Mästerskapstävlingar

En lista över de mästerskapstävlingar i vilka Hans Sundgren har deltagit.

Med mästerskap avses; världsmästerskap (VM), nordiskt mästerskap (NM), svenskt mästerskap (SM), Linköpings-mästerskap (LM) och klubbmästerskap (KM).

VM – Världsmästerskap i radio-orientering (ARDF)

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2014

Kazakstan, Burabay

28 | 27 | 26 | 24

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint | Foxoring

2012

Serbien, Kopaonik

39 | 26 | 31

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2010

Kroatien, Crni Lug

40 | 22

3.5 MHz | 144 MHz

2008

Sydkorea, Hwaseong

29 | 27

3.5 MHz | 144 MHz

2006

Bulgarien, Primorsko

40 | 40

3.5 MHz | 144 MHz | Hans springer M21

2004

Tjeckien, Brno

29 | 29

3.5 MHz | 144 MHz

2002

Slovakien, Tatranské Matliare

30 | 33

3.5 MHz | 144 MHz

2000

Kina, Nanjing

22 | 20

3.5 MHz | 144 MHz

1998

Ungern, Nyiregyhaza

11 | 22

3.5 MHz | 144 MHz

1997

Tyskland, Sankt Englmar

11 | overtime

3.5 MHz | 144 MHz

NM – Nordiskt mästerskap i radio-orientering (ARDF)

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2021

Danmark, Helsingör

Hans avstår från att deltaga.

2020

Danmark, Helsingör

Inställt på grund av Corona-pandemi.

2019

Norge, Kongsberg

27 | 26 | 34

8 | 8 | 9

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2018

Finland, Raasepori

35 | 29 | 29

9 | 9 | 8

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2017

Sverige, Orsa

31 | 25 | 24

6 | 5 | 5

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2016

Danmark, Helsingör

33 | 38 | 29

5 | 6 | 5

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2015

Norge, Lillehammer

34 | 34 | 33

7 | 6 | 7

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2014

Finland, Tammela

37 | 27 | 30

3 | 2 | 3

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2013

Sverige, Jönköping

22 | 24 | 8

5 | 6 | 4

3.5 MHz | 144 MHz | Sprint

2012

Danmark, Tisvildeleje

– | –

– | –

Hans är anmäld men får bältros och kan inte deltaga.

2011

Norge, Oslo

– | –

– | –

Hans avstår från att deltaga på grund av stum vänsterfot.

2010

Finland, Kruusila

19 | 14

5 | 5

3.5 MHz | 144 MHz

2009

Sverige, Sala

– | –

– | –

Hans arrangerar NM tillsammans med Ragge Jagero.

2008

Danmark, Danstrup Hegn

14 | 10

8 | 4

3.5 MHz | 144 MHz

2007

Norge, Tönsberg

12 | 8

5 | 6

3.5 MHz | 144 MHz

2006

Finland, Turku

8 | 1

2 | 1

3.5 MHz | 144 MHz

2005

Sverige, Göteborg

13 | 19

3 | 2

3.5 MHz | 144 MHz

2004

Danmark, Gribskov Vest

8 | 13

3 | 3

3.5 MHz | 144 MHz

2003

Norge, Gran

– | –

– | –

Hans avstår från att deltaga.

2002

Finland, Jämsä

– | –

– | –

Hans avstår från att deltaga.

2001

Sverige, Kristianstad

– | –

– | –

Hans deltagar ej, bortrest i jobbet.

2000

Danmark, Silkeborg

10 | 6

5 | 1

3.5 MHz | 144 MHz

1999

Norge, Gran

3 | 5

1 | 3

3.5 MHz | 144 MHz

1998

Finland, Jämsä

? | 1

8 | 1

3.5 MHz | 144 MHz

1997

Sverige, Karlsborg

4 | 2

1 | 1

3.5 MHz | 144 MHz

1996

Danmark, Frederiksvaerk

– | –

– | –

Hans deltagar inte.

1995

Norge, Oslo

– | –

– | –

Hans deltagar inte.

1994

Finland, Nådendal

– | –

– | –

Hans deltagar inte.

