSA      50:22   5  
 6 Leif Zettervall         OLD    VRK      51:00   5
 7 John Larsson            OLD    VRK      51:38   5
 8 Göran Pettersson        SEN    VRK      51:59   5
 9 Ingvar Anngård          OLD    VRK      57:32   5
10 Lars Nordgren           OLD    SRJ      58:11   5
11 Sven-Ove Nilsson        SEN    ÖSA      58:25   5
12 Martin Zeinetz          OLD    VRK      59:50   5
13 Clas Thorén             OLD    SRJ    1:00:00   5
14 Bengt Evertsson         SEN    ÖSA    1:00:05   5
15 PA Nordwaeger           OLD    SRJ    1:00:30   5
16 Nils-Olof Andersson     OLD    VRK    1:00:35   5
17 Klas Dannerud           OLD    SRJ    1:02:50   5
18 Hans Sundgren           SEN    VRK    1:02:52   5
19 Jan Helgesson           OLD    VRK    1:03:30   5
20 Anders Gylin            OLD    SRJ    1:05:20   5
21 Rolf Svensson           OLD    VRK    1:09:15   5
22 Lars Höglund            VET    VRK    1:12:16   5
23 Sven Carlsson           VET    SRJ    1:17:12   5
24 Olle Nilsson            OLD    SRJ    1:20:30   5
25 Stig Asklund            OLD    ÖSA    1:26:26   5
26 Birgitta Asklund        DAM    ÖSA    1:43:58   5
27 Marianne Arvidson       DAM    ÖSA    1:44:32   5
28 Karl Svensson           JUN    SRJ    1:45:33   5
---------------------------------------------------------
JUN=Junior|SEN=Senior|OLD=Oldboys|VET=Veteran|DAM=Damer
---------------------------------------------------------
ESA = Eskilstuna Sändareamatörer | SRJ = Stockholms Rävjägare
VRK = Västerås Radioklubb | ÖSA = Örebro Sändaramatörer 
lördag

Radio-orientering, Frösåker

Idag är det nästan snöfritt.

  • Date
    1988-04-16
  • Location
    Frösåker
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    67 min
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-04-16: ARDF VRK P2 | 3,5 MHz | Frösåker | Bo Lenander
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
----------------------------------------------------------
 1 Christer Eriksson      53:10  5
 2 Leif Zettervall      1:01:52  5
 3 Göran Pettersson     1:01:59  5
 4 Hans Sundgren        1:04:49  5
 5 Nils-Olof Andersson  1:04:54  5
 6 Jan Palmquist        1:05:39  5
 7 Ingvar Anngård       1:11:12  5
 8 Urban Eugenius       1:18:10  5
 9 Martin Zeinetz       1:18:19  5
10 Rolf Svensson        1:27:49  5
11 Daniel Halling       2:00:00  3
tisdag

Orientering, eventuellt Rönnby

Korpens serietävling.

Hans springer för företaget BBI och vinner klassen H21, vilket rapporteras i tidningen VLT.

År 2020 hittar Hans en orienteringskarta över norra Rönnby med en bana inritad. Eventuellt är det denna tävling, dock osäkert.

Tidningen VLT redovisar resultatet under rubriken "Korpgluggen".
  • Date
    1988-04-12
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Running
  • Type
    Race
  • Time
    1:05:47
  • Distance
    Unknown
  • Map
1988-04-12: Orientering, Korpens serietävling | Okänd plats
Klass H21L | 3 startande
-----------------------------------------------------------
 1 H Sundgren    BBI            Okänd tid
 2 P Johansson   ABB IF         Okänd tid
 3 G Söderberg   Metallverken   Okänd tid
lördag

Radio-orientering, Rocklunda

Första poängjakten för året. Det är spårsnö i skogen.

  • Date
    1988-04-09
  • Location
    Rocklunda
  • Activity
    Running
  • Type
    ARDF
  • Time
    65 min
  • Distance
    Unknown
  • Resultatlista
1988-04-09: ARDF VRK P1 | 3,5 MHz | Rocklunda | Martin Zeinetz
Klass: ALLA                 Tid  Räv  
--------------------------------------------------------------
 1 Bo Lenander          1:02:10  5
 2 Jan Palmquist        1:02:15  5
 3 Christer Eriksson    1:02:29  5
 4 Hans Sundgren        1:03:19  5
 5 Jan Helgesson        1:06:09  5
 6 Rolf Svensson        1:07:09  5
 7 Donald Olofsson      1:11:40  5
 8 Leif Zettervall      1:15:09  5
 9 Nils-Olof Andersson  1:16:20  5
10 Leif Delin           1:16:39  5
11 Göran Pettersson     1:24:34  5
12 Lars Höglund         1:06:20  4
13 Henrik Bergman       2:00:00  3          
Mars 1988
x träningar
onsdag

Tai Chi

Avslutning på nybörjarkursen vid karatestudion på Hälla.

Diplom efter slutförd kurs i Tai Chi Chuan.
  • Date
    1988-03-23
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-03-21
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-03-16
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-03-14
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-03-09
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-03-07
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-03-02
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
Februari 1988
x träningar
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-29
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-24
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-22
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-17
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-15
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-10
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-08
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-03
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-02-01
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
Januari 1988
x träningar
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-01-27
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-01-25
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla.

  • Date
    1988-01-20
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
måndag

Tai Chi

Nybörjarkurs på Hälla. Lektionerna börjar med Qi-gong där man står stilla en lång stund och håller en stor, osynligt boll. Därefter övar deltagarna på en 40-stegs Qi-Gong sekvens.

Annons för nybörjakursen med träning både måndagar och onsdagar.
  • Date
    1988-01-18
  • Location
    Västerås
  • Activity
    Taichi
  • Type
    Recreation
  • Time
    75 min
onsdag

Friskis och Svettis

Hans köper träningskort för "Medelgympa" i Friskis och Svettis Västerås.

Träningskort Friskis och Svettis vårterminen 1988. Kortet gäller för Gideonsbergsskolan, onsdagar 17:00 med möjlighet att gå på bonuspass i Wenströmska skolan, vilket Hans utnyttjar någon gång.
  • Date
    1988-01
  • Location
    Västerås, Gideonsberg
  • Activity
    Gym
  • Type
    Recreation
  • Time
    60 min