1993

Sverige, Örebro

– | –

– | –

Hans deltager inte.

1992

Norge, Tönsberg

– | –

– | –

Hans deltager inte.

1991

Finland, Jämsä

– | –

– | –

Hans deltager inte.

1990

Sverige, Täby

5 | –

? | –

3.5 MHz

Landskamp Norge – Sverige i radio-orientering, Morokulien

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

1997

Morokulien

5 | 9

2 | 2

3.5 MHz | 144 MHz

SM – Svenskt mästerskap i radio-orientering, klassiskt

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2021

Stockholm, Nacka

xx

xx

Hans deltager endast på dagetappen.

2020

Göteborg

Hans avstår från att delta.

2019

Sala

Hans arrangerar SM tillsammans med Göran Pettersson och Ragge Jagero

2018

Södertälje

14

5

2017

Hallsberg

18

6

2016

Göteborg

14

5

2015

Riddarhyttan

Hans arrangerar SM tillsammans med Ragge Jagero

2014

Strängnäs

10

3

2013

Hallsberg

13

4

2012

Göteborg

10

2

2011

Fagersta

Hans arrangerar SM.

2010

Falun

9

2

2009

Gnesta

8

2

2008

Göteborg

6

2

2007

Eskilstuna

8

1

2006

Örebro

11

5

2005

Västerås

6

1

2004

Alby

4

1

2003

Kristianstad

3

1

2002

Lindesberg

4

2

2001

Hallstahammar

Hans arrangerar SM tillsammans med Ragge Jagero

2000

Norrtälje

7

3

Kombinerat SM och SRJ Open

1999

Örebro

Hans deltager inte.

1998

Surahammar

Hans arrangerar SM tillsammans med Ragge Jagero

1997

Flottsbro

3 (14)

1

Kombinerat SM och SRJ Open

1996

Rosersberg

6

2

Kombinerat SM och SRJ Open

1995

Örebro

7

3

1994

Surahammar

Hans arrangerar SM.

1993

Bålsta

2

1

1992

Örebro

Hans deltager inte.

1991

Ärla

10

6

1990

Västerås

15

7

1989

Gävle

7

4

1988

Stockholm, Domarudden

19

11

1987

Uppsala

22

11

SM – Svenskt mästerskap i radio-orientering, 144 MHz

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2021

Hallsberg, Tripphultsbadet

15

5

2020

Örebro

Inställt på grund av Corona-pandemi.

2019

Åkersberga, Åsätra

15

7

2018

Alingsås, Hjortgården

12

6

2017

Ramnäs

Hans arrangerar SM.

2016

Nora

14

4

2015

Stockholm, Domarudden

11

5

2014

Göteborg, Floda

11

4

2013

Virsbo

Hans arrangerar SM.

2012

Lindesberg

overtime

overtime

2011

Stockholm, Kalhäll

9

2

2010

Västerås, Tortuna

Hans arrangerar SM.

2009

Alingsås, Hjortgården

9

2

2008

Örebro, Kilsbergen

8

1

2007

Stockholm, Domarudden

10

1

2006

Västerås, Rönnby

6

2

2005

Eskilstuna

5

1

2004

Stockholm, Hellasgården

3

1

SM – Svenskt veteranmästerskap i orientering

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2021

Köping

xx

Sprint, klass: H60

LM – Linköpings-mästerskap i orientering

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

1976

Okänd

2

Klass: H19-20

1976

Ljungsbro

1

Klass: H19-20, natt-orientering

1975

Linköping

Ej fullföljt

Klass: H17-18, natt-orientering

1974

Linköping

?

Klass: H17-18

1973

Linköping

?

Klass: H15-16, nattorientering i par

1972

Linköping

Sist

1972

Linköping

?

Klass: H17-18, nattorientering

KM – Klubbmästerskap i orientering, Linköpings OK

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

1976

Krokek

1

Klass: H19-20

1975

Linköping

2

Klass: H17-18

1974

Linköping

1

Klass: H17-18

1974

Linköping

?

Klass: H17-18, nattorientering

1973

Okänd

?

Klass: H15-16, nattorientering

1972

Kisa

?

Klass: H15-16

1972

Linköping

?

Klass: H15-16, nattorientering

KM – Klubbmästerskap i radio-orientering 3,5 MHz, Västerås Radioklubb

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2021

Rocklunda och Xxxx

xx

2021-09-06 Natt | 2021-10-10 Dag

2020

Rönnby och Ängsjö

11

2020-08-10 Natt | 2020-10-11 Dag | Hans deltager inte på dag-etappen på grund av skada i ryggslutet.

2019

Björnön och Lovön

10

2019-08-26 Natt | 2019-10-13 Dag | Hans deltager inte inte på dag-etappen på grund av operation för näthinneavlossning.

2017

Rönnby och Drottningholm

7

2017-08-14 Natt | 2017-10-15 Dag | Hans arrangerar natt-etapp

2016

Rocklunda och Kalhäll

6

2016-08-08 Natt | 2016-10-09 Dag

2015

Tillberga och Täby

5

2015-08-31 Natt | 2015-10-04 Dag

2014

Hallstahammar och Kalhäll

6

2014-08-18 Natt | 2014-10-12 Dag | Hans arrangerar natt-etapp

2013

Surahammar och Handen

3

2013-08-19 Natt | 2013-10-06 Dag

2012

Tillberga och Handen

6

2012-08-13 Natt | 2012-10-14 Dag | Hans arrangerar natt-etapp

2011

Anundshög och Handen

2

2011-08-22 Natt | 2011-10-09 Dag

2010

Eskilstuna och Erikslund

4

2010-10-11 Natt | 2010-10-09 Dag

2009

Hallstaberg och Ärla

3

2009-08-24 Natt | 2009-09-26 Dag

2008

Eskilstuna och Torshälla

3

2008-08-11 Natt | 2008-09-27 Dag

2007

Björnön och Eskilstuna

4

2007-08-31 Natt | 2007-09-29 Dag

2006

Eskilstuna och Torshälla

3

2006-08-28 Natt | 2006-09-23 Dag

2004

Rönnby och Eskilstuna

4

2004-08-23 Natt | 2004-10-16 Dag

2003

Dingtuna och Tillberga

3

2003-08-18 Natt | 2003-09-27 Dag

2002

Irsta och Tillberga

2

2002-08-12 Natt | 2002-09-21 Dag

2001

Rönnby och Irsta

4

2001-08-13 Natt | 2001-09-08 Dag | Hans arrangerar natt-etapp

2000

Tillberga och Rönnby

1

2000-08-28 Natt | 2000-09-16 Dag

1999

Irsta och Erikslund

1

1999-08-16 Natt | 2000-05-08 Dag

1998

Surahammar och Erikslund

4

1999-08-23 Natt | 2000-09-27 Dag | Hans arrangerar natt-etapp

1997

Irsta och Sevalla

1997-10-19 Natt | Hans arrangerar natt-etapp och deltager inte på dag-etapp

1996

Irsta och Rönnby

Hans deltager inte, bortrest i jobbet.

1995

Badelunda och Rönnby

2

1995-08-28 Natt | 1995-09-23 Dag

1993

Hökåsen och Sundängen

1

1993-08-16 Natt | 1993-10-09 Dag

1992

Björnön och ????

?

1992-08-17 Natt | 1992-xx-xx Dag | Hans arrangerar natt-etapp

1990

Rocklunda och Rönnby

5

1990-08-20 Natt | 1990-09-29 Dag

1989

Badelunda och Surahammar

3

1989-08-19 Natt | 1989-09-30 Dag

1988

Gäddeholm och Badelunda

3

1988-08-15 Natt | 1988-08-13 Dag

KM – Klubbmästerskap i radio-orientering 144 MHz, Västerås Radioklubb

År

Plats

Placering

Klass-placering

Anmärkning

2021

xxx

xx

2020

Rönnby

12

2019

Tillberga

Hans deltager inte på grund av operation för näthinneavlossning.

2018

Södra Björnön

6

2017

Vedbo

7

2016

Norra Björnön

7

2015

Dingtuna

6

2014

Vedbo

2

2013

Tillberga

4

2012

Anundshög

4

2011

Rönnby

2

2010

Ramnäs

